15. dubna 2008 • 00:00

Immelman? Kapačky, skalpel a triumf

AUGUSTA/PRAHA - Před rokem ležel na kapačkách, v prosinci mu operovali nádor, v neděli vyhrál nejcennější golfový turnaj. "Je to jako horská dráha. Ale já horské dráhy nesnáším," řekl Jihoafričan Trevor Immelman coby vítěz Masters. Díky triumfu si přišel na 1,35 milionu dolarů. I po svém druhém vítězství na amerických hřištích si mohl říct: "Hned za mnou skončil Tiger Woods." Tak jako při Western Open 2006, i na Masters byla světová jednička až druhá za jihoafrickým talentem. V neděli to ovšem Woodse bolelo podstatně víc. Američan totiž vyhlásil, že je v jeho silách získat kalendářní Grand Slam, všechny čtyři nejdůležitější turnaje v jednom roce. Pokus ale vyšuměl hned na úvod v americké Augustě, kde přitom Woods v minulosti vyhrál čtyřikrát a kde se hřiště kvůli němu prodlužovalo a ztěžovalo. "Je to parádní, vyhrát Masters v době, kdy hraje Tiger a kdy navíc o sobě říká, že je ve vrcholné formě," radoval se 28letý Immelman, který s výsledkem 8 pod par (68- 68-69-75) porazil Woodse o tři rány, i když ani jeho finále nezachytilo v pohodě. Chybovali ovšem všichni. Včetně Tigera. Ten po sobotě ztrácel šest úderů, ale umazal jen polovinu. Na greenech s jedinou výjimkou netrefi l nic. "Nešlo mi to. A dostal jsem lekci, co se médií týče," přiznal Woods, že si prohlášením o Grand Slamu zbytečně naběhl a vytvořil až nesmyslný tlak. V kolonce velkých titulů mu tak zůstává zapsána číslice třináct. Přitom už popáté na velkém turnaji a v Augustě podruhé za sebou skončil druhý. Immelman, otec dvouletého syna žijící v Orlandu na Floridě, loni právě při Masters vážně onemocněl se zažívacím ústrojím. Zhubnul dvanáct kilo, zotavoval se čtyři měsíce. Sotva v prosinci doma zase vyhrál turnaj, položily ho zase dýchací potíže. Diagnóza: nezhoubný nádor bránice. Lékaři při operaci museli jít tvrdě přes golfistova žebra a svaly. Zůstala 20centimetrová jizva. Syn bývalého šéfa jihoafrické série profesionálních turnajů se ke golfu vrátil v únoru. Jenže hrál bídně, nejlíp obsadil 40. místo a na Masters přijel jako outsider. Jako by ale znovu zasáhl osud - od prvního kola se Immelman ocitl ve vedení turnaje, který si připomínal 30. výročí posledního ze tří triumfů jediného jihoafrického vítěze Garyho Playera. 72letý veterán sám nastoupil ke svému rekordnímu 51. startu, sice neprošel cutem, ale než odletěl před finále, nechal Immelmanovi vzkaz na záznamníku. "Věřím, že vyhraješ. Musíš tomu věřit i ty, být silný a poprat se s nepřízní osudu, která přijde," vzkázal Player. "Měl jsem z toho husí kůži," přiznal Immelman a k tomu, že je nový šampion Masters, dodal: "To je ta nejbláznivější věc, jakou jsem kdy slyšel." *** 46 Celých šestačtyřicet let neměl žádný vítěz golfového Masters tak mizerné čtvrté kolo, jaké letos zahrál Trevor Immelman. Závěr turnaje Jihoafričan dokončil s výsledkem 75, tedy se třemi údery nad par. Ještě horší výkon předvedl v roce 1962 legendární Arnold Palmer. - O autorovi| ČENĚK LORENC, Autor je šéfredaktorem časopisu Golf Digest C&S