Váňa proti synovi | iSport.cz
12. října 2008 • 02:00

Váňa proti synovi

Žokej Josef Váňa na koni Juventus
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Pardubice mohou obrat i Baník. Vyplatí se vsadit na střelce Sparty
Liberec - Pardubice: Zacharčukův nedůraz dokázal potrestat Gríger, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

V černém obleku se včera po pardubickém závodišti pohyboval Josef Váňa. Možná i proto, že se dnes dočká slavnostního okamžiku - po dvaadvacáté se postaví na start Velké pardubické, poprvé však vedle svého syna!Možná to bude pro pětinásobného vítěze Velké pardubické Josefa Váňu poslední dostih v kariéře. „Já to nechávám otevřené. Já si myslím, že končím, ale všechno je možné. Kdyby náhodou Juventus vyhrál, nevím, jestli bych to nechtěl zopakovat..." nechává si únikovou cestu legendární žokej.

Váňův sen, s jehož naplněním spojoval ukončení své kariéry, se však už dnes stane skutečností. Poprvé bude jedním ze soupeřů jeho syn. Josef usedne do sedla Decent Fellowa, vítěze z roku 2006.

„Pokud bychom měli spolu bojovat v cílové rovině, tátovi nic nedaruju," přesvědčuje Váňa junior.

Většina odborníků však do role favorita tipuje jeho otce. „Velká by měla být jednoznačnou záležitostí Josefa Váni staršího," je přesvědčen Václav Luka, mladý trenér ze středočeské Chotouně, který Velkou také několikrát absolvoval.

Zatímco Váňa včera sledoval rovinové dostihy, kvartet jeho koní startujících ve Velké pardubické jel právě do Pardubic. Pod přísným dozorem museli cestovat především Sixteen a Mr Land. „To jsou klaustrofobici, a tak cestovali pod dohledem kamer, které máme v autě. Pokud by se něco dělo, okamžitě bychom zastavovali."

Poslední příprava koní před Velkou pardubickou proběhla podle představ kouče, který se stará celkem o šest desítek koní. „Podařilo se nám dotáhnout vše podle představ a koně jsou v pohodě. Ve žlábku jim nic nezůstává, a to je dobré znamení," dodává Josef Váňa.

Nejen přípravě vlastních koní se v Mlýncích věnovali. „Na videu jsme sledovali zejména Nadovera. Viděli jsme ho, jak vyhrál v Chepstow a je velmi dobrý kůň, ale nemá žádné zkušenosti s dostihy cross-country, a to se může projevit," sdělil na adresu jednoho ze soupeřů žokej Josef Bartoš, který se vyšvihne do sedla favorizované bělky Sixteen, obhájkyně prvenství, kterou také připravuje Váňa.

Nejzkušenější žokej si dal k večeři něco dobrého a také dvě deci vína. „Červené mám raději, ale bílé lépe spaluje tuky," usmál se. Jeho svěřencům byla přivezena večeře z domova v pytlích. „Mají ji připravenou a my jim jí pouze nasypeme, žádnou starost s tím nemáme."

Slavnostní den začne pro Josefa Váňu na závodišti už v sedm ráno. „V osm musejí být koně připraveni na veterinární kontrolu, já musím dorazit zhruba o hodinu dříve," tvrdí.

Žokej Josef Bartoš dorazí na závodiště až na devátou. „Dvě hodiny před startem prvního dostihu mě stačí a potom se budu soustředit na jeden dostih za druhým. Na Velkou budu myslet až později," říká zkušený žokej.
Loni Bartoš do Velké neodstartoval, protože si v jednom z předcházejících dostihů zlomil ruku.

Témata:  sport, dostihy, váňa

Sport 2020

Tour de France 2020: Vše o 107. ročníku
Trasa a etapy TdF 2020 Startovní listina a týmy na TdF 2020 Vítězové a historie Tour

US Open 2020
Pavouk Ženy Pavouk Muži Vše o US Open 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud