Česko - Slovinsko 26:26. Statečný boj stačil na bod, semifinále je pryč

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Čeští házenkáři v závěrečném utkání čtvrtfinálové skupiny na mistrovství Evropy v Chorvatsku remizovali se Slovinskem 26:26 a ztratili naději na postup do semifinále. Zahrají si ale o páté místo. Pomohla jim k tomu večerní výhra Španělska nad Německem 31:27, po které obsadili v konečné tabulce šestičlenné čtvrtfinálové skupiny třetí příčku se ziskem pěti bodů.

Český celek sahal ve Varaždínu po dalším nečekaném skalpu. Proti bronzovým medailistům z loňského světového šampionátu většinu času vedl, v první půli až o pět branek, a za nerozhodného stavu měl výhodu posledního útoku. Stanislav Kašpárek ale trefil tři sekundy před koncem břevno.

Reprezentanti na Euru v Chorvatsku nejprve v základní skupině senzačně porazili Dánsko, poté Maďarsko a ve čtvrtfinálové fázi v úterý udolali Makedonii. V šestičlenné tabulce se posunuli na druhé místo, ale minimálně jeden z dvojice Německo, Španělsko je večer předstihne.

Reprezentace hraje na mistrovství Evropy čtvrtfinálovou fázi poprvé od roku 2010, kdy obsadila osmé místo. Českým maximem je šestá příčka z roku 1996.

Čeští házenkáři bojovali proti Slovinsku o šanci na postupFoto Alžběta Vejrostová/chf.cz

V české brance v úvodu nastoupil hrdina úterního vítězného obratu s Makedonií Mrkva a reprezentanti začali tak, jak minulé utkání skončili. V osmé minutě díky Bečvářově trefě vedl národní tým 6:3 a tentýž hráč upravil po deseti minutách už na 8:4.

Mezi tyčemi předváděl neuvěřitelné věci Mrkva, který likvidoval jednu vyloženou šanci za druhou a za úvodní dějství nasbíral nevídaných 13 zákroků. V 21. minutě po Kašpárkově ráně vedli Češi už o pět gólů 12:7. V té chvíli už ale nebyl na palubovce Stehlík, jenž dostal červenou kartu.

Portugalští rozhodčí Fonseca se Santosem byli k českému týmu stejně jako sudí v předchozích zápasech přísnější a za první půli jej čtyřikrát poslali do oslabení, zatímco Slovince ani jednou. Navíc na startu poslední minuty dostal rovnou červenou kartu i Petrovský.

Čeští házenkáři o náskok na konci počasu brzy přišliFoto Alžběta Vejrostová/chf.cz

Češi se od 21. minuty začali trápit v útoku, do poločasu už neskórovali a Slovinci šňůrou čtyř branek stáhli na rozdíl jediné trefy. Hned po pauze pak bronzoví medailisté z loňského světového šampionátu vyrovnali na 12:12 a v 36. minutě je poslal poprvé do vedení Zarabec.

Reprezentanti se ale nenechali zdeptat a Číp se Zdráhalou sérií pěti gólů otočili stav ve 44. minutě na 20:16. Jenže český tým se znovu začal trápit v ofenzivě a Slovinci čtyřmi brankami srovnali.

Skóre se pak chvíli přelévalo a v 55. minutě soupeř po Zarabecově trefě vedl 25:23. Dvě minuty před koncem ale Hrstka dotáhl na 26:26. V dramatickém závěru se mezi tyče postavil Galia, vytáhl výborný zákrok a Češi měli 22 sekund na poslední útok. Dobře zakombinovali, ale Kašpárkovu střelu zastavilo břevno.