MS atletika 2019 | Moc testosteronu! Dvě Keňanky kvůli testům nesmí do Dauhá | iSport.cz
20. září 2019 • 13:32

Máte moc testosteronu! Dvě Keňanky kvůli testům nesmí na MS v atletice

Autor: ČTK
TOP VIDEA
TOP GÓLY 20. KOLA: Parádní akce Slavie a Škodova třešnička, Shejbalův halfvolej TOP GÓLY 20. KOLA: Parádní akce Slavie a Škodova třešnička, Shejbalův halfvolej
Plzeň - Teplice: Pavel Vrba děkuje plzeňským fanouškům, ti mu připravili choreo Plzeň - Teplice: Pavel Vrba děkuje plzeňským fanouškům, ti mu připravili choreo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Půlkařka Jackline Wambuiová a čtvrtkařka Linda Kagehaová vypadly z keňského týmu pro atletické mistrovství světa kvůli příliš vysoké hladině testosteronu. Testy odhalily, že hodnoty mužského hormonu v jejich těle překračují limit povolený světovou federací IAAF pro účast na tratích od 400 metrů po míli.Obě běžkyně doplatily na pravidlo, které dopadlo i na nejlepší půlkařku posledních let Caster Semenyaovou z JAR. "Všechny členky týmu podstoupily krevní testy po národní kvalifikaci, která byla 13. září v Nairobi. Lékaři zjistili, že Wambuiová a Kagehaová mají příliš vysokou hladinu testosteronu," řekl agentuře AFP viceprezident keňského svazu Paul Mutwii.

Hlavní osobou kauzy je Caster Semenyaová, hyperandrogenní atletka, která na sebe poprvé upozornila před deseti lety na MS v Berlíně senzačními časy na půlku a také na ženu nezvyklou muskulaturou.
Hlavní osobou kauzy je Caster Semenyaová, hyperandrogenní atletka, která na sebe poprvé upozornila před deseti lety na MS v Berlíně senzačními časy na půlku a také na ženu nezvyklou muskulaturou.

Devatenáctiletá Wambuiová vyhrála nominační závod v novém osobním rekordu 1:58,79. Kagehaová se na MS kvalifikovala ze třetího místa. Náhradnice už za ně povolány být nemohou. Na osmistovce tak bude Keňu reprezentovat jen mistryně světa z roku 2013 Eunice Sumová, čtvrtku poběží Hellen Syombuaová a Mary Moraaová.

Ženská půlka kvůli novému pravidlu IAAF přišla o dvě ze tří nejlepších závodnic této sezony, které skončily na prvních dvou místech na OH 2016 i MS 2017. Podobně jako Semenyaová se nepodrobila hormonální léčbě ani Francine Niyonsabaová z Burundi, která má rovněž diagnózu odlišného pohlavního vývoje.

 
Články odjinud


Články odjinud