5. srpna 2007 • 00:00

Hamilton vyhrál v Maďarsku

Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Britský nováček Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Maďarska vozů formule 1, které předcházela kontroverzní kvalifikace, po níž byl potrestán Hamiltonův kolega Španěl Fernando Alonso i jejich tým McLaren.

Britský nováček Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Maďarska vozů formule 1, které předcházela kontroverzní kvalifikace, po níž byl potrestán Hamiltonův kolega Španěl Fernando Alonso i jejich tým McLaren. Na stupně vítězů ho doprovodili Fin Kimi Räikkönen s ferrari a Němec Nick Heidfeld z týmu BMW-Sauber. Hamilton se po nočním verdiktu závodních komisařů posunul místo španělského mistra světa na pole position, z které si dojel snadno pro třetí vítězství v sezoně. Po nevydařeném vystoupení na Nürburgringu, kde poprvé v sezoně nebodoval, dnes opět zvýšil svůj náskok v čele šampionátu. Před Alonsem, který dojel čtvrtý, vede po jedenácti závodech o sedm bodů. Stáj McLaren si udržela první místo v Poháru konstruktérů, i když po sobotních událostech a následném trestu nezískala za dnešní Grand Prix žádné body. Alonso si v sobotu pomohl k prvenství v kvalifikaci manévrem, při němž si prodloužil zastávku v depu a zdržel tak Hamiltona, svého týmového kolegu, ale zároveň i největšího rivala. Brit už nestihl zajet měřené letmé kolo a přišel o možnost překonat vedoucí čas dvojnásobného světového šampiona. Alonso byl potrestán poklesem o pět míst na startu a z šesté pozice se nedokázal na Hungaroringu probít na stupně vítězů, na nichž chyběl teprve počtvrté v sezoně. Proti odebraným bodům do hodnocení týmu se McLaren odvolal a Mezinárodní automobilová federace FIA toto rozhodnutí ještě přezkoumá. McLarenu zůstalo dosavadních 138 bodů a druhé Ferrari se mu před zbylými šesti závody přiblížilo na rozdíl 19 bodů. Italská stáj snížila manko jen díky Räikkönenovi, neboť Felipe Massa po nevydařené kvalifikaci dojel až třináctý a nebodoval. Musel tak svému týmovému kolegovi přepustit třetí příčku v průběžném pořadí. Závod na rozdíl od kvalifikace a následných jednání u zeleného stolu postrádal dramatické okamžiky. V čele strávil celých 70 okruhů Hamilton, na kterého až v závěru dorážel Räikkönen. I díky nejrychlejšímu času na jedno kolo z posledního okruhu Velké ceny zaostal za vítězem jen o 715 tisícin sekundy. Třetí Heidfeld už ztratil přes 43 sekund. Zklamáním skončil závod pro loňského vítěze Jensona Buttona. Brit, který v Maďarsku vybojoval svůj první triumf ve formuli 1 po 113 startech, musel se svou hondou po 38 kolech odstoupit. Šampionát má před sebou nyní třítýdenní letní pauzu, po které bude následovat 26. srpna Velká cena Turecka v Istanbulu.

Výsledky: 1. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) 1:35:52,991, 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,715, 3. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -43,129, 4. Alonso (Šp./McLaren-Mercedes) -44,858, 5. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -47,616, 6. Schumacher (Něm./Toyota) -50,669, 7. Rosberg (Něm./Williams) -59,139, 8. Kovalainen (Fin./Renault) -1:08,104, 9. Webber (Austr./Red Bull) -1:16,331, 10. Trulli (It./Toyota) -1 kolo. Stav MS (po 11 ze 17 závodů): 1. Hamilton 80 bodů, 2. Alonso 73, 3. Räikkönen 60, 4. Massa (Braz./Ferrari) 59, 5. Heidfeld 42, 6. Kubica 28, 7. Fisichella (It./Renault) 17, 8. Kovalainen 16, 9. Wurz (Rak./Williams) 13 10. Webber 8. Pohár konstruktérů: 1. McLaren-Mercedes 138, 2. Ferrari 119, 3. BMW-Sauber 71, 4. Renault 33, 5. Williams-Toyota 20, 6. Red-Bull-Ferrari 16.