Lendl a Berdych pohromadě? Byl by hřích nezmáčknout spoušť

Berdych a Lendl pózují během tenisové exhibice v roce 2010. Budou z nich parťáci?
Berdych a Lendl pózují během tenisové exhibice v roce 2010. Budou z nich parťáci?Zdroj: Pavel Mazáč (Sport)
Blogy
Začít diskusi (0)

Nikdy jsem téhle variantě příliš nevěřil. Ale začínám. Ivan Lendl na straně Tomáše Berdycha v roli kouče či poradce. Osminásobný grandslamový šampion, legenda legend. Pomohl spřízněné duši Andymu Murraymu sáhnout si na životní cíl a teď by to samé mohl udělat pro aspiranta ze své rodné země. Superkouči nejsou dnes jen módou. Skutečně dokážou tenistům prospět. Ve větším než malém množství. 

Michael Chang pozvedl hru Keie Nišikoriho, Stefan Edberg oživil Rogera Federera. O Lendlovi s Murraym nemluvě. „Musí jít o správnou situaci a dobré spojení,“ zdůrazňuje Lendl.

Changovy kořeny jsou v Asii stejně jako Nišikoriho, Edberg býval dětským idolem Federera. I za Lendlem s Berdychem se dá najít příběh. Když „Birdman“ začínal, k Lendlovi byl díky drtivému forhendu a českému původu přirovnáván. Poznali se víc, když Lendl kočoval s Murraym po okruhu. Chovají se v úctě, občas spolu zavtipkovali. Lendl se změnil z otloukánka v grandslamového šampiona ve 24 letech, Berdychovi je 28 a stále čeká.

Nejdůležitější je, aby tenista sám chtěl a věřil, že mu spojení se superkoučem může prospět. Berdych si prošel od nevěřící fáze „jsem na kurtu sám, nikdo mi tam nepomůže“, přes „mám dost čas času, zůstávám na své cestě“ po dnešní naladění. „Nezavírám před tím dveře,“ řekl na tohle téma v Paříži. Celkem mi vyrazil dech. Bylo to nejvstřícnější vyjádření k takové myšlence, co jsem od něj slyšel.

Kolem sebe vidí, že legenda v týmu není jen pro ozdobu.

A teoreticky vzato by mnoho nemuselo bránit ani Lendlovu zájmu. Ivan nikdy nevyloučil, že by po Murraym již nechtěl trénovat, jak se někteří včetně mě obávali. A pokud bude listovat žebříčkem, příhodnější volbu než Berdycha nenajde. Na Skota neměl dost času, to je zatím jediný známý důvod rozchodu. Murray vyžadoval kouče na plný úvazek, jenž si na něj vyhradí skoro šest měsíců za rok. To Berdych nepotřebuje. Má svůj tým, který dobře šlape a o denní práci se postará. Nadstavbu na grandslamech a pár dalších velkých turnajích může Lendl v podobě konzultanta poskytnout.

V nejvyšších patrech tenisu dělají rozdíl drobnosti. Tahle legenda s bystrým analytickým mozkem a zkušeností vítěze může dělat rozdíl mezi semifinalistou či šampionem. Lendl si úspěšně odžil chvíle, po nichž Berdych prahne. Kdo jiný může poradit? Je tu i psychologický efekt. Když se podíváte do boxu a uvidíte v něm Ivana Lendla, jak s vámi dýchá, musí to člověku dodat.

Byl by hřích tuhle nabízející se šanci zahodit. Zvlášť, když je do nebe volající. Berdych s Lendlem mají v Česku stejného zástupce Miroslava Černoška.
K jednomu stolu vede tak krátká cesta. Sedněte si za něj, zmáčkněte spoušť.

Začít diskuzi