13. dubna 2008 • 00:00

Ovečkin se v play off uvedl vítězným gólem

WASHINGTON/PRAHA - V lednu uzavřel s Washingtonem rekordní 13letou smlouvu na 124 milionů dolarů. Ruský útočník Alexander Ovečkin se svému zaměstnavateli odvděčil prvenstvím v produktivitě i pořadí střelců základní části NHL a důvěru začal okamžitě splácet i ve Stanley Cupu. Hned při svém prvním startu v zámořském play off rozhodl o vítězství Capitals nad Philadelphií a byl vyhlášen druhou hvězdou celého pátečního programu. Čtyři a půl minuty před koncem třetí třetiny zachytil rozehrávku Lasseho Kukkonena na Jaroslava Modrého a zblízka překonal gólmana Martina Birona. Český obránce prožil smolný večer, byl na ledě u všech pěti gólů Washingtonu. "Play off je trochu jiná soutěž. Překvapilo mě, jak to v posledních minutách zvládl," pěl na svého spoluhráče a krajana zkušený Sergej Fjodorov. Ovečkin prý byl před zápasem hodně nervózní, o čemž svědčí i to, že v úvodních 45 minutách vůbec nevystřelil. I proto domácí po dvou třetinách prohrávali 2:4. Potom však Ovečkin a spol. zabrali. O vyrovnání se dvěma góly postaral obránce Mike Green. Druhé trefě předcházel velice bolestivý zážitek Patricka Thoresena, který se obětavě vrhl do první Greenovy rány. Puk ho zasáhl do slabin a čtyřiadvacetiletý norský útočník skončil v nemocnici. Podle lékařů mu hrozí, že dokonce přijde o jedno varle. "Zatím přesně nevíme, jak vážné to je, ale je možné, že bude muset na operaci," řekl Paul Holmgren, generální manažer Flyers. Zatímco se Thoresen svíjel v bolestech, Ovečkin vrátil puk Greenovi, jenž tentokrát mířil už do sítě. Hosté se v tu chvíli bránili pouze ve třech, protože na trestné lavici zrovna seděl jejich útočník Daniel Briere. "Samozřejmě, měl bych větší radost, kdyby rozhodčí hru přerušili," postěžoval si trenér John Stevens. Foto popis| ALEXANDER OVEČKIN