Ondřej Němec
21. dubna 2019 • 15:00

Fenomenální úspěch! Český bijec Procházka vybojoval pás v Japonsku

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hovorka bilancuje po kariéře: Mám před sebou čistý stůl. Co řekl o potyčce s Kangou?
Kdy se vrátí k tenisu a co nejdražšího si koupila, to prozradila Kristýna Hancko Plíšková
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mimořádně očekávaná a důležitá bitva. Na zápas Jiří „Denisa“ Procházka vs. Muhammed „King Mo“ Lawal napjatě čekal asi každý český fanoušek MMA. Teď už je rozhodnuto. Český bijec se před sedmnácti tisíci diváky v Jokohamě stal šampionem japonské organizace Rizin.„Arigato! (děkuji)“ znělo první slovo Jiřího Procházky po cenném triumfu na turnaji Rizin 15. „Úžasný pocit. Jsem rád, že mi byl soupeřem tento můj učitel. Poslední tři roky jsem měl v hlavě prohru s ním. Za celou dobu, co zápasím v Japonsku, jsem měl možnost se posunout a teď jsem to mohl dokázat,“ sdělil aplaudujícímu publiku český bojovník.

„Nyní se chci podívat do vaší krásné země víc a procestovat ji,“ dodal Procházka, který je známý svým velikým respektem k japonské kultuře, zejména samurajskému kodexu Bušidó.  

Ukořistit vítězství pro českého hrdinu rozhodně nebylo snadné.

Ač proběhlo první kolo hlavně ve znamení oťukávání, Lawal dal několikrát najevo, že využije jakéhokoliv Procházkova zaváhání a v jeden moment mu úspěšně podkopl levou nohu, šestadvacetiletý Čech si ale situaci pohlídal. I osmatřicetiletý Američan měl ale v prvním kole štěstí, když jej těsně minulo naskočené koleno.

Procházkův trenér během zápasu několikrát vykřikl: „Hlídej si ty jeho ruce!“ Brzy se ukázalo, o jak pádnou radu se jednalo. Ve druhém kole tvrdým direktem otevřel Lawal Procházkovi obočí, takže byl zápas pozastaven a krvácející ránu v rychlosti zkontroloval lékař.

Dorazil se podívat i slavný boxer Pacquiao

Pro bojovníka z Moravy nebyl o dvanáct let starší Američan vůbec tak snadným soupeřem, jak očekávala většina expertů. Nicméně ve třetím kole byl Lawal už zjevně velmi unavený, takže nebyl vůbec schopen odolávat Procházkově sérii ran. Levačka, levačka a pak několikrát střídavě levá, pravá. A byl konec. Procházka vyhrál před limitem a s českou vlajkou přes ramena si nechal zapnout pás šampiona organizace Rizin.

Oba bojovníci nastupovali do zápasu velmi razantně. Procházka přeskočil provazy a předvedl rychlý výkop. Jeho soupeř přezdívaný King Mo napochodoval k ringu se třpytivou královskou korunou na hlavě. Obří halou se pak rozezněla česká hymna, chvíli na to americká.

Záznam zápasu Jiří Procházka vs. Muhammed Lawal
Video se připravuje ...

Napěchovaná Yokohama Arena pro 17 tisíc diváků ožila celkem dvanácti ringovými bitvami. Dva zápasy byly v kickboxu, deset v MMA. Procházka byl jedním z aktérů hlavního duelu o pás šampiona organizace Rizin.

Hostem turnaje byl i slavný boxer filipínského původu Manny Pacquiao . „Dobrý večer všem. Jsem rád, že tu mohu být,“ zahájil svou stručnou řeč Pacquiao, když dorazil podpořit před zápasem kicboxera a krajana Fritze Biagtana. Toho ale už v druhém kole sejmul Japonec Tenshin Nasukawa. Dvacetiletého Nasukawu poznal svět hlavně kvůli jeho boxerské exhibici s  Floydem Mayweatherem . Legendární americký bijec a miliardář jej zvládl porazit během dvou minut a vydělal si tak velmi rychle 200 milionů korun.

Po kicboxerském duelu ohlásila několikaminutová video-upoutávka nástup Procházky a Lawala. A pak se český samuraj zapsal do historie bojových sportů.

Očima experta:
André Reinders, trenér a bývalý MMA zápasník

„Jirka předvedl koncentrovaný výkon, kdy byl od začátku přesnější v úderech než Lawal. Ten však ukázal své zkušenosti a také on dokázal trefit několik přesných úderů a ve druhém kole jedním z nich dokonce roztrhl obočí Procházky. Ten však neustále tlačil a Lawal se opakovaně neúspěšně pokusil o strh. To ho unavilo natolik, že ve třetím kole už nedokázal reagovat na neustálý tlak Jirky a ten ho doslova rozebral svými údery a vyhrává ve třetím kole technickým KO. Velké vítězství pro Jirku Procházku a zároveň pro celé české MMA, které se tímto vítězstvím nesmazatelně zapsalo na mapu světového MMA.“

 

Jiří Procházka se stal šampionem Rizinu
Jiří Procházka se stal šampionem Rizinu

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud