16. dubna 2008 • 00:00

Prospalovy nahrávky zbrzdily Washington

Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
SESTŘIH: Brighton - Manchester City 0:4. Titul je blíž, zářil Foden

AKTUALIZOVÁNO - Nejproduktivnější český útočník Václav Prospal pomohl Philadelphii třemi asistencemi v utkání prvního kola play off k vítězství 6:3 nad Washingtonem a stal se druhou hvězdou utkání.

Václav Prospal připravil přihrávkami polovinu ze šesti gólů, které v úterním třetím utkání prvního kola play off nastřílela Philadelphia hostům z Washingtonu. Flyers zvítězili 6:3 a po druhé výhře za sebou se ujali vedení v sérii 2:1, nejproduktivnější Čech v základní části NHL Prospal byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Ve dvou případech z asistencí českobudějovického rodáka těžil Daniel Briere, autor již čtyř gólů ve vyřazovacích bojích. Briere, jenž se po přestupu z Buffala v prvních dvou měsících ročníku trápil, všem pochybovačům dokazuje, že si zaslouží osmiletý kontrakt na 52 milionů, který v létě podepsal. Třicetiletý útočník v posledních třech letech nasbíral v play off nejvyšší počet kanadských bodů, přičemž v tom letošním se dělí o vedení v tabulce střelců a na kontě má po třech zápasech čtyři branky a dvě asistence. "Nebudu lhát, zápasy play off jsou pro mě extra speciální," přiznal zvýšenou motivaci Briere, jenž v úterý nejprve otevřel skóre a ve 40. minutě upravil na 4:2. "Ani na jednu sekundu ho nelze spustit z očí, protože si najde volné místo a dá nám gól," řekl na adresu Briera útočník Capitals Brooks Laich, jenž v 56. minutě snížil na 3:4. Vyrovnat však Washington nestačil, naopak vedení Philadelphie pojistil Mike Richards z trestného střílení a brankový účet uzavřel Mike Knuble. Philadelphia slavila úspěch s důslednou obranou nejproduktivnějšího hráče základní části Alexandra Ovečkina, který si připsal jedinou asistenci. "Hrají proti našemu nejlepšímu útoku zónovou obranu. Jakmile se dotknou puku, jsou tvrdě atakováni. Musíme najít způsob, jak se s tím vyrovnat," řekl k taktice soupeře obránce Mike Green, jenž v sérii vstřelil už tři góly. Už jen jediná výhra dělí od postupu Montreal, který zvítězil na ledě Bostonu 1:0 a v sérii se ujali vedení 3:1. Rozhodující okamžik utkání se zrodil ve čtyřicáté minutě, kdy obránce Patrice Brisebois využil přesilovou hru. Nováček Carey Price zlikvidoval všech 27 střel Bostonu a připsal si první nulu ve vyřazovací části. "Od prosince chytá velmi dobře. Myslím, že od té doby Bob Gainey (manažer týmu) ví, že s ním můžeme v play off uspět. Předvádí výkony, jaké jsme od něho očekávali," chválil trenér Montrealu Guy Carbonneau dvacetiletého brankáře. Obhájce titulu Anaheim po dvou domácích prohrách oživil vítězstvím 4:2 na ledě Dallasu naději na postup do další fáze. Základ úspěchu položili Ducks již v úvodní třetině, ve které si vybudovali tříbrankový náskok. "Podali jsme podstatně lepší výkon než doma. Uvědomili jsme si chyby, které jsme tehdy dělali. Prvních 33 nebo 35 minut jsme odváděli výbornou práci. Všichni šlapali a hráli s větším úsilím," uvedl obránce Chris Pronger, který v utkání vstřelil dva góly v přesilové hře, po nichž jeho tým vedl ve 26. minutě už 4:0. "Měli jsme štěstí, že jsme si vypracovali rychle vedení. Ale nechali jsme soupeře zdramatizovat průběh utkání," litoval trenér Randy Carlyle. Dallas ve třetí části přestřílel Anaheim 14:3, Brenden Morrow využil dvakrát početní výhodu. Stars už v sérii vsítili osm přesilovkových gólů. Hokejisté San Jose otočili dvěma góly v závěru zápas na ledě Calgary a po výhře 3:2 vyrovnali stav série na 2:2. Vítěznou branku vsítil deset sekund před koncem základní hrací doby Joe Thornton. "Čekal jsem na posledních deset sekund. Výborně načasováno," vtipkoval střelec. "Říkali jsme si, že pokud budeme hrát i nadále svou hru, můžeme skóre srovnat. Zápas nekončí, dokud nezazní klakson," řekl Thornton. Vyrovnaná je po čtyřech zápasech i série mezi Coloradem a Minnesotou, poté co úterní duel skončil i díky gólu útočníka Milana Hejduka výhrou Avalanche 5:1. V předcházejících třech utkáních přitom přišlo vždy na řadu prodloužení, tentokrát však Colorado směřovalo od úvodních minut k výhře a po dvou částech vedlo 5:0. Za rozhodnutého stavu měli rozhodčí plné ruce práce s potyčkami a nehezkými zákroky, především ze strany Wild. Minnesota celkem nasbírala 111 trestných minut, z toho 35 obdržel Stephane Veilleux a 24 Derek Boogard. Colorado vyfasovalo 43 trestných minut. "Nemohl jsem se dočkat konce. Věděl jsem, že se s tím nedá nic dělat. Zhoršovalo se to, chlapi byli frustrovaní," uvedl trenér Wild Jacques Lemaire. "Když dostanete čtyři pět branek, tak se to stává. Kdybychom tímto způsobem prohrávali my, tak se možná chováme stejně," připustil švédský útočník Colorada Peter Forsberg.

Výsledky - 1. kolo play off NHL:
Východní konference - 3. zápas:
Philadelphie - Washington 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)
Branky: 17. a 40. Briere (na obě Prospal), 19. Hartnell (Prospal), 19. S. Kapanen, 58. M. Richards, 59. Knuble - 18. Fehr, 28. M. Green, 56. Laich. Střely na branku: 33:19. Diváci: 19.822. Stav série 2:1. Východní konference - 4. zápas:
Boston - Montreal 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka: 40. Brisebois. Střely na branku: 27:28. Diváci: 17.565. Stav série: 1:3. Západní konference - 3. zápas:
Dallas - Anaheim 2:4 (0:3, 0:1, 2:0)

Branky: 46. a 48. Morrow - 15. a 26. Pronger, 7. Marchant, 11. Getzlaf. Střely na branku: 33:15. Diváci: 18.532. Stav série: 2:1. Západní konference - 4. zápasy:
Calgary - San Jose 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)
Branky: 4. Iginla, 39. Phaneuf - 31. Clowe, 56. Cheechoo, 60. J. Thornton. Střely na branku: 10:32. Diváci: 19.289. Stav série: 2:2. Colorado - Minnesota 5:1 (3:0, 2:0, 0:1)
Branky: 5. Brunette, 6. Wolski, 12. Arnason, 28. Salej, 37. Hejduk - 44. M. Koivu. Střely na branku: 40:25. Diváci: 18.007. Stav série: 2:2.