18. dubna 2008 • 00:00

Rangers jsou krok od postupu

NEW YORK/PRAHA - Už jen jediná výhra. Jedno povedené utkání posune Rangers do čtvrtfi nále Stanley Cupu. Ve středu na svém ledě porazili Devils 5:3, v sérii vedou už 3:1. A kouč národního týmu Alois Hadamczik zbystřil. Pro mistrovství světa možná bude volný Patrik Eliáš. Eliáš by na šampionát přijel, kdyby se svým týmem z play off vypadl. Teď ale myslí jen na to, jak právě tomu zabránit. Devils se ocitli v kritické situaci. "Je to frustrující. Prohráváme 1:3 a už pro nás neexistuje žádné zítra. Je třeba vyhrát," řekl Eliáš listu NY Daily News. Ve středu se dvakrát trefi l. Vždycky byl na správném místě před brankou. Vyrovnal na 1:1, pak na 2:2. Stejně to bylo málo. Zápas navíc dokončil s bilancí účasti na ledě -3. "Naše formace udělala příliš mnoho chyb," přiznal. "Dali jsme sice góly, jenže jsme to nezvládli defenzivně." Vítězné brance Rangers na 4:3 předcházelo zaváhání, v němž měl prsty i Eliáš. Nedohodl se s obráncem Whitem. Nebyli pod tlakem, přesto nevyhodili z pásma puk odražený po Jágrově střele. "Měl jsem ho na hokejce a měl jsem čas," potvrdil Eliáš. "Nějak jsme se srazili. Špatná chyba ve špatný čas." Do konce třetí třetiny chyběly 3 minuty a 13 sekund. Puk chytil Martin Straka, s gólem a asistencí druhá hvězda utkání, a posunul na Staala. Ten od modré prostřelil Brodeura. Jedenadvacetiletý obránce v prodloužení třetího zápasu tečoval bruslí vítězný zásah Devils. Teď nejlepším možným způsobem své zaváhání napravil. Třináct sekund před třetí sirénou se ještě přímo z vhazování ve středním pásmu trefi l do prázdné branky Scott Gomez, který ještě loni působil právě v Devils. "Nic není hotové. Tohle ale byl z naší strany ohromný krok," těšilo Jágra. "Devils pořád dotahovali. Myslím, že oba týmy ze sebe vydaly všechno. Kdyby se hrálo prodloužení, neumím si představit, jak by vypadalo. Podle mě by lidi u televize přepnuli kanál, protože by se na to nedalo dívat." Rangers už dnes po půlnoci můžou sérii ukončit. Podobně jako Pittsburgh, první letošní postupující. Penguins toho využili, že soupeři se na konci sezony vůbec nedařilo. První kolo proti Ottawě zvládli v nejkratším možném čase, vyřídili ji 4:0 na zápasy.