PŘÍBĚH: Šimůnek byl legendou, ale pak zabil tři lidi | iSport.cz
10. srpna 2010 • 10:33

PŘÍBĚH: Šimůnek byl legendou, ale pak zabil tři lidi

Autor: pla
Vstoupit do diskuse
23
TOP VIDEA
Prymula hrozí omezeními. Zavře hokej krám? Na fotbale možná limit 3 000
Plzeň se v Ondráškovi trefila, říká redaktor Sportu. Sedne i do kabiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zemřel muž, s jehož úspěchy vyrůstala jedna fanouškovská generace. Zemřel muž, kterému tleskal celý národ. Zemřel muž, na kterého si ukazovali prstem, když při dopravní nehodě zabil tři lidi a jenž byl vzápětí z vězení propuštěn na amnestii prezidenta. Zemřel bývalý cyklokrosař Radomír Šimůnek. Někdo, kdo byl vinen. Ale kdo měl přesto zůstat na světě mnohem déle.Možná byste v českém moderním sportu nenašli osud, který by výmluvněji ukazoval, jak rychle se může ráj změnit v peklo. Jak vrtkavá je přízeň davu, jak rychle se štěstí mění v beznaděj. Jak se vám chvíli celý svět klaní a druhý den na vás padá, jeho tíži nelze snést.

Radomír Šimůnek starší byl rozený šampion. Třikrát se stal cyklokrosovým mistrem světa, vyhlásili ho českým cyklistou 20. století, nejlepším sportovcem Československa za rok 1991. Ve své vlasti byl skutečnou celebritou, především díky němu cyklokros patřil k ostře sledovaným sportům.Ale pak se to stalo. Jednoho sychravého listopadového večera roku 1992 Šimůnek u Cerhovic způsobil dopravní nehodu, při které zemřeli tři lidé. Spekulovalo se o vlivu alkoholu, to se však neprokázalo. Soud byl stejně neúprosný: 18 měsíců nepodmíněně.

„V životě už mě asi nemůže potkat horší chvíle. Neumím popsat osudný okamžik. Nevím, kde se stala chyba, a mrzí mě, že mi tohle lidé nevěří,“ tvrdil muž s cejchem psance. V jeho očích už navždy zůstal stín smutku.

Na stupních vítězů. Snímek je z roku 1990, kdy Šimůnek vyhrál závod Superprestige v ŘíměNa stupních vítězů. Snímek je z roku 1990, kdy Šimůnek vyhrál závod Superprestige v ŘíměFoto Internet


Nic na tom nezměnila amnestie prezidenta Havla, která Šimůnka o půl roku později propustila. Bylo to pak vlastně ještě horší. Stejní lidé, kteří mu ještě nedávno tleskali, na něj teď křičeli „Vrahu!“

Vrátil se k závodění, na své dávné úspěchy ale nenavázal. Trápily ho psychické problémy, zlé vzpomínky. „To neštěstí si v sobě ponesu napořád,“ řekl. Nikdy už nechtěl o tragédii mluvit. V roce 2002 s aktivním cyklokrosem skončil, trénoval aspoň syna Radomíra mladšího.

Smrt pak přišla nečekaně. V noci na úterý jej mrtvého našla manželka Jana, lékař na místě uvedl, že Šimůnek byl v konečném stádiu cirhózy jater, přesnou příčinu smrti ale potvrdí až pitva. Šimůnkovi bylo pouhých 48 let. Tíhu světa už neunesl.

Na stupních vítězů. Snímek je z roku 1990, kdy Šimůnek vyhrál závod Superprestige v Římě
Na stupních vítězů. Snímek je z roku 1990, kdy Šimůnek vyhrál závod Superprestige v Římě


Vstoupit do diskuse
23
Články odjinud


Články odjinud