Martin Hašek
16. dubna 2018 • 04:00

Janda chce zastavit držkopád skokanů, musí se zbavit svého Berbra

1080p720p360p
Jakub Janda se rozloučil s úspěšnou kariérou
TOP VIDEA
Liberec - Opava: Potočný krásně zakroucenou ranou srovnal na 1:1! Liberec - Opava: Potočný krásně zakroucenou ranou srovnal na 1:1!
Komplikovaná sestava vinou Rusů: Z KHL nepustili Nakládala, další nemohli přijet včas. Trochu nefér, řekl Říha Komplikovaná sestava vinou Rusů: Z KHL nepustili Nakládala, další nemohli přijet včas. Trochu nefér, řekl Říha
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dostat se na dno, lidovou mluvou padnout na držku. Nikdy to není hezké, ale často jenom tenhle hraniční zážitek pomůže k restartu. České skoky jsou právě v téhle situaci a není to náhoda. Teď mají poslední šanci se ještě jednou nadechnout. A je jasné, že pod současným vedením to nepůjde. Bývalý reprezentant Jakub Janda se hlásí do služby jako kandidát na šéfa úseku.Funkcionářská dvojice Leoš Škoda (šéf úseku) – Rostislav Jozífek (sportovní ředitel) do skoků dorazila před čtrnácti lety a v prvních letech zažila úspěch. Jejich nástup se kryl s vrcholovou érou kariéry Jakuba Jandy, ke které mu pomohl nově angažovaný slovinský expert Vasja Bajc. Když odešel, nahradil ho Rakušan Richard Schallert, jenž pozvedl do špičky Romana Koudelku.

Už v úspěšných dobách to ale drhlo. Mámení marketingových milionů po Jandově triumfu na Turné čtyř můstků 2006 způsobilo hloupou válku, která Jandu zničila těsně před turínskou olympiádou, odkud odjel bez medaile. Vyostřené spory vedení úseku vedlo i s pozdějším lídrem Romanem Koudelkou. Ten bojoval za právo prezentovat osobního sponzora ve chvíli, kdy úsek nebyl schopen prodat všechny marketingové plochy.

Bylo to období, kdy se v českých skocích ještě hrálo o velké peníze. Před pár lety ale skončili významní sponzoři OMV a Adidas a vedení úseku nezajistilo odpovídající náhradu. Úroveň finanční podpory reprezentačního týmu stále klesala, a s ní i konkurenceschopnost českého týmu.

Ekonomický šéf úseku Rostislav Jozífek se rád zaštiťuje image manažera západoevropského střihu. V posledních letech se ale české skoky dostaly na úroveň rozvojových států. Jozífkovy agresivní praktiky navíc zásadně zhoršily pozici českých skoků ve FIS.

Harrachovský šampionát před čtyřmi lety měl být finančním zdrojem do budoucna, místo toho skončil v dluzích. Do jisté míry nepřízní počasí během MS, ze značné části ale také rozmařilým hospodařením. Nejenom nákladné ohňostroje během generálky v roce 2013 i přímo při šampionátu byly pověstné.

Od světového šampionátu v letech na lyžích 2014 se v Česku nekonal jediný závod skokanského Světového poháru. Mezinárodní renomé drží jen letní Memoriál Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ten se však koná díky úsilí místních nadšenců a rozhodně si za něj nemůžou připisovat zásluhy dosavadní šéfové.

Za poslední léta zcela scházela systematická péče o infrastrukturu. Můstky se rozpadají. Nejsou peníze ani na to, aby se upravovaly ty na Ještědu, které byly zrekonstruovány pro MS v klasickém lyžování 2009.

Neutěšený stav už panuje spoustu let. Současné vedení se však přesto drželo u moci díky metodám, kterými proslul fotbalový bafuňář Roman Berbr. Stejně jako on i sportovní ředitel Jozífek uměl ovládnout úsekové valné hromady. Sliby nezarmoutil, a když to nešlo jinak, získal sílu díky založení několika umělých klubů.

Bod zlomu už nastal dávno. Příští sobotu mají skokanské kluby na valné hromadě poslední možnost k obratu. Změna je nevyhnutelná.

Jakub Janda je muž, který o dosavadních poměrech ví hodně a zblízka. Ve skokanském světě má renomé a může využít i aktuální politické kontakty. Především přináší změnu. A ta je pro české skoky nutná. Není na co ještě čekat.

Velký rozhovor s Jakubem Jandou čtěte v pondělním deníku Sport. Elektronické předplatné iSport Premium můžete získat zde »

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 17. kola Fortuna ligy »

18. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Plzeň (pá 7.12., 18:00), Dukla - Příbram (pá 7.12., 18:00), Baník Ostrava - Bohemians (so 8.12., 15:00), Karviná - Jablonec (so 8.12., 15:00), Olomouc - Slovácko (so 8.12., 15:00), Slavia - Mladá Boleslav (so 24.11., 17:00), Sparta - Teplice (ne 9.12., 17:00), Liberec - Opava (ne 9.12., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze