16. února 2018 • 13:15

Fantastická Sáblíková bere STŘÍBRO! V počtu medailí překonala Zátopka

Autor: ,
TOP VIDEA
ANKETA: Kdo nejvíce zazářil v derby? Blýská se pod Šilhavým na lepší časy? ANKETA: Kdo nejvíce zazářil v derby? Blýská se pod Šilhavým na lepší časy?
Slováci už ke konci vypadali podrážděně, chtěli se hádat, líčí Pavelka Slováci už ke konci vypadali podrážděně, chtěli se hádat, líčí Pavelka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Martina Sáblíková to dokázala! Na olympiádě v Pchjongčchangu skončila v závodě na 5000 metrů na druhém místě a napodobila Michaela Krčmáře stříbrnou medailí. Česká rychlobruslařka sice na oblíbené trati nedokázala dotáhnout zlatý hattrick a napodobit triumfy ze Soči a Vancouveru, ale v počtu medailí překonala legendárního Emila Zátopka. Na kontě má už šest medailí ze čtyř olympiád - tři zlata, dvě stříbra a bronz. Nejrychlejší byla tentokrát Esmee Visserová z Nizozemska.Sáblíková získala pro českou výpravu v Koreji čtvrtou medaili a svou vlastní sbírku tří zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile rozšířila o druhé stříbro. Nizozemky na oválu v Kangnungu vyhrály všechny disciplíny.

Dvaadvacetiletá studentka farmacie Visserová je vycházející rychlobruslařskou hvězdou. Její první medailí bylo zlato na letošním mistrovství Evropy v ruské Kolomně. Na trojce, kde Nizozemky kompletně ovládly stupně vítězů, se ani nevešla do nabité nominace.

Na nejdelší trati si však všechno vynahradila. Časem 6:50,23 o více než dvě sekundy překonala rekord dráhy, který loni vytvořila Sáblíková při svém už devátém vítězství na mistrovství světa na této trati.

8. den na ZOH: český superden, povolávák pro střelce a vlajkonoš hrdina
720p 360p

Třicetiletá Sáblíková, která na 5000 metrů triumfovala ve Vancouveru i v Soči, nastupovala stejně jako na trojce až v poslední dvojici. Věděla tak, jaký bude potřebovat čas. V polovině trati byla jen desetinu za Visserovou, ale pak za ní přece jen začala zaostávat.

Sil měla dost, poslední kolo měla ze všech nejlepší. Nakonec byla o půl sekundy rychlejší než při svém loňském suverénním vítězství na této dráze, což se v sezoně, provázené zdravotními problémy, zdálo být nemožné. Čas byl o více než osm sekund lepší než při její jediné pětce v této sezoně ve Stavangeru. V cíli ji od zlata dělilo 1,62 sekundy.

Všechny další soupeřky jasně porazila, včetně Rusky Natalji Voroninové, která se za ní ve dvojici vyvezla k překvapivému bronzu. Německá veteránka Claudia Pechsteinová, která příští týden oslaví 46. narozeniny, v boji o šesté olympijské zlato viditelně přepálila začátek. V polovině trati držela krok s Visserovou, ale pak se propadla až na osmé místo s více než patnáctisekundovou ztrátou.

Tři nejlepší závodnice na pětce - Martina Sáblíková, Esmee Visserová a Natalia Voroninová
Tři nejlepší závodnice na pětce - Martina Sáblíková, Esmee Visserová a Natalia Voroninová

Rychlobruslení (Kangnung):

Ženy - 5000 m:

1. Visserová (Niz.) 6:50,23, 2. Sáblíková (ČR) 6:51,85, 3. Voroninová (OSR) 6:53,98, 4. Van der Weijdenová (Niz.) 6:54,17, 5. Blondinová 6:59,38, 6. Weidemannová (obě Kan.) 6:59,88, 7. Zujevová (Běl.) 7:04,41, 8. Pechsteinová (Něm.) 7:05,43, 9. Ošigiriová (Jap.) 7:07,71, 10. Peetersová (Belg.) 7:10,26.

Nejúspěšnější čeští sportovci v počtu medailí na olympiádě:


Věra Čáslavská
(gymnastika) - 11 medailí (7-4-0)
Martina Sáblíková (rychlobruslení) - 6 medailí (3-2-1)
Kateřina Neumannová (běh na lyžích) - 6 medailí (1-4-1)
Emil Zátopek (atletika) - 5 medailí (4-1-0)
Jan Železný (atletika) - 4 medaile (3-1-0)
Jan Brzák (rychlostní kanoistika) - 3 medaile (2-1-0)
Barbora Špotáková (atletika) - 3 medaile (2-0-1)
Ondřej Moravec (biatlon) - 3 medaile (0-2-1)
Ondřej Synek (veslování) - 3 medaile (0-2-1)
Lukáš Bauer (běh na lyžích) - 3 medaile (0-1-2)
Květa Jeriová (běh na lyžích) - 3 medaile (0-1-2)

PRŮBĚH ZÁVODU RYCHLOBRUSLAŘEK NA 5000 METRŮ ZDE>>>

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Olympiáda v Pchjongčchangu: ZOH 2018 na iSport.cz

 
Program a výsledky ONLINE přenosy Češi na olympiádě Medailové pořadí
Zimní olympijské hry v Pchjongčchanguse konají od 9. do 25. února 2018. Celkem se na OH 2018 v Jižní Koreji rozdá 102 sad medailí.

Hokej na ZOH 2018

 
Program zápasů Česká nominace Tabulky a výsledky Stadiony na OH
Systém turnaje: Do čtvrtfinále postoupí přímo vítězové skupin a nejlepší tým z 2. místa. Zbylých 8 mužstev si zahraje o další čtyři místa.
Český program: Česko - USA 3:2sn
Česko - Rusko 0:3
Česko - Kanada 4:6

Eva Samková, Ester Ledecká, Barbora Havlíčková, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Martin Erat, Michal Krčmář, Šárka Pančochová, Martina Sáblíková, Karolína Erbanová, Pavel Francouz

 

 
Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze