Skandál, radost a slzy | iSport.cz
13. října 2008 • 17:01

Skandál, radost a slzy

Josef Váňa se svým synem Josefem
TOP VIDEA
Trpišovský: Skvělý terén, dobrá kombinace. Bylo hodně místa
Vondrášek po debaklu: Není o čem. Slavia celý zápas lepší, červená přísná
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na zápletku, kterou přinesla včerejší 118. Velká pardubická České pojišťovny, by nepřišel ani spisovatel Dick Francis, přestože znal dostihové prostředí jako své boty.Možná o tom natočí jednou film producent Jaroslav Bouček, který se díky osmileté bělce Sixteen podruhé radoval z vítězství ve Velké pardubické.

Bělouš Amant Gris se hnal cílovou rovinou, seč mu síly stačily. Loňská vítězka Sixteen, připravovaná trenérem Josefem Váňou, zaostávala stála víc. Žokej Josef Bartoš se už smiřoval s porážkou, ale všímavější diváci už věděli, že se za několik minut bude moci radovat.

Před tribunami, při nájezdu na Prodloužený Taxisův příkop, totiž trojice Amant Gris, Ivoire de Beaulieu a Klip neobjela točný bod, což znamená, že nedodržela předepsanou trať dostihu. I když všichni pokračovali ve zdolávání nástrah, bylo jasné, že je dostihoví komisaři po doběhu diskvalifikují.

„Nevěděl jsem, že právě Amant Gris, neobjel otočný bod,“ řekl Josef Bartoš po dostihu, když už tušil, že podruhé vyhrál Vekou pardubickou. V ruce držel šampaňské, ale gratulace nechtěl přijímat. Čekal až na potvrzení od rozhodčích. Na bílém dresu měl dvě krvavé skvrny. „Jel jsem na krev,“ dodal s úsměvem.

Právě školáckou chybou začala krutá neděle stáje Hřebčína Albertovec. Její tradiční modročervené barvy doslova zčernaly. Po špatném objetí točného bodu Klip nezvládl Prodloužený Taxisův příkop a zlomil si nohu. Zdrcený žokej Jan Faltejsek si strhl přilbu z hlavy a utíkal z místa, kde byl později kůň utracen.

Josef Hájek, majitel hřebčína ze severní Moravy, leží s vážnou nemocí v nemocnici a Velká měla být jednou z jeho posledních pozemských radostí. „Je pod morfinem. Dokonce oslepl a jeho život se počítá na týdny, možná dny,“ sdělil na adresu muže, který vrátil hřebčín do dostihového sportu, trenér Čestmír Olehla.

Žokej Marek Stromský už zažil druhou nešťastnou Velkou pardubickou. Loni byl u smrti Cieszimyra na Velkém Taxisově příkopu, letos ho diskvalifikovali z první pozice. Několik minut po dostihu seděl zdrcený v šatně v černém triku a černých slipech. Na otázky nereagoval. „Nechte mě být,“ jen procedil a dál byl ponořen v osobní tragédii.

Trenér dvou smutných hrdinů dostihu Milan Theimer, který stál blízko životního úspěchu, se slzami v očích jen podotkl. „Příště dáme Markovi buzolu a mapu, aby nezabloudil.“

Diskvalifikaci či přesun koně z prvního místa zažila Velká pardubická opět po velmi dlouhých 108 letech.

Smůla jedněch přináší radost jiným. V tomto případě dvěma Josefům, žokeji Bartošovi, trenéru Váňovi a majiteli osmileté vítězné bělky Sixteen Jaroslavu Boučkovi.

„Letos jsem trávil dostih na tribuně, přemluvil mě k tomu herec Jiří Bartoška,“ sděloval spokojený majitel. „Nemohl jsem se na to dívat. Měl jsem zavřené oči a pan Bartoška mi jen říkal, jsou tam, jsou tam.“

Žokej Bartoš přiznal, že prvnímu vítězství se nic nevyrovná, a také to nebylo to pravé, neboť při průjezdu cílem nevěděl, že vyhrál…

Se šesti trenérskými triumfy se Josef Váňa zařadil po bok Čestmíra Olehly, dosavadního trenérského rekordmana Velké pardubické.

Sport 2020

Tour de France 2020: Vše o 107. ročníku
Trasa a etapy TdF 2020 Startovní listina a týmy na TdF 2020 Vítězové a historie Tour

US Open 2020
Pavouk Ženy Pavouk Muži Vše o US Open 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud