Lipták vystřílel v trapu bronz, Kostelecký vyhořel

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Jiří Lipták vybojoval bronzovou medaili na mistrovství světa ve sportovní střelbě v Mnichově v trapu. Osmadvacetiletý střelec zároveň získal pro Českou republiku první účastnické místo na olympiádě v Londýně 2012. Po titulu mistra Evropy má i světový titul Španěl Alberto Fernandez.

Olympijský vítěz z Pekingu David Kostelecký skončil sedmnáctý, 63. byl Jiří Gach.

"Nakonec to je medaile a postupové místo na olympiádu, takže spokojenost," usmíval se Lipták v rozhovoru pro České televizi krátce po finále, do kterého šel společně s Italem Giovannim Pellielem ještě z vedoucí pozice.

"Ještě se budu muset zdokonalit v rozstřelech, protože ty prohrávám, takže budu muset zapracovat na psychice," dodal.

Ve finále měl Lipták určitou krizi ve druhé sérii, kdy z pěti ran čtyřikrát po sobě minul a klesl na páté místo. "To by se nemělo stát, ale stalo se," řekl střelec z Rajhradic. Pak zariskoval a na úkor techniky se soustředil na rychlost.

"Protože terče byly tvrdý a špatně se rozbíjely," vysvětlil. Taktika mu vyšla a do konce finále už netrefil jen jednou, což ho vyneslo k rozstřelu s Rusem Alexejem Alipovem o druhé místo. "Vůbec jsem nevěděl, jak na tom jsem."

Rozstřel začínal Rus a první i druhou ránu trefil. Lipták odpověděl pouze v první sérii, ve druhé jeho broky letěly naprázdno.

Po základní části patřilo Liptákovi druhé místo. Ital Pellielo minul stejně jako Lipták pouze dvakrát. Pro osmadvacetiletého Liptáka byla už účast mezi elitní šestkou životním úspěchem. "Bylo to s klikou. Hodně foukalo, ale štěstí se musí jít naproti," řekl po úspěšné kvalifikaci serveru sport.cz.

David Kostelecký se do finále nedostal.Foto čtk

Kostelecký obsadil v základní části konečnou sedmnáctou příčku. O postup do finále Kosteleckého připravily dvě chyby v pátém kole, kdy doplatil i na silný vítr na střelnici. "Je to škoda, kazil jsem druhé rány, ale jinak chybělo štěstí," řekl Kostelecký.

Druhý cenný kov vybojoval pro českou výpravu junior Josef Nikl v disciplíně běžící terč 30+30 ran, kde obsadil rovněž třetí místo.Gach.