22. května 2011 • 18:39

Contador si upevnil vedení, Kreuziger dojel devátý

0
SESTŘIH: Slovácko - Sparta 2:4. Letenští jsou o krok blíž k titulu, zářil Kuchta
SESTŘIH: Plzeň - Mladá Boleslav 3:0. Jasná záležitost, hosté se zvedli až v závěru

Královskou 15. etapu cyklistického Gira d'Italia vyhrál Španěl Mikel Nieve. Jeho krajan Alberto Contador dojel před svými rivaly třetí a zvýšil své vedení už na 4:20 minuty. Roman Kreuziger obsadil devátou pozici a celkově se posunul o jednu příčku na osmé místo.

Nieve si dojel pro první vítězství na Giru díky sólovému úniku v závěrečném z pěti dnešních náročných stoupání. Po sedmi a půl hodinách na kole navázal na sobotní triumf krajana a kolegy z týmu Euskaltel-Euskadi Igora Antóna, jenž dnes nestačil a přišel o celkové třetí místo.

Smutným hrdinou 229 km dlouhé etapy byl domácí veterán Stefano Garzelli. Sedmatřicetiletý vítěz Gira z roku 2000 absolvoval většinu etapy v čele, vyhrál několik horských prémií, ale několik kilometrů před cílem ho Nieve předstihl. Garzelli dojel druhý s odstupem 1:41 a deset sekund před Contadorem.

Ten zvýšil oproti sobotě své průběžné vedení o rovnou minutu. Na druhé místo se dostal dnes čtvrtý Michele Scarponi z Itálie, který na této pozici vystřídal krajana Vicenza Nibaliho, jenž dojel sedmý.

Jako devátý projel v nepříznivém deštivém počasí cílovou pásku na štěrkové silničce na Gardeccia/Val di Fassa Kreuziger, jenž na Nieveho ztratil čtyři minuty. Český lídr stáje Astana je v celkovém pořadí osmý s odstupem 8:58 za Contadorem a 3:47 za třetím Nibalim.

Své páté Giro nedokončí druhý český cyklista ve startovní listině František Raboň, jenž v dnešní etapě odstoupil.

Pondělí je na Giru stejně jako minulý týden odpočinkový den, po něm je na programu 12,7 km dlouhá horská časovka.

Giro d'Italia, cyklistický závod - 15. etapa Conegliano - Gardeccia/Val di Fassa (229 km):

1. Nieve (Šp.) 7:27:14, 2. Garzelli (It.) -1:41, 3. Contador (Šp.) -1:51, 4. Scarponi (It.) -1:57, 5. Gadret (Fr.) -2:28, 6. Rujano (Venez.) -2:35, 7. Nibali (It.), 8. Rodríguez (Šp.) oba -3:34, 9. Kreuziger (ČR) -4:01, 10. Kruijswijk (Niz.) -4:13, ...Raboň (ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí: 1. Contador 62:15:29, 2. Scarponi -4:20, 3. Nibali -5:11, 4. Gadret -6:08, 5. Antón (Šp.) -6:32, 6. Nieve -7:03, 7. Meňšov (Rus.) -8:46, 8. Kreuziger -8:58, 9. Rodríguez -9:20, 10. Arroyo (Šp.) -9:30.