Pojď, babi! Jak královna s Coem dostali anglické prince

Královnu přesvědčil k účasti v show právě Sebastian Coe.
Královnu přesvědčil k účasti v show právě Sebastian Coe.Zdroj: Reuters
nit
Atletika
Začít diskusi (0)

Byl to originální nápad, který před dvěma lety uhranul celý svět při sledování slavnostního zahájení olympijských her v Londýně. Slavný režisér Danny Boyle tehdy nechal skočit dvojnici anglické královny spolu s mužem, který představoval Jamese Bonda, z vrtulníku nad Olympijským stadionem. Byl to ale šéf Her Sebastian Coe, který královnu k účasti na show přesvědčil.

Sebastian Coe držel světové rekordy na 800 metrů, 1500 metrů i míli a je dvojnásobným olympijským vítězem. Možná nejobtížnější misi ale zvádl jako šéf organizačního výboru londýnské olympiády, když přemluvil královnu Alžbětu, aby se zúčastnila taškařice, kterou vymyslel Danny Boyle, režisér Trainspottingu, Milionáře z chatrče a také slavnostního zahájení OH 2012.

„Přesvědčit královnu byla jedna z nejdivnějších věcí mé kariéry,“ smál se Coe v Ostravě, kam přicestoval jako host dnešního atletického mítinku Zlatá tretra. Královna se tehdy stala jednou z hrdinek ceremoniálu. V Buckinghamském paláci nejdřív natočila videoklip, v němž přijímá agenta Jamesa Bonda s tváří Daniela Craiga. Scénka pak přešla do reálného záběru vrtulníku, z něhož nakonec nad stadionem vyskočili dubléři. Skutečná královna pak za aplausu publika vešla na své čestné místo na tribuně.

„Legrační bylo, že o všem věděla jen její dcera a už nikdo jiný, včetně rodiny,“ vzpomíná Coe. „Najednou přiletěla helikoptéra, všichni viděli, jak královna nasedá a najednou skáče ven. Princové William a Harry opravdu nevěděli, co se děje a křičeli: Pojď, babi!“

Celá show se zrodila v hlavě režiséra Dannyho Boylea, který dostal od Coea za úkol vytvořit svěží a zábavný zahajovací ceremoniál Her v Londýně. „Přišel a řekl: Udělal jsem si marketingový průzkum a zjistil jsem, že dva hlavní důvody, proč je naše země tak slavná, jsou královna a James Bond,“ líčí Coe. „Zeptal se, co bych říkal na to, kdyby oba najednou vyskočili z helikoptéry. Odvětil jsem: Ty jsi určitě pil, a to je deset ráno! Pak jsme absolvovali dlouhé diskuse s královnou, premiérem i starostou Londýna. Jsme moc vděční, že se to podařilo.“

V současnosti se spekuluje, že by se olympiáda mohla do Londýna vrátit v roce 2016 kvůli organizačním problémům, jimž v přípravách na příští Hry čelí brazilské Rio de Janeiro. Coe ale tyto myšlenky rázně utíná.

„Ta otázka je čistě spekulativní. Hry v Riu se konat budou, vše se stihne včas. V Londýně bylo sedmdesát procent sportovišť dočasných. Přesun do Londýna je nemožný,“ říká.

Coe, jeden z nejlepších atletů historie, se do Ostravy vrátil po devíti letech. Vztah má i k Praze, kde v roce 1978 získal bronz na mistrovství Evropy v běhu na 800 metrů, svou první velkou medaili po přechodu z juniorské kategorie.

„Pamatuju si hodně. Dost pršelo a první kolo jsem běžel za 49,1, což bylo docela rychle, v druhém kole jsem na to doplatil,“ vzpomíná Coe. „Praha pro mě byla důležitá, protože jsem pochopil povahu velkých závodů. Využil jsem to pak za dva roky na olympiádě v Moskvě.“

Na Hrách 1980 získal Coe po památných soubojích se Stevem Ovettem zlato na patnáctistovce a stříbro na osmistovce. Proslavil se však už rok předtím, kdy v rozmezí pouhých 41 dní překonal světové rekordy na tracíh 800 metrů, 1500 metrů a míle.

„Nejtěžší byl třetí rekord na 1500 metrů. Přišel tlak, protože tyhle tři rekordy ještě nikdy nikdo najednou nedržel,“ vzpomíná Coe. „Povedlo se, ale dostal jsem se pod tlak, nebyla to nejlepší cesta, jak začít olympijský rok.“

Začít diskuzi