Hrozba pro formuli 1: Monoposty mohou napadnout HACKEŘI! | iSport.cz
Ivana Jakoubková
4. srpna 2015 • 20:00

Hrozba pro formuli 1: Monoposty mohou napadnout HACKEŘI!

Závody formule 1 mohou čelit velmi vážnému nebezpečí
TOP VIDEA
SESTŘIH LM: Tottenham - Lipsko 0:1. Schick zahodil šance, rozhodl Werner SESTŘIH LM: Tottenham - Lipsko 0:1. Schick zahodil šance, rozhodl Werner
TOP MOMENTY extraligy: Sedláček jako Dominátor, blamáž Komety a “O kapku lepší hokej” TOP MOMENTY extraligy: Sedláček jako Dominátor, blamáž Komety a “O kapku lepší hokej”
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tohle není žádná sranda. Reálnou hrozbou pro monoposty formule 1 je útok hackerů například během Velké ceny. Tvrdí to Eugene Kaspersky (49), jeden z největších odborníků na bezpečnost v informačních technologiích a majitel stejnojmenné firmy. Na vině jsou podle uznávaného ruského experta palubní počítače ve vozech.Ač se o tom tehdy příliš nemluvilo, formule 1 už v nedávné minulosti útoku hackerů čelila. V sezoně 2013 vyřadili z provozu oficiální webové stránky šampionátu a hrozili, že přeruší i Velkou cenu Bahrajnu. K samotnému závodu se ale naštěstí nedostali.

V dnešním světě F1 je vše řízené počítačem a monoposty jsou doslova prošpikovány elektronikou, která dokáže na dálku ovládat a kontrolovat chod motoru či převodovku. Desítky specialistů inženýrů tak během závodů sledují stav jednotlivých komponentů formule nejen v zázemí týmů na okruhu, ale i tisíce kilometrů daleko v továrnách stájí.

Pokus to dokázal

Kaspersky nechce ponechat nic náhodě a udělal vlastní pokus, jestli jde vůz ovlivnit z cizího zařízení. Speciálně pro tento účel koupili auto a poslali ho na dálnici. Počítačoví experti, kteří seděli skoro 20 kilometrů od něj a měli k dispozici jen laptop a smartphone, ho dokázali zastavit!

„Závody jsou zatím chráněny dobře, je těžké je napadnout. Ale zbytek formule 1 těmto problémům bude muset čelit,“ řekl ruský miliardář a zdůraznil, že časem si někdo může troufnout napadnout i monopost.

Útok není složitý

„Dosud nemáme v rukách důkaz, že by někdo chtěl napadnout závodní vůz, ale stát se to může. Když je v boxech, napojený k dalšímu počítači, který je připojený k internetu, není to vůbec složité. Systémy kolem nás jsou bohužel zranitelné, vlastně se dá »hacknout« cokoli,“ varoval Kaspersky, který dlouhodobě sponzoruje italský tým Ferrari.

 

Sport 2020

MS v biatlonu (13. - 23. února 2020, Anterselva)
Program Nominace na MS O Anterselvě

SP v alpském lyžování (26. října 2019 - 22. března 2020)
Program Ester Ledecké Program SP

Olympiáda 2020 (24. července - 9. srpna 2020, Tokio)
Nové sporty Olympijská kolekce Kdy se konají další olympijské hry?

Články odjinud


Články odjinud