Mistrovství světa v Česku zná semifinalisty | iSport.cz

Mistrovství světa v Česku zná semifinalisty

Plzeň - Sparta: Buchtele dohrál! Neudržel nervy a mlátil hokejkou na trestné lavici Plzeň - Sparta: Buchtele dohrál! Neudržel nervy a mlátil hokejkou na trestné lavici
Kvitová je po obratu ve čtvrtfinále Australian Open. Vyzve světovou jedničku Bartyovou Kvitová je po obratu ve čtvrtfinále Australian Open. Vyzve světovou jedničku Bartyovou

Týmy Běloruska, České republiky, USA a Španělska se probojovaly do sobotního semifinále světového šampionátu basketbalistek v Karlových Varech. Především postupy Běloruska a ČR přes Rusko a obhájce titulu Austrálii jsou velkými senzacemi, Američanky lehce přešly přes Koreu a Španělsko v závěrečném dramatu až v prodloužení udolalo Francii.

Bělorusky se v sobotu od 18:30 utkají s domácí Českou republikou, tým USA vyzve Španělsko (20:45).Basketbalistky Běloruska se na MS postaraly o první šok, když v úvodním čtvrtfinále vyřadily Rusko po vysoké výhře 70:53.

Ruský tým, který na posledních třech MS získal pokaždé stříbro, je tak ze hry o medaile venku a musí se smířit jen se zápasy o umístění na pátém až osmém místě. Bělorusky v semifinále narazí na domácí Česko.V druhém čtvrtfinále splnily roli velkých favoritek reprezentantky Spojených států, které rozdrtily Koreu 106:44.

Olympijské vítězky z Pekingu v sobotu nastoupí proti Španělsku.V prvním čtvrtfinále Bělorusky zaskočily celý basketbalový svět. "Je to výhra, která snad pomůže celému běloruskému basketu. Je to neuvěřitelný úspěch," radoval se běloruský trenér Anatolij Bujalskij.

Rusky přitom základní i osmifinálovou skupinou v Brně prošly bez porážky a s šesti výhrami na kontě šly do čtvrtfinále, kde se na ně těšila početná skupina jejich krajanů v hledišti.Bělorusky v postsovětském derby ale jejich sebevědomí srazily hned na začátku, kdy se okamžitě ujaly vedení.

Česká lavička propuká v semifinálovou euforiiČeská lavička propuká v semifinálovou euforiiFoto Barbora Reichová (Sport)

V poločase měly k dobru devět bodů a rozhozený ruský tým se vůbec nechytil ani v druhé polovině zápasu. "Jet domů bez medaile, to je strašné zklamání. V minulých letech jsme si zvykly na vysoké příčky," litovala kapitánka Ruska Ilona Korstinová.

Bělorusky, čtvrtý tým z loňského evropského šampionátu, odrazily nápor Rusek, které doplatily na špatnou formu tradičních opor Stěpanovové, Korstinové, Abrosimovové a Osipovové. Silný kvartet dnes nasbíral pouhých 18 bodů, naopak Bělorusky se mohly spolehnout na tahounku Leučankovou, kterou dobře doplňovala i Durejková.

Ruské basketbalistky nevěří svým očímRuské basketbalistky nevěří svým očímFoto ČTK

"Známe se s holkama v týmu od svých patnácti let, těšíme se na každou společnou akci. Basketbal je naše vášeň a teď se nám to vrátilo," rozplývala se rozehrávačka Natalija Marčanková.Rusky jako by se brzy smířily s tím, že na soupeře nemají; nedávaly jasné koše, ale především nebojovaly ani na vlastní polovině.

Devět minut před koncem Bělorusky vedly už o 19 bodů a nedovolily velkému rivalovi, aby se vrátil do zápasu. Ruský zmar dokumentovala třeba situace z 35. minuty, kdy Bělorusky při jednom útoku čtyřikrát dokázaly doskočit míč po svém útočném pokusu.

Zatímco ruská lavička už několik minut před koncem strnule sledovala kolaps družstva, Bělorusky bouřlivě slavily jeden z největších triumfů své historie. Pro ruského trenéra Borise Sokolovského skončila premiéra u týmu fiaskem.

"Možná se nám vymstilo, že jsme Bělorusko v létě v přípravě rozdrtili o 30 bodů. Zřejmě jsme na zápas nebyli tak mentálně připravení a mysleli víc na zápas, který měl přijít v semifinále. Naopak pro hráčky soupeře to byl možná zápas jejich života," posteskl si Sokolovskij.

Američanky zápas s Koreou podle očekávání jasně ovládly. V celém utkání pravidelně točily dvě pětky, aby šetřily co nejvíc sil na sobotní semifinále, ale na jejich suverénním představení to nic nezměnilo. Šest hráček nastřílelo deset a více bodů, dvě minuty před koncem pokořil tým USA už potřetí na turnaji hranici sta nastřílených bodů.

Je to tam! České basketbalistky slaví postup do semifinále mistrovství světaJe to tam! České basketbalistky slaví postup do semifinále mistrovství světaFoto Barbora Reichová (Sport)

V třetím utkání Češky vyhrály nad Austrálií 79:68 a nakonec Španělsko udolalo mistryně Evropy z Francie 74:71 po prodloužení. Španělky přitom v utkání prohrávaly až o třináct bodů, na konci se ale vzchopily a poté, co Valdemorová v poslední vteřině normální hrací doby vyrovnala, už v nastaveném čase odpor soupeře zlomily definitivně.

Česko - Austrálie 79:68 (15:18, 35:32, 52:51),
Bělorusko - Rusko 70:53 (23:11, 36:27, 50:35),
USA - Korea 106:44 (28:11, 48:22, 83:29),
Španělsko - Francie 74:71 po prodl. (14:16, 22:26, 43:52, 65:65).