Autor: čtk, ab
0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

AKTUALIZOVÁNO - Basketbalistky Běloruska se na mistrovství světa v České republice postaraly o velkou senzaci, když v dnešním čtvrtfinále v Karlových Varech porazily Rusko díky vysoké výhře 70:53.

Ruský tým, který na posledních třech MS získal pokaždé stříbro, je tak ze hry o medaile venku a musí se smířit se zápasy o umístění na pátém až osmém místě. Bělorusky v semifinále čeká lepší z dvojice Česko - Austrálie.

V druhém čtvrtfinále splnily roli velkých favoritek reprezentantky Spojených států, které rozdrtily Koreu 106:44. Olympijské vítězky z Pekingu v sobotu narazí buď na Španělsko, nebo na úřadující mistryně Evropy z Francie.

V prvním čtvrtfinále Bělorusky zaskočily celý basketbalový svět. "Je to výhra, která snad pomůže celému běloruskému basketu. Je to neuvěřitelný úspěch," radoval se běloruský trenér Anatolij Bujalskij.

Rusky přitom základní i osmifinálovou skupinou v Brně prošly bez porážky a s šesti výhrami na kontě šly do čtvrtfinále, kde se na ně těšila početná skupina jejich krajanů v hledišti.

Bělorusky v postsovětském derby ale jejich sebevědomí srazily hned na začátku, kdy se okamžitě ujaly vedení. V poločase měly k dobru devět bodů a rozhozený ruský tým se vůbec nechytil ani v druhé polovině zápasu. "Jet domů bez medaile, to je strašné zklamání. V minulých letech jsme si zvykly na vysoké příčky," litovala kapitánka Ruska Ilona Korstinová.

Bělorusky, čtvrtý tým z loňského evropského šampionátu, odrazily nápor Rusek, které doplatily na špatnou formu tradičních opor Stěpanovové, Korstinové, Abrosimovové a Osipovové. Silný kvartet dnes nasbíral pouhých 18 bodů, naopak Bělorusky se mohly spolehnout na tahounku Leučankovou, kterou dobře doplňovala i Durejková.

"Známe se s holkama v týmu od svých patnácti let, těšíme se na každou společnou akci. Basketbal je naše vášeň a teď se nám to vrátilo," rozplývala se rozehrávačka Natalija Marčanková.

Rusky jako by se brzy smířily s tím, že na soupeře nemají; nedávaly jasné koše, ale především nebojovaly ani na vlastní polovině. Devět minut před koncem Bělorusky vedly už o 19 bodů a nedovolily velkému rivalovi, aby se vrátil do zápasu. Ruský zmar dokumentovala třeba situace z 35. minuty, kdy Bělorusky při jednom útoku čtyřikrát dokázaly doskočit míč po svém útočném pokusu.

Zatímco ruská lavička už několik minut před koncem strnule sledovala kolaps družstva, Bělorusky bouřlivě slavily jeden z největších triumfů své historie. Pro ruského trenéra Borise Sokolovského skončila premiéra u týmu fiaskem.

"Možná se nám vymstilo, že jsme Bělorusko v létě v přípravě rozdrtili o 30 bodů. Zřejmě jsme na zápas nebyli tak mentálně připravení a mysleli víc na zápas, který měl přijít v semifinále. Naopak pro hráčky soupeře to byl možná zápas jejich života," posteskl si Sokolovskij.

Američanky zápas s Koreou podle očekávání jasně ovládly. V celém utkání pravidelně točily dvě pětky, aby šetřily co nejvíc sil na sobotní semifinále, ale na jejich suverénním představení to nic nezměnilo. Šest hráček nastřílelo deset a více bodů, dvě minuty před koncem pokořil tým USA už potřetí na turnaji hranici sta nastřílených bodů.

Mistrovství světa v basketbale žen - čtvrtfinále:
Bělorusko - Rusko 70:53 (23:11, 13:16, 14:8, 20:18)
Body: Leučanková 17, Durejková 15, Marčanková a Troinaová po 11, Veramejenková 7, Trafimavaová 5, Anufrjenková 4 - Hammonová 16, Sokolovská 14, Osipovová 8, Artěšinová 6, Stěpanovová 4, Korstinová 3, Kužinová 2. Rozhodčí: Grinterová (USA), Gontas (Řec.), Martindale (Barb.). Trestné hody: 7/5 - 16/10. Fauly: 16:12. Trojky: 7:7. Doskoky: 37:40. Diváci: 3500.

USA - Korea 106:44 (28:11, 48:22, 83:29)
Body:
McCoughtryová 17, Mooreová 15, Dupreeová 12, Cashová 11, Fowlesová a Charlesová po 10, Jonesová 9, Taurasiová 7, Catchingsová 6, Whalenová 5, Appelová 4 - Lim Jung-hui 10, Pon Jon-ha a Kim Tan-pi po 9, Kim Kwe-rjong 8, Kim Po-mi, Kim Či-jun, Čung Sun-hwa a Sin Čung-ča po 2. Rozhodčí: Chiari (It.), Dinizová (Braz.), Sugurová (Jap.). Trestné hody: 23/14 - 2/1. Fauly: 5:27. Trojky: 4:5. Doskoky: 59:16. Diváci: 3500.

18:30 Česko - Austrálie,

20:45 Francie - Španělsko.