14. října 2008 • 12:28

Cyklista Basso se vyhnul půlročnímu vězení

Autor: ČTK
TOP VIDEA
V KURZU: Nechutné derby pražská "S" nerozhodí. Zlín je totálně ve srabu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Italský cyklista Ivan Basso byl dnes odsouzen za doping k šestiměsíčnímu trestu vězení. Sedět však nemusí. Zaplatil jen pokutu 10.800 eur (zhruba 267 tisíc korun).Vzhledem ke své dosavadní bezúhonnosti se vítěz Gira d'Italia 2006 mohl vykoupit. Uvedla to agentura APA.

Proces v severoitalském městě Busto Arsizio trval od loňského července, kdy Basso poprvé u soudu vypovídal. Vzhledem k tomu, že v Itálii je užívání zakázaných látek trestným činem, hrozily slavnému cyklistovi až tři roky vězení.

Basso sice nikdy neměl pozitivní dopingový test, ale loni se přiznal, že se zapletl se španělským lékařem Eufemianem Fuentesem. Spolu pomocí manipulace s krevnímu vzorky plánovali podvádět před Tour de France 2006, na níž nakonec po vypuknutí skandálu Basso, ale například ani Němec Jan Ullrich nestartovali.

Jeden z nejúspěšnějších italských cyklistů posledních let byl následně potrestán zpětně dvouletým trestem závodění, který mu vyprší koncem října. Ještě tento měsíc se Basso hodlá vrátit do pelotonu na závodech v Japonsku, a proto dnes ani nebyl osobně při vynesení rozsudku.

"Chce nechat všechno za sebou a znovu se věnovat jen závodění," uvedl advokát cyklisty, jenž bude kolegou Romana Kreuzigra ve stáji Liquigas.

Cyklistika 2023

Vuelta 2023 (26. 8. - 17. 9. 2023, Španělsko)
Program Profily etap

Tour de France
Výsledky 2023 Startovní listina 2023

Giro d'Italia
Výsledky 2023

Jízdní kola * Elektrokola * Elektroběžky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud