Chci osmý titul mistra světa, věří si Schumi | iSport.cz
Ivo Pospíšil
23. března 2011 • 05:00

Chci osmý titul mistra světa, věří si Schumi

TOP VIDEA
České fotbalové hvězdy mají jasno: Slavia s Barcelonou neprohraje! České fotbalové hvězdy mají jasno: Slavia s Barcelonou neprohraje!
Kvitová posedmé na Masters: Jsem už matadorka. Ruka bolí jen občas Kvitová posedmé na Masters: Jsem už matadorka. Ruka bolí jen občas
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vidina osmého titulu ve formuli 1 láká. Navzdory věku, navzdory kvalitě monopostu, navzdory posměšným vzkazům. Michael Schumacher to ani ve svých dvaačtyřiceti letech nevzdává a i v této sezoně se postaví na startovní rošt formule 1. V barvách ještě nedávno odepisované stáje Mercedes GP chce už tento víkend v Melbourne ukázat, že jeho návrat nebyl jen pomatenou volbou.Smáli se mu. Ve vtipech ho přirovnávali k dědkovi, jehož rozhodnutí o návratu do formule 1 bylo jen výplodem stále senilnější mysli neschopné sebereflexe. Teď může ale Michael Schumacher vrátit svým škodolibým kritikům úder. Smáznout loňskou nevydařenou sezonu a ukázat, že do důchodu nepatří. Ač ho tam někteří chtěli poslat.

„Určitě není možné vrátit zpět biologické hodiny. Je jasné, že na tom nejsem stejně jako před patnácti lety, ale pokud mám říci, zda jsem dost dobrý na F1, pak říkám ano. A ještě všem ukážu,“ tvrdí Schumacher. „Je absolutně fit. Může závodit klidně do padesáti let,“ souhlasí i lékař John Peil.


Jen paradoxně nesnáší simulátory, na nichž se mu během předsezonních testů dělalo pravidelně nevolno. „To ho provází celou kariéru,“ omlouvali ho sice týmoví funkcionáři, těžko ale mohli zakrývat výsledky na trati.

Ještě v únoru ztrácel jejich nový monopost W02 na nejlepší zhruba vteřinu na kolo a fanouškům se vracely pesimistické vzpomínky na loňský rok, kdy Schumacher ztrácel i na týmového kolegu Rosberga.

18
Na tolik milionů eur (asi 440 milionů korun) by si měl letos přijít Michael Schumacher

Pomohlo však zrušení úvodního závodu v Bahrajnu a tedy i možnost vyzkoušet dodatečné komponenty včetně nového řešení vývodů výfukového potrubí (je vyvedeno na hranu bočnic, čímž plyny napomáhají obtékání vzduchu kolem vozu a zvyšují jeho aerodynamickou efektivitu).

„Je to možná ještě významnější než dvojitý difuzor,“ mne si ruce šéf stáje Ross Brawn. Potvrzují to, jen o měsíc později, i testy v Barceloně. Předposlední jízdu vyhrál Schumacher, tu poslední pak Rosberg. Aneb jak se z podceňovaného stal rázem obávaný. „I Michael vypadá silně. Mohl by v této sezoně spoustu lidí překvapit,“ dodává Brawn.

Michael Schumacher pózuje před startem třídenního testování v Jerezu
Michael Schumacher pózuje před startem třídenního testování v Jerezu


„Ty výsledky vypadají dobře, ale je nám jasné, že realita může být jiná. Pravda se ukáže až v opravdové konkurenci s ostatními, tedy při závodech v Melbourne,“ říká opatrně Schumacher, jenž má v týmu kontrakt až do roku 2012.

„Nikdy jsem toho návratu nelitoval. Testy, auta, tým, ovládání, do toho všeho jsem se musel vloni dostat, teď už ale vím, jak to funguje. A věřím, že budeme bojovat o vítězství,“ věští sedminásobný šampion, který si bude muset nově zvyknout i na pneumatiky Pirelli a systém KERS dle týmové výroby. Pomoci se mu ale dostává všude i od mladšího týmového parťáka.

„Michael se od Nika učí novým technologiím a Nico zase čerpá z jeho zkušeností. Máme ideální jezdeckou dvojici,“ uzavřel optimisticky i šéf sportovní divize Mercedesu Norbert Haug.

MICHAEL SCHUMACHER

Narozen: 3.2. 1969 (42 let)

Týmy: Jordan (1991), Benetton (1991 – 1995), Ferrari (1996 – 2006), Mercedes GP (2010 - )

Počet vítězství: 91

Celkový počet bodů. 1441

Největší úspěchy: 7x mistr světa formule 1 (1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004)


 
Články odjinud


Články odjinud