Jak "zpomalený" Armstrong sjednal pořádek | iSport.cz
1. června 2009 • 15:43

Jak "zpomalený" Armstrong sjednal pořádek

Autor:
Vstoupit do diskuse
0
Lance Armstrong
TOP VIDEA
SESTŘIH: Midtjylland - Slavia 4:1. Postup do LM v prachu, rozhodla opakovaná penalta
INSIDER: Sparta měla koupit Jemelku, Horváth by byl jako Panenka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na 12. místě ztratil auru výjimečnosti, ale respekt okolí zůstal. Ba co víc, možná zesílil. Lance Armstrong po comebacku na Giru d´Italia splnil svou roli.Sedminásobný vítěz Tour de France už sice nevládne pelotonu, ale s jeho přítomností získává silniční cyklistika druh pozornosti, který jí v minulých letech chyběl. Jak se to projevilo?

POZITIVNÍ ATMOSFÉRA
Jen si sami srovnejte současnost a období bez Armstronga, který po triumfu na Tour de France 2005 závodní sedlo na tři a půl roku opustil. Šlo o období temna, jež vyvrcholilo dopingovými skandály i přesto, že se na vrchol dostal Španěl Alberto Contador, jenž se může v příštích letech stát ještě větším šampionem než 38letý Američan. Hlavním tématem přesto byly kauzy kvůli zakázaným látkám.

Současnost? O dopingu se mluví méně. Vítěz Denis Meňšov se narčením z účasti v kauze laboratoře Humanplasma bránil mlčením a podpořila ho v tom i mezinárodní unie UCI.

Na Giru se provinil jen Rakušan Pfannberger, který neprošel předstartovním testem. Je pravděpodobné, že před Tour de France bude tlak na cyklisty v otázce zakázaných látek tradičně sílit, ale s Armstrongem nemusí jít o nekontrolovatelnou přestřelku jako v minulosti. Sám „Tourminátor“ minulý týden zveřejnil na internetu negativní výsledky svých testů. Na toto téma se s médii nebaví.

ZÁVODNÍ NAPĚTÍ
Když během městské etapy v Miláně navrhl, aby všichni cyklisté kvůli nebezpečné trati v silničním provozu s úzkými uličkami zpomalili, všichni poslechli. Armstrong přinesl do elitního pelotonu kouzlo extrovertních hvězd, které se díky jeho absenci vytrácelo. A jak závodil? Mnozí doufali v to, že opět roztočí bleskový kmih a vzdálí se pelotonu. Bylo to marné čekání. Nevyhrál ani etapu, což před startem Gira prohlašoval. Polehčující okolnost ve formě tréninkového výpadku kvůli zlomenině klíční kosti mnohé nezajímala. Vždyť přeci šlo o Armstronga.

Jenže za chvíli čtyřnásobný otec z Texasu hlavně na začátku závodu trpěl. Bylo vidět, že ho cyklistika na nejvyšší úrovni bolí. Šlo o zpomalenou verzi krále. Nestíhal v kopcích, hodně ztrácel i v časovkách. Byl poslušným domestikem krajana Leviho Leipheimera, rozjel se až v poslední fázi.
Jenže… U Armstronga nikdy nevíte, jakou hraje hru. Je možné, že na Giru jen trénoval na Tour de France. Několikrát se stalo, že v kopcích odpadl z nejsilnější skupinky a pak ji zase dojel. Třeba to byl záměr. A třeba jen boj o čest v podobě stárnoucího šampiona, který ví, že ho všichni sledují.

Témata:  sport, cyklistika, armstrong
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud