23. srpna 2007 • 00:00

Byla to ideální lekce

Basketbalista Jiří Welsch lituje těsných porážek s titány po krátkých výpadcích PRAHA - Prospal celé odpoledne, vysílený bojem s mistry světa a nočním přesunem bez spánku ze Španělska. Náročné turné, jež do deseti dnů napěchovalo sedm těžkých zápasů s dalšími účastníky mistrovství Evropy, zanechalo na Jiřím Welschovi i dalších basketbalových reprezentantech stopy. Ale také jim dodalo sebevědomí díky poznání, že za jedenáct dnů můžou držet krok s velmocemi. * Sport: Sice jste vyhráli jen dvě utkání ze sedmi, ale třeba Rusko a Francii jste nečekaně trápili až do konce. Jak turné hodnotíte? "Byla to hodně dlouhá, náročná a kvalitní příprava, z tohoto pohledu to bylo výborné. Úspěch už byl střídavý. V Itálii se nám vcelku dařilo, odehráli jsme dva velmi dobré zápasy proti Polsku a Lotyšsku. Ve Francii jsme hráli ještě líp, ale nepodařilo se nám vyhrát ani jeden zápas. A porážka na závěr ve Španělsku? Prohra o 24 bodů není nikdy lichotivá, ale pokud se na to podíváme z úhlu, že oni jsou mistři světa a my jsme se po osmi letech dostali na ME, kvalitativní rozdíl je patrný. A my jsme s nimi docela dlouho dokázali držet krok." * Sport: V poločase ten rozdíl ani nebyl... "Protože jsme hráli nebojácně, agresivně na obou stranách hřiště. Myslím, že jsme Španěly trošku zaskočili, když vedli jen o tři body. Ale ve třetí čtvrtině přišla slabší chvilka, ujeli nám na patnáct a pak už se to táhlo do konce zápasu." * Sport: Kdo byl v poločase za stavu 33:30 víc v šoku? Vy, nebo oni? "Spíš oni. Samozřejmě jsme si říkali, že musíme zachytit nástup do druhého poločasu, že určitě přijdou s větší motivací a agresivitou. Což se potvrdilo - a my to nezachytili... Škoda. Myslím, že jsme měli na to hrát s nimi ještě líp a vyrovnaněji." * Sport: Dlouho jste senzačně vedli nad Ruskem a Francií, nakonec jste prohráli těsně o tři a čtyři body. Ztratili jste poslední čtvrtiny vlastní vinou, nebo se v závěru projevila síla soupeřů? "Vždy nás potkala stejná věc: výpadek z naší strany. Proti Rusům jsme hráli skvěle 34 minut a najednou přišel čtyřminutový úsek, který jsme prohráli asi o 20 bodů. Nebyli jsme schopní dát koš a naopak jim jsme umožnili snadné trojky a podobně. Takový mentální výpadek se proti tak silným soupeřům samozřejmě nevyplácí a stálo nás to výhru. Podobné to bylo i proti Francii. Vedli jsme ještě pět minut před koncem, pak přišlo slabší místo a rázem jsme se dostali z plus dva do minus sedm. Byla to pro nás ideální lekce. Nikdo slabší než Rusko nebo Francie nás ve skupině na Evropě nečeká. Pokud chceme udělat krok dál, musíme brát takovéhle týmy jako soupeře, které bychom chtěli porazit. Právě poslední krok dostat se z těsné prohry do těsné výhry je ale vždycky nejtěžší." * Sport: Ale asi je pozitivní, že tým zjistil, že už mu chybí jen ten poslední krok, ne? To jste asi před odjezdem na turné nečekali. "Je to možné. Po delší době zase vyjíždíme na vrcholnou akci, a po domácím zahřátí proti Makedonii a Finsku to byl velký rozdíl. Projevilo se to hned v prvním utkání s Itálií, kdy jsme nebyli moc připravení jako tým a dostali jsme o 31 bodů. Ale bylo to dobré v tom, že jsme se dokázali vzchopit a dokázali si, že na ty týmy máme." * Sport: Jaké to bylo opět se potkat na hřišti s Parkerem, Gasolem, Kirilenkem a dalšími hvězdami z NBA? "Nešlo o nic mimořádného, protože i v Eurolize hraje hodně hráčů, se kterými jsem se v NBA potkával. Ale samozřejmě tihle tři jsou hvězdy. Nebral jsem to jako připomínku starých časů. S Kirilenkem jsme si krátce popovídali před zápasem, vyptával se mě, jaké to je zpátky v Evropě. Říkal mi, že jemu se taky stýská (úsměv). Ještě jsem se pozdravil a prohodil pár slov s Francouzem Borisem Diawem z Phoenixu, proti sobě jsme hráli hodně často, když jsem byl v Bostonu a on v Atlantě. Ale nebylo to nic speciálního." * Sport: Pro vás ne, ale pro některé spoluhráče z české ligy asi ano. Byl znát v šatně respekt? "Nezdálo se mi. Naopak kluci do nich šli. Ale samozřejmě se o tom mluvilo, asi to pro ně zážitek byl. Když jsme se vraceli domů, ptal jsem se na letišti Radka Nečase, Petra Bendy a Štěpána Vrubla: Tak co, kdo z trojice Gasol, Parker, Kirilenko na vás udělal největší dojem? A každý odpověděl něco jiného (úsměv). Radek zmínil Kirilenka, Petr byl zase vedle z Gasola, jak je dlouhej. A Štěpán nezapřel rozehrávače a řekl Parkera, který hrál proti nám velmi dobře." * Sport: Prý jste spoluhráče povzbudil spolu s Lubošem Bartoněm proslovem? "Trošku jsme se bavili v šatně po té porážce s Ruskem, protože to byla opravdu škoda. Přišlo mi, že i když jsme byli celý zápas jasně lepší a dlouho jsme vedli, pořád z nás bylo cítit, že nevěříme tomu, že bychom nad Ruskem v plném složení měli vést o tolik bodů." * Sport: Takže nejste žádný velký řečník? "Občas něco řeknu, ale ne často. Řeknu, když si myslím, že bych měl co říct." Tabulka češi na turné v evropě soupeř výsledek nejlepší střelec Itálie 57:88 Bartoň 14 Lotyšsko 85:76 Welsch 28 Polsko 84:59 Bartoň 21 Rusko 80:83 Bartoň 19 Francie 72:76 Welsch 21 Portugalsko 62:71 Beneš 12 Španělsko 55:79 Benda 20