Seriál Sportu: Moderního pětibojaře Svobodu školí i citlivý kůň | iSport.cz
František Prachař
13. července 2012 • 18:58

Seriál Sportu: Moderního pětibojaře Svobodu školí i citlivý kůň

David Svoboda při tréninku na jednu z disciplín moderního pětiboje - parkur
TOP VIDEA
Slováci otevřeli národní stadion. Nahlédněte do útrob Tehelného pole! Slováci otevřeli národní stadion. Nahlédněte do útrob Tehelného pole!
Sporťákovo KO: nejlepší Čechova fotka a Pardubice Jail Blazers Sporťákovo KO: nejlepší Čechova fotka a Pardubice Jail Blazers
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO | Nešťastník, který na olympiádě v Pekingu spadl z valacha Chun-chuna a přišel o medaili. Tímto mužem už moderní pětibojař David Svoboda není. Dnes, před Hrami v Londýně, si dvojnásobný vicemistr světa nad parkúrovými překážkami věří. I proto, že armádní Dukla koupila čtyři koně, s nimiž získal jistotu. Navíc je sportovcem, co se učí z vlastních chyb a spoléhá na svou největší zbraň: Všestrannost.Pobídne hnědáka Camira a s přehledem se s ním přenese přes dvě překážky vysoké 140 centimetrů. Na Hrách v Londýně ho přitom čekají skoky o výšce 120 cm. „Je vidět, že získal cit a umí koně pochopit. Už dávno není jezdec, který by zvířeti na zádech vadil,“ chválí moderního pětibojaře Davida Svobodu parkúrový trenér Robert Kopecký, jenž se na jízdárně v Poděbradech stará o reprezentaci v tradičním sportu.

„Kůň sice není kulatý, ale stát se může cokoliv. To přece my sportovci říct musíme,“ parafrázuje hlášku fotbalistů česká jednička. Lidé mu totiž pořád někdy připomínají, jak na poslední olympiádě v Pekingu útočil na zlatou medaili, o niž ho připravil kolaps s valachem Chun-chunem. Bojácného koně nezvládl, spadl z něj a ambice byly fuč. Navíc byl rád, že se mu nic nestalo.

Slabinu však Svoboda proměnil v silnou zbraň. I díky tomu, že po krachu koupila Dukla Praha pětibojařům čtyři koně za několik set tisíc korun. Každý má jiný charakter – silný, citlivý, živý, neposlušný. Vše se záměrem, aby si závodníci zvykli na rozdílné přístupy a neměli stres z toho, jaký typ si na soutěži vylosují.

David Svoboda na olympiádě chystá útok na medaili
360p 240p

Dvojnásobnému vicemistrovi světa z let 2008 a 2009 podmínky svědčí. Do Poděbrad jezdí dvakrát týdně. K tomu často o víkendech absolvuje závody se specialisty, kde se už několikrát umístil na pódiu. „Moc mi ale pořád nejde hřebelcování. Nebo teda jde, ale já ho spíš flákám. Holky ze stájí mi vždycky vynadají, že to pěkně šulím,“ říká věčně dobře naladěný Svoboda.

Do Londýna pojede opět s myšlenkami na medaili, i když ho na ni pasuje málokdo. V současnosti patří stabilně do elitní desítky, ale mezi lídry na závodech v poslední době chyběl. I kvůli loňské osobní krizi a úvahám o konci kariéry, kterou vyřešila až tréninková stáž v USA.

Více o olympijské přípravě moderního pětibojaře Davida Svobody + rozhovor čtěte v sobotním vydání deníku Sport.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

Články odjinud


Články odjinud