15. dubna 2008 • 00:00

Futsalisté míří na šampionát

Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Česká futsalová reprezentace si zahraje na mistrovství světa. V odvetném barážovém utkání proti favorizovanému Rumunsku uhrála na jeho půdě remízu 2:2 a opět tak nebude chybět na velké akci.

Čeští futsalisté se podruhé za sebou kvalifikovali na mistrovství světa. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna na říjnový turnaj do Brazílie postoupili díky dnešní remíze 2:2 v Rumunsku a po předchozím výsledku 1:1 v Pardubicích rozhodl o postupu z baráže jejich větší počet vstřelených branek na hřišti soupeře. "Je to pro nás obrovský úspěch a také satisfakce, protože jsme tým hodně přebudovali a mladí kluci dokázali, že na to mají. Měli jsme i kus štěstí, ale to pokaždé přeje připraveným," řekl ČTK trenér Tomáš Neumann. Čeští reprezentanti prodloužili svoji úspěšnou kvalifikační sérii, od roku 2001 nechyběli na žádné velké akci a v Brazílii budou chtít vylepšit umístění z Tchaj-wanu, kde v roce 2004 skončili ve čtvrtfinálové skupině. Dnes si připsali skalp Rumunska, které bylo před sérií považováno za favorita a díky remíze 1:1 na východě Čech před dvěma týdny bylo i před odvetou ve výhodnější pozici. Navíc hostům znovu nemohl pomoci zraněný Roman Mareš, jedna z nejzkušenějších opor. Jenže český tým ve vyprodané hale v Targu Mures domácí zaskočil výborným úvodem. Na začátku se několika výtečnými zákroky chytil brankář Tomáš Meller, klíčová postava hostujícího celku a také hrdina závěrečných minut, a dodal tak sebevědomí i spoluhráčům v poli. Ti nejprve zahrozili po spolupráci Sluky a Filingra a v sedmé minutě Rumuny zaskočili po rohovém kopu Dlouhého, po němž domácího gólmana nachytal střelou z dálky jeho spoluhráč z Eco Investmentu Praha Frič. Otřesení domácí za dvě minuty museli strávit další nečekanou ránu: Michal Mareš nejprve ve středu pole zastavil brejkovou situaci a vzápětí u autové čáry vysunul Sluku, který i s kouskem štěstí přetlačil brankáře a do prázdné branky skóroval. Rumunsko v tu chvíli muselo vstřelit tři branky, aby se na úkor Čechů dostalo na mistrovství světa. Domácí nerezignovali a naopak si díky sérii bleskových kombinací a krátkých narážeček vytvořili velkou převahu. Brankář Meller dlouho odolával, jednou mu před prázdnou brankou pomohl i Frič, ale tři minuty před poločasem jej zblízka překonal Gherman. "Sami jsme si to zkomplikovali, protože za stavu 2:0 jsme mohli z nějakých brejků přidat další gól a definitivně rozhodnout. Pak jsme se museli bát o výsledek," uvedl Neumann. Ani poločasová pauza rumunský nápor neotupila a pasivně hrající český tým před vlastní brankou jen s vypětím všech sil odvracel nebezpečné útoky. Výtečný Meller nestačil až ve 24. minutě na střelu Mateie, který zblízka zakončil pohlednou akci tří hráčů na jeden dotek. Rumunsko stačilo k postupové jistotě už jenom jednou skórovat, ale hosty vyrovnání paradoxně donutilo ke zlepšení. Upustili od urputné defenzivy a začali se osmělovat k útočným výpadům: výborně hrající Sláma po jednom z dravých úniků trefil tyč, individuální akci nezakončil ani Rešetár. Ale jiskřilo se i na druhé straně, když Matei mířil do tyče a brankář Meller zlikvidoval i sólo Lupua. Český hrdina se ale blýskl hlavně v závěru, když už domácí vsadili na riskantní hru bez brankáře. Lupuovu střelu vytáhl reflexivně nad břevno, a když vychytal i další tutovku Ghermana, mohli Češi začít s bouřlivými oslavami. "Ale ty poslední minuty pro nás na lavičce byly strašné. Ještě že Tomáš (Meller) předvedl takové zákroky. Jinak jsem zestárl tak o deset let," podotkl Neumann s úsměvem.

Rumunsko - ČR 2:2 (1:2) Branky: 17. Gherman, 24. Matei - 6. Frič, 8. Sluka. Rozhodčí: Cumbo, Massini (oba It.). ŽK: Lupu - Mareš, Štorc. Sestava ČR: Meller, Gerčák - Dlouhý, Štorc, Frič, Sláma, M. Mareš, Filinger, Sluka, Rešetár, Novotný, Janovský. Trenér: Neumann.