Kejval chce i v MOV hlavně myslet na Čechy a být aktivní | iSport.cz
7. února 2018 • 13:12

Kejval chce i v MOV hlavně myslet na Čechy a být aktivní

Autor:
Díky dnešnímu zvolení Jiřího Kejvala za člena Mezinárodního olympijského výboru (MOV) bude mít česká sportovní diplomacie po sedmnácti letech stálé zastoupení v tomto vrcholném orgánu. Předseda Českého olympijského výboru chce dál hájit zejména české zájmy, zároveň však počítá s tím, že bude i nadále aktivní a snažit se prosazovat nové projekty.


"Byl to dlouhodobý proces, začali jsme to s Romanem (Kumpoštem) před pěti lety. Mám velkou radost, že se to podařilo, nebylo to jednoduché, přece jen je to sto lidí na celém světě," řekl Kejval novinářům na neformálním setkání v Pchjongčchangu s připomínkou, že se stal jubilejním 100. členem MOV. Zároveň ocenil pomoc místopředsedy ČOV Kumpošta, který má na starosti mezinárodní vztahy.

"Pro mě je strašně důležité, že Česká republika má po letech svého zástupce, protože po pravdě řečeno MOV jsme jako Češi zakládali. Guth Jarkovský byl jedním ze dvanácti zakládajících členů. Tak si myslíme, že by tam české zastoupení mělo být," poukázal Kejval na svého předchůdce v čele ČOV, který byl na začátku 20. století generálním tajemníkem MOV a je také spoluautorem olympijské charty.

Bývalý reprezentační veslař měl vždy velké ambice. Ve sportu, v podnikání i ve funkcionářské kariéře. A svých zásad se nechce vzdát ani v MOV. "Myslím, že kvůli tomu mě i zvolili. Nebudu tam jen sedět a jíst chlebíčky při přestávkách. Budu konkrétně pracovat a (předseda MOV) Thomas Bach mi i na pracovním obědě řekl, že neočekává, že se změním a usednu na pohodlnou židli. Očekává, že se budu dál snažit pracovat a tlačit věci do budoucna, což jsem mu slíbil. Je to moje přirozenost," podotkl Kejval s tím, že chce ale i nadále myslet na české zájmy. "Předně jsem Čech a já miluju pomáhat českým sportovcům," řekl.

Na druhou stranu si ale realisticky uvědomuje, že je nyní součástí stočlenného výboru. "MOV je vrcholná světová organizace, která sdružuje všechny sportovní federace a všechny státy světa. Tam se rozhodují klíčové věci. Já bych si rozhodně nedělal ambice, že teď tam všechno otočíme. Je důležité být u toho, být jeden z těch 100 hlasů, které o tom rozhodují," uvedl Kejval.

Ten už je v současnosti členem exekutivy Mezinárodní antidopigové agentury WADA. Zabývá se tak otázkami dopingu. "Což je nepříjemná věc, která nemá finální řešení. Je to jako policajti a zloději, byl a bude vždycky," konstatoval.

Mnohem pozitivnější pro něj je, že má v MOV společně s Kumpoštem na starosti projekt olympijských parků a festivalů. "Teď už jsou ve třech zemích, kromě nás i ve Francii a Slovinsku. V létě poté minimálně v devíti. Myslím si, že mi i to pomohlo se dostat se do MOV," řekl Kejval.

Kejval se do vedení MOV dostal na druhý pokus. Poprvé byl nominován loni v srpnu a o jeho přijetí se mělo hlasovat na zářijovém zasedání v Limě. Tehdy však kandidaturu na poslední chvíli odložil kvůli anonymnímu dopisu souvisejícímu s dotační kauzou v českém sportu, který přišel do sídla MOV.

"Zrovna jsme si s Romanem říkali, jestli náhodou nebylo dobře, že se to všechno stalo, protože vzápětí následovalo hluboké prověření mé osoby daleko do minulosti. Jestli jsem někde něco nespáchal. Trvalo i relativně dlouho a vyšel jsem z toho dobře. Tak to mám radost, že jsem podle MOV v životě pracoval v rámci etických norem, které oni mají velmi přísné," uvedl padesátiletý funkcionář.

Anonym označil ČOV a jeho představitele za aktéry kauzy s ovlivňováním sportovních dotací a naznačoval, že budou obviněni. Kejval se proto rozhodl svou kandidaturu pozastavit a nejdříve situaci zástupcům MOV důkladně objasnit.

"Oni si to prověřovali nezávisle, takže já se až zpětně dozvídal, koho všeho se na mě ptali a kde se ptali. Bylo toho dost, dokonce se dotazovali i u nezávislých lidskoprávních organizací. Myslel jsem si původně, že to bude do jisté míry formální záležitost, ale později jsem se dozvěděl, že to brali velmi vážně," dodal Kejval.

Témata:  olympijské, FOTO, MOV, Sport, Kejval
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

Články odjinud


Články odjinud