Plnokrevník Fantome bude mít sochu | iSport.cz
9. října 2008 • 17:58

Plnokrevník Fantome bude mít sochu

Autor: ČTK
dostihy
TOP VIDEA
INSIDER: Sparta měla koupit Jemelku, Horváth by byl jako Panenka
LIGA NARUBY: Rittig se Starkou tleskali Julišovi, Guľa ordinoval tiki-taku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Historicky první vítěz Velké pardubické, plnokrevník Fantome, bude mít na dostihovém závodišti v Pardubicích sochu. Takzvanou síň slávy mohou v budoucnu doplnit i další koně, kteří v tomto náročném závodě uspěli.ČTK to dnes řekl ředitel Dostihového spolku Jiří Kunát.

"Máme několik sponzorů, kteří se na tom chtějí finančně spolupodílet. Věřím tomu, že to budou první vlaštovky, které budou motivovat majitele dalších dostihových koní, aby přispěli na sochy svých vítězů," řekl Kunát.

Zahraniční dostihová závodiště mají sochy vítězných koní v životních velikostech i menších měřítcích, proto v Pardubicích již shromažďují historické dokumenty, na kterých je Fantome zachycen.

"Budeme vycházet z dobových maleb, aby vznikl podklad pro studii akademického sochaře, který bude sochu dělat," řekl Kunát. Jak bude velká, nechtěl Kunát předjímat.

Zatímco o legendárním Železníkovi panují historky o jeho méně snášenlivé povaze, o charakteru šestiletého hnědáka původem z Francie se už současník mnoho nedozví. Prameny hovoří o tom, že patřil do stáje barona Cramma.

Dostihové soupisky pak uvádějí, že na startu prvního ročníku Velké pardubické stálo 14 koní. Fantome zvítězil s britským žokejem Sayersem v sedle o dvě délky.

"Fantome má už na závodišti pískovcovou sochu hlavy. Text pod ní uvádí, že jedině kůň s velkým srdcem může vyhrát Velkou pardubickou," dodal Kunát.

Sport 2020

French Open 2020 (27. září - 11. října 2020, Paříž)
Los Vše o Roland Garros 2020

Velká pardubická (11. října 2020, Pardubice)
130. Velká pardubická ONLINE Vše o Velké pardubické 2020 Vítězové a historie dostihu

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud