Lahmovo jedenáctero EURO: Fotbal je evropská hra, fair play prioritou

Kapitán mistrů světa z roku 2014 a ředitel EURO 2024 Philipp Lahm dal dohromady 11 myšlenek před startem sportovního svátku. V nich mimo jiné popisuje pod jakým vládním režimem je fotbal nejúspěšnější, proč je to evropská hra nebo co všechno dokáže jeden gól na velkém turnaji.
Fotbal je evropská hra
„Fotbal se hraje po celém světě, ale Evropa může směle říci, že je na tomto poli nejúspěšnější. Fotbal je kulturním bohatstvím starého kontinentu. Evropské kluby jsou bezkonkurenční. Kromě Brazílie, Argentiny a Uruguaye se staly mistry světa pouze evropské národy. EURO 2024 se účastní 24 států. Může se zdát, že to je hodně, ale Švédsko, vicemistr světa z roku 1958, a Řecko, mistři Evropy z roku 2004, se nekvalifikovali. Totéž platí pro Norsko s Erlingem Haalandem a Martinem Ödegaardem. Na druhou stranu se v prvním kole utkají dva mistři světa, Itálie a Španělsko, uvidíme i reprízu finále MS 1954, Německo vs. Maďarsko.“
Fotbal nejlíp funguje v demokratických zemích
„V lednu zemřel Franz Beckenbauer. Jeho talent byl dar. Přesto by se nemohl stát fotbalovou ikonou v Číně nebo Saúdské Arábii, kde fotbalová kultura chybí. Skvělým fotbalistou se člověk stane, jen když hraje s ostatními a soupeří s nimi. A v Beckenbauerově rodné čtvrti Giesing existuje fotbalový klub. Nejlepší fotbalisté obvykle pocházejí ze zemí, kterým záleží na sebeurčení a svobodě.“
Fotbal je dobrovolná práce
„Podle FIFA hraje fotbal na světě 265 milionů lidí. K udržení hry je zapotřebí spousta hráčů, od přípravky až po staré muže nebo ženy. Dále jsou třeba trenéři, instruktoři, sekretáři… V Německu pracují miliony lidí pro fotbal dobrovolně z vlastní vůle nebo za malý plat. Právě dobrovolníci v demokratických svazových institucích vzdělávají děti a mládež.“
Fotbal je, když jednotlivci spolupracují
„Oceňuji, jak Didier Deschamps vede Francii. Už léta se mu daří formovat individuality v tým. Francie se dvakrát za sebou dostala do finále MS. Někdy se rovnováha mezi volností a řádem vychýlí, jako tomu bylo v případě prohry (na penalty) se Švýcarskem v osmifinále na minulém EURO. Přesto je Francie mým největším favoritem letošního šampionátu.“
Fair play je prioritou, ale fotbal je také o soutěži
„Fotbal zprostředkovává hodnoty. UEFA a národní svazy bojují proti rasismu a nenávistným projevům na internetu. A ze hřišť a stadionů můžeme poslat silný vzkaz, že je možné se těchto nešvarů zbavit. Nedávno jsem byl na nižší soutěži na vesnici. Tam se fandí a nadává. Ale potom v klubovně společně spláchnete vztek pivem.“
Fotbal je rozmanitost
„V Německu se právě probírá průzkum, podle kterého by asi pětina lidí chtěla vidět víc bílých hráčů v národním týmu nebo jim vadí kapitán s tureckými kořeny. To mě mrzí. Jako profesionál jsem se naučil, že fotbalový tým, který devalvuje některé hráče, prohrává. Náš sport je založen na pravidlech, která musí všichni dodržovat, a na spolupráci.“
Rozdíly obohacují
„Anglie hraje jinak než Itálie, Chorvatsko hraje jinak než Češi. Jak příjemné. Na mezinárodním turnaji vystupují do popředí různé styly. Německo je (nebo bylo) turnajový tým. Na začátku často zakolísá, ale jakmile se rozkouká, je těžké ho porazit. Jsem přesvědčen, že se doma opět dostane do finále.“
Chceme evropskou pohádku
„Když se řekne „Sommermärchen“ (letní pohádka), vybaví se mi německé vlajky. Jenže v roce 2006 nebyly jen černé, červené a zlaté, ale pestrobarevné. Tentokrát bude hrát zvláštní roli žlutá a modrá. Doma Ukrajina bojuje za svou svobodu - a za svobodu Evropy. Jsem si jist, že jejich fotbalový tým zažije v příštích týdnech na stadionech i v ulicích velkou solidaritu.“
Jeden gól vás může učinit nesmrtelným
„9. června 2006 byl můj den. Gól v úvodním zápase mistrovství světa proti Kostarice byl mým zlomovým bodem. Vyrůstal jsem nedaleko stadionu, celá moje rodina byla na tribuně. Před zápasem nebylo jasné, zda budu smět hrát, protože jsem měl na ruce dlahu. A pak moje střela letěla do branky, to byl okamžik na věky! Symboliku tohoto gólu jsem zažil o rok později v jednom jihoafrickém městečku. Založil jsem tam nadaci a děti nemohly uvěřit, že stojím na hřišti s nimi. Byl jsem pro ně tím chlapcem, který vstřelil gól na MS.“
Oslavy posilují naše pouto
„Sdílím obavy, že demokracie je v ohrožení. Mnozí lidé zřejmě zapomněli na její výhody. Povzbuzují mě demonstrace, kterých se na začátku roku zúčastnily miliony Němců, aby demokracii zachovali. Nyní se s podobným duchem sejde ještě víc lidí na velké fotbalové oslavě. Demonstrace a večírky jsou dvě různé věci, ale mohou vyjadřovat totéž: ocenění našeho svobodného způsobu života. Jediný turnaj svět neuzdraví. Fotbal však musí sehrát svou roli při obraně výdobytků demokracie.“
Jdi ven a hraj!
„Ve svém sloupku, který už tři roky vychází ve více než 25 evropských zemích, se snažím zabývat společenskými otázkami. Touhu po čisté hře však sdílím s miliardami fanoušků. Fotbal je vypnutí, relaxace, bujaré veselí. Tak si naplno zakřičte!“
„Pohledy fotbalisty“
„Pohledy fotbalisty“ je sloupek Philippa Lahma v německém internetovém magazínu Zeit Online. Kapitán mistrů světa a turnajový ředitel EURO 2024 v něm analyzuje fotbalová témata a hovoří o jejich strategické důležitosti pro společnost, ekonomiku a politiku. Sloupek je publikován v několika evropských zemích ve vybraných médiích, mezi která patří i deník Sport. Dialog s Lahmem vede Oliver Fritsch, sportovní redaktor Zeit Online. |