Jen si to představte. Během 14 měsíců vyhrajete tři nejtěžší (a nejprestižnější) etapové závody světa. Jste teprve pátý v historii, komu se to povedlo. Jste hvězda, NEJLEPŠÍ CYKLISTA planety. Pak se vrátí Armstrong a vše je naruby. No nemá Alberto Contador právo být otrávený jako hadí zub?
Nepředbíhejme. Jak a co se změní – pokud vůbec – odhalí až Tour de France. Jisté je, že břemeno hlavního favorita ponese 26letý Contador. Španěl se drží na vlně životní formy. Astana, jeho stáj, mu však comebackem Lance Armstronga podala kyselé menu.
„Po tom, co jsem v poslední době dokázal, mám právo být lídrem bez jakéhokoliv boje o tuto pozici,“ řekl hned po dohodě Astany s americkou legendou. „S ním v jednom týmu by určitě přišly situace, kdy by mu dali přednost. To by mě velmi ranilo.“
Alberto Contador Výška a váha: 176 cm, 62 kg Tým: Astana (Kaz./Švýc.) Kariéra: Once-Eroski (2003), Liberty Seguros/Astana-Würth (2004-06), Discovery Channel (2007), Astana (od 2008) Největší úspěchy: etapové závody - vítěz Tour de France 2007, vítěz Giro d'Italia a Vuelty 2008, vítěz závodů Katalánský týden (2005), Paříž-Nice (2007), Kolem Baskicka (2008), Kolem Kastilie-Leónu (2007 a 2008) Účast na Tour de France: 2005 - 31. místo/0 vítězných etap, 2007 - vítěz/1 |
Byla to nanejvýš choulostivá záležitost. Virtuózní velikán z minulosti zkřížil plány mladému esu budoucnosti. Lance cítil, že je Contadorovi příjemný jako vrtačka v hlavě. „Těším se, že s ním budu jezdit. Je to aktuálně nejlepší cyklista na světě, to musím respektovat. Ani si nejsem jistý, jestli vůbec můžu být stejně rychlý jako on,“ hasil Španělův neklid Armstrong.
Ale myslel to upřímně? Texasan nikdy neplul s proudem, podřizoval se mu celý tým. „Je pořád stejný. Vrací se, aby vyhrával,“ řekl Lancův bývalý domestik George Hincapie. „Ostatním sledoval jídelníček i čas, kdy chodí na kutě. Měl vše pod kontrolou.“
Contador v březnu nenechal nikoho na pochybách, že vysoko přečnívá. Na závodě Kolem Algarve si dělal, co chtěl. Pak přišel závod Paříž-Nice. Opět vévodil, v horách soupeře měnil v hurvínky, jenže pak to zabolelo. Závěrečné stoupání protrpěl a triumf mu utekl.
„Neskutečný talent, ale pořád se má hodně co učit,“ reagoval výstražně Armstrong, stájový kolega, někdejší vzor a nynější rival.
Vrchař od boha
Úplně první kolo dostal Contador k Vánocům od strýce. Bylo mu už čtrnáct. V patnácti začal s cyklistikou. Předtím hrál fotbal, fyzičku si ostřil při přespolním běhu. Nevyhrával hned. Ale byl první na každé horské prémii.
„Mým hrdinou byl Pantani. Obdivoval jsem, jak se pohybuje v kopcích,“ vykládal pro časopis 53x11. Dětství i dospívání prožil ve skromných poměrech chudého dělnického městečka. Rodiče se o jeho kariéru nezajímali.
První úspěchy se zrodily v barvách týmu Iberdrola. Na tréninky dojížděl vlakem až sedm hodin, často se mačkal v zatuchlém autobuse. „Smrděl jsem cigaretovým kouřem ještě dlouho potom, co jsem vystoupil.“
Udičku velkým manažerům hodil poté, co vytvořil rekord v kopcovitém závodě Subida a Gorka. Premiérový rok v dospělé konkurenci skončil třetí v časovce na mistrovství Španělska, příští rok dojel první. Stěhoval se do týmu Würth, pak povýšil do Once a Liberty Seguros.
„Alberto je čistokrevný vrchař,“ říká bývalý cyklista Pavel Padrnos. „V kopcích se mu teď nevyrovná asi nikdo.“
Boj o život
Armstrong se rval s rakovinou a vrátil se ke kolu, slavný příběh zná každý. Ale i Contador svedl boj o život. V květnu 2004 zkolaboval při etapách Kolem Rakouska. Následoval těžký pád a náročná operace. Lékaři zjistili, že trpí nebezpečným krvácením do mozku. Léčba si vyžádala půlroční oddech.
„Když ležíte v nemocnici a poprvé vám dovolí projít se v parku, je to úžasné. Pouhé existence si vážíte úplně jinak,“ líčil zážitky, když unikl z prahu smrti. „Nevěděl jsem, jestli se vrátím do normálního života, natož na kolo. Hodně mě posílila Armstrongova autobiografie, kterou jsem v nemocnici četl. Dal mi odvahu čelit překážkám.“
Po šesti měsících se mohl vrátit. „Den, kdy mi doktoři oznámili, že můžu začít trénovat, byl nejšťastnější v mém životě. Dodnes nemůžu najisto říct, že se ta nemoc nikdy nevrátí, ale nijak mě neomezuje. Užívám si každý den.“
Contador se s chutí pustil do závodění. Zdokonalil se, byl psychicky otužilejší. A šance jeho protivníků ponenáhlu umíraly jako mouchy. Vrchol přišel v roce 2007, kdy vyhrál Tour de France. Loni nemohl trůn obhájil, protože Astana nebyla kvůli dopingové minulosti pozvaná, tak aspoň vytřel všem zrak na italském Giro d´ Italia a Vueltě.
Cyklista, jenž v pětadvaceti vyhraje všechny nejvýznamnější etapové závody, možná ztrácí motivaci. „To rozhodně ne. V tomhle mám absolutně jasno. Má motivace je Tour de France. Můžete ji vyhrát třeba pětkrát a stále vás bude lákat, podívejte na Lance. Chci ten závod vyhrát podruhé. Třeba načnu další šňůru, vždyť za poslední dvě desetiletí tu byla řada vítězných sérií. LeMond, Indurain, Armstrong. Jsem ambiciózní, jsem zvyklý tvrdě trénovat a jsem připravený vyhrávat.“
El Pistolero z Pinta
Contadorova sláva ještě nepřekročila hranice sportu, tak jako v případě globální celebrity Armstronga. Alberto žije v ústraní. Bydlí blízko Madridu, v padesátitisícovém městě Pinto. Pro trénink to nikdy nebyla nejvhodnější destinace.
„Spousta lidí se mě ptá, proč tu zůstávám. Odpovídám, že tu se všemi dobře vycházím, mám tu rodiče a líbí se mi tady. Neměnil bych. Trénuju jižně od Madridu a když potřebuju vyrazit do kopců, sednu do auta a po 60 kilometrech jsem v Collada Villaba,“ vysvětluje.
Jeho vášní jsou zvířata. „Kdybych se nestal profesionálním cyklistou, byl bych zvěrolékařem. Jako kluk jsem o tom snil.“ I v novém domě si hned zařídil voliéru, kde chová ptáky. Brzy bude stát proti jinému jestřábovi. Armstrongovi. Kdo se komu podřídí, neví nikdo.
„Lance se rozhodl jet. Dobrá. Na startu budeme oba. Kdo na tom bude líp, na toho bude tým pracovat,“ říká Contador, který se proslavil i vítězným gestem pistolníka. Kvůli tomu ho fanoušci překřtili na El Pistolero.
Uvidíme symbol výstřelu z revolveru i po Tour?