14. února 2018 • 13:26

Bedřichov je před závodem běžkařů Jizerská 50 vyprodaný

Autor:
V Bedřichově v Jizerských horách vrcholí přípravy na víkendové závody v běhu na lyžích Jizerská 50. Sehnat ubytování v těchto dnech přímo v obci je nemožné, řekl dnes ČTK starosta obce Petr Holub.


"Nějaké místo by se uvolnilo jedině, že by někdo nepřijel kvůli chřipkové epidemii," uvedl.

Všech závodů Jizerské 50 se o víkendu zúčastní kolem 7000 sportovců, většina ale ubytování přímo v obci nesehnala. Přednost dostali rekreanti, kteří přijeli na týdenní pobyt v rámci jarních prázdnin. "Řekl bych, že u dvou třetin ubytovatelů převládají celotýdenní pobyty," odhadl Holub.

Závody s jarními prázdninami podle starosty kolidovaly už loni, obešlo se to bez problémů. Závodníci našli ubytování v Liberci, Jablonci či okolních obcích, navíc byla lepší atmosféra na stadionu. "Přišli se podívat právě lidé, co přijeli na pobyt," dodal Holub.

Starosta odhaduje, že přínos z ubytování, stravování a dalších služeb v rámci víkendových závodů je pro celý region řádově v desítkách milionů korun. Samotná obec se sedmimilionovým rozpočtem z toho má stovky tisíc korun, které získá od pořadatelů za pronájem parkovišť a za využití Jizerské o.p.s, jež se stará o úpravu tratí. Díky posunu ze začátku ledna na polovinu února má obec větší tržby z parkovišť také z týdnů před konáním Jizerské 50. "Účastníci mají více času na trénování a parkoviště bývá vyprodané i během všedního dne. To dříve nebývalo," dodal starosta. Díky propagaci závodu a televizním přenosům do Bedřichova jezdí navíc více turistů v jiných ročních obdobích.

Trasa hlavního závodu je od tohoto týdne dostupná ve virtuální podobě. V aplikaci Mapy Google je k dispozici 360° náhled celé tratě, kdokoliv si tak může 50 kilometrů cvičně projet v počítači či v mobilu. "Zmapovat tratě Jizerské 50 pro Street View jsme se rozhodli, protože jsme je chtěli zpřístupnit široké veřejnosti, nejen samotným účastníkům, ale také fanouškům, divákům a potenciálním účastníkům z České republiky i ze zahraničí," uvedl mluvčí závodu Richard Valoušek.

V minulosti se závod několikrát nekonal kvůli nedostatku sněhu, letos nic takového nehrozí. "Trať je v dobrém stavu. Na nejkritičtější místa jako je Krásná Máří jsme sníh doházeli ručně," uvedla ředitelka Jizerské o.p.s Radka Davidová.

Letošní 51. ročník bude opět pod zvýšeným dohledem policie. Opatření mají zabránit krádežím aut a lyží, policie bude dohlížet i na dopravu. Stejně jako v minulých letech bude v sobotu a v neděli mezi 6:00 a 9:00 pro motoristy uzavřena silnice třetí třídy od křižovatky u České chalupy ke křižovatce v Bedřichově na Hrabětice u penzionu UKO.

"V době úplné uzavírky bude zajištěna možnost průjezdu dopravní obsluhy a vozidel s povolením k vjezdu, které vydává pouze obecní úřad pro místní občany a majitelé nemovitostí," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Starosta varuje, že kdo nemá zajištěné ubytování v penzionech nebo přes pořadatele závodu, tak v obci o víkendu nezaparkuje. Závodníky bude zdarma vozit autobusová kyvadlová doprava z Liberce, Jablonce i Janova nad Nisou.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 14. kola Fortuna ligy »

15. kolo Fortuna ligy:

Mladá Boleslav - Dukla (pá 9.11., 18:00), Karviná - Sparta (so 10.11., 14:00), Slovácko - Liberec (so 10.11., 17:00), Opava - Baník Ostrava (ne 11.11., 14:00), Jablonec - Bohemians (ne 11.11., 15:00), Plzeň - Příbram (ne 11.11., 15:00), Teplice - Olomouc (ne 11.11., 15:00), Slavia - Zlín (po 5.11., 17:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze