17. srpna 2007 • 00:00

První část kvalifikace pro Peška

Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Závod před vlastními fanoušky a start z první řady. První krok k vítězství ve Velké ceně České republiky již Lukáš Pešek udělal, když vyhrál dnešní kvalifikaci.

Český motocyklový reprezentant Lukáš Pešek vyhrál první část kvalifikace na domácí Velkou cenu v Brně. Čtvrtý muž průběžného pořadí kategorie do 125 ccm byl v dopoledním volném tréninku na Masarykově okruhu třetí, odpoledne se ale zlepšil a díky zajetým časům v posledních dvou okruzích si zajistil provizorní nejlepší pozici pro nedělní start dvanáctého podniku seriálu. "Dá se říci, že jsem ohromě spokojený, i když to poslední kolo mohlo být ještě lepší. První ale jsem a úvodní krok ve víkendu jsme udělali stejně dobře jako loni," řekl Pešek novinářům. Před rokem se mu totiž vedlo totožně, úvodní kvalifikaci vyhrál, ale v sobotu klesl na třetí místo. Tentokrát si je jistý, že má ještě rezervu. "V posledním kole jsem na trati potkal dva jezdce a musel jsem se přes ně drát jinou stopou. Ztratil jsem tam dvě desetiny, což je celkem dost. Myslím si ale, že nemám problém, abych to zítra zajel opět," podotkl jedenadvacetiletý závodník. Společně s Peškem si předběžně vybojovali pozici v první řadě lídr šampionátu Gábor Talmacsi z Maďarska, Ital Mattia Pasini a Hector Faubel ze Španělska. Kdyby v sobotu Pešek pole position neudržel, nebyla by to prý tragédie. "Hlavní je, abych byl v první řadě. Pak už je to jen rozdíl jednoho metru," uvedl rodák z Prahy, který věří, že dnešním výsledkem přitáhne do Brna ještě více českých diváků. "Ale už dnes jsem červené hloučky na tribunách vnímal," uvedl. Dalším českým jezdcům se v nejslabší kubatuře tolik nedařilo. Na divokou kartu startující Michal Prášek, Karel Májek a Karel Pešek se seřadili od 35. místa na konci startovního pole. Mladší bratr české jedničky navíc i kvůli pádu ve druhé části kvalifikace nesplnil stanovený limit a pokud se v sobotu, kdy kvalifikace pokračuje druhou částí nezlepší, v neděli bude na startu chybět. "Ze začátku to bylo hodně těžké. Každý kolem mě přelétl jako letadlo," řekl patnáctiletý Karel Pešek, jenž měl v dopoledním volném tréninku problém s elektronikou motocyklu Aprilia, na kterém startuje poprvé. Absolvoval proto jen tři kola. "Takže odpolední kvalifikace pro něj byla prakticky prvním tréninkem," podotkl otec obou jezdců Karel Pešek starší. V silnější třídě do 250 ccm byl Karel Abraham sedmnáctý. Snažení dvěstěpadesátek jako jediné poznamenal déšť, motocyklisté odjeli na suché vozovce jen pár kol. "Z toho pohledu nemělo naše snažení moc velký smysl," podotkl Abraham, jenž se svým výsledkem moc spokojený nebyl. "Chtěl bych se v sobotu zlepšit. Dnes jsme ale měli problém s maximální rychlostí, který jsme ale snad odstranili," řekl brněnský závodník, jenž dostane na druhý den Velké ceny nový motor. Královská kategorie MotoGP měla dnes na programu tradičně jen dva tréninky, kvalifikace čeká na jezdce až v sobotu. Na úvod byl v Brně nečekaně nejrychlejší Francouz Sylvian Guintoli, který dokázal porazit i lídra MS Caseyho Stonera z Austrálie. Výsledky: Do 125 ccm: 1. L. Pešek (ČR/Derbi) 2:08,201, 2. Talmacsi (Maď./Aprilia) 2:08,283, 3. Pasini (It./Aprilia) 2:08,379, 4. Faubel (Šp./Aprilia) 2:08,425, 5. Cortese (Něm./Aprilia) 2:08,658, 6. Kojama (Jap./KTM) 2:08,994, ...35. Prášek (ČR/Honda) 2:15,026, 36. Májek (ČR/FGR) 2:15,453, 37. K. Pešek (ČR/Aprilia) 2:18,706. Do 250 ccm: 1. Debon (Šp./Aprilia) 2:03,718, 2. Doviziozo (It./Honda) 2:03,819, 3. Lorenzo (Šp./Aprilia) 2:04,272, 4. Kallio (Fin./KTM) 2:04,500, 5. Barbera (Šp./Aprilia) 2:04,722, 6. Bautista (Šp./Aprilia) 2:04,890, ...17. Abraham (ČR/Honda) 2:07,255.