23. června 2018 • 09:14

Srbové podali protest proti výkonu rozhodčího v duelu se Švýcary

Autor:
Vedení srbské fotbalové asociace podalo protest proti výkonu rozhodčích v pátečním zápase mistrovství světa proti Švýcarsku. Balkánský celek nechápal, že německý sudí Felix Brych nešel v druhém poločase zkontrolovat na videu zákrok na Aleksandara Mitroviče ve vápně a odpískal mu útočný faul. Srbové pak gólem v poslední minutě prohráli 1:2.


"Možná se dá pochopit, že to rozhodčí neviděl, ale to od toho jsme snad zavedli videorozhodčího. Co tam ti chlapi dělají?" uvedl naštvaně viceprezident srbské asociace Savo Miloševič a dodal, že poslal na FIFA oficiální protest.

Mitrovič se v 66. minutě dostal do sevření mezi obránce Stephana Lichtsteinera a Fabian Schära, kteří ho viditelně drželi a stáhli k zemi. Brych však k údivu srbského útočníka posoudil situaci jako jeho faul a nešel se ani následně na situaci podívat na video.

Srbové se cítili poškozeni už proti Kostarice. "To je už druhá situace, která byla na světovém šampionátu proti nám. Pak tedy nechápu, proč bylo video vůbec zavedeno. Je to skandální. Dvě rozhodnutí ve dvou zápasech, to je prostě moc. Vždyť je to mistrovství světa," řekl Miloševič. "Možná, že video funguje pouze pro některé týmy," dodal bývalý reprezentant.

Srbský trenér Mladen Krstajič nechtěl na tiskové konferenci verdikt rozhodčího rozebírat. "Jestli to byla penalta, nebo ne, to není na mně, abych hodnotil," řekl Krstajič. O to tvrdší byly ale jeho komentáře den poté. "Poslal bych ho do Haagu, aby tam s ním udělali proces, jaký udělali s námi," pronesl podle médií před srbskými novináři kontroverzní přirovnání k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Ten v minulých letech odsoudil řadu Srbů za válečné zločiny. "Očividně pouze Srbové jsou odsouzeni k selektivní spravedlnosti. Dříve ten prokletý Haag a dnes ve fotbale videoasistent," napsal pak Krstajič na sociálních sítích.

"Se švýcarskými hráči nebyl problém, pouze s rozhodčím," uvedl srbský záložník Nemanja Matič. "Stále jsem rozhodčího žádal, aby mluvil anglicky, jelikož nejsme v Německu. Nemůžu uvěřit, že německý rozhodčí byl nominován na zápas Švýcarska. A byl to jasný faul na Mitroviče," přidal srbský kapitán Aleksandar Kolarov.

Srbové nejsou na šampionátu prvním týmem, který se pozastavil nad tím, že sporné situace nebyly přezkoumány na videu. Na nevyužití nové technologie si stěžovali Brazilci rovněž po souboji se Švýcarskem, Angličané po duelu s Tuniskem či Egypťané po zápase s domácím Ruskem. Nejednotnost rozhodčích při posuzování jednotlivých verdiktů vyvolala i kritiku řady expertů, FIFA ale před pár dny v prohlášení uvedla, že je se sudími i s videem nadmíru spokojena.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze