sid
Další sporty
Vstoupit do diskuse (1)

FOTOGALERIE - Čeští reprezentanti v paraglidingu vybojovali na mistrovství světa v Mexiku znovu zlato. Přihlížet však museli také tragické nehodě svého švýcarského kolegy Stefana Schmockera, který svůj pád na skály bohužel nepřežil…

Tomáš Brauner, David Ohlídal, Radek Večeřa, Martin Orlík a Renáta Kuhnová obhájili prvenství z předešlého světového šampionátu, který hostila v roce 2007 Austrálie.

Šampionátu vcelku přálo počasí, a tak se během čtrnácti dnů mohlo vypsat celkem jedenáct soutěžních disciplín, což znamená zpravidla let o délce okolo 100 km přes několik otočných bodů umístěných jak v horách, tak v rovinách.

Zesnýlý SchmockerVýšky, kterých piloti dosahovali byly také závratné, většinou byly dostupy kolem 3500 metrů nad mořem. Jeden takový let se bohužel stal osudným švýcarskému závodníkovi Stefanu Schmockerovi.

„Asi největší podíl na tom mají místní podmínky. Není úplně v pořádku lítat za každého počasí a bohužel už jsem byl poněkolikáté svědkem tragické nehody za podobných situací,“ litoval český pilot Tomáš Brauner. „Je nasnadě už konečně zavést nějaká opatření která by předešla podobným situacím,“ pokračoval reprezentant.

Princip paraglidingových soutěží je jednoduchý: odstartovat v daném časovém rozmezí, získat pomocí termických a svahových proudů výšku, doletět do startovního prostoru, zpravidla virtuální kružnice a v okamžik startu vyrazit na stanovenou trať.

Ve vzduchu se piloti orientují a kurz svého letu korigují podle GPS, kam se jim zároveň ukládá záznam letu pro pozdější vyhodnocení. Během letu si musí hlídat výšku, kterou je průběžně potřeba nabírat ve stoupavých proudech. Kdo proletí celou trať nejrychleji, je vítěz kola a bere nejvíc bodů.

Spousta lidí cíle ani nedosáhne a přistane někde po cestě. Jejich pořadí pak určí uražená vzdálenost. Pořadí týmů je počítáno ze součtu bodů z každého kola tří předem určených pilotů.

Za Český tým to byli Tomáš Brauner, David Ohlídal a Radek Večeřa. Zbylí dva členové týmu Martin Orlík a Renáta Kuhnová létali pouze soutěž jednotlivců a byli připraveni v případě potřeby někoho nahradit.

Vstoupit do diskuze (1)