Podvodníci, třeste se! | iSport.cz
9. října 2008 • 15:48

Podvodníci, třeste se!

Autor: jj, ČTK
Antidopingová kancelář
TOP VIDEA
Páník: Za stavu 1:0 jsme je měli uzemnit. Možná by byly dvě tři penalty...
Sparta - Zlín: Komický vítězný gól! Dočkal nedal penaltu, Jiráček si ale srazil míč do sítě, 2:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nová metoda, jež pomáhá najít u sportovců doping zvaný CERA, který byl dosud považovaný za nezjistitelný, přiměla Mezinárodní olympijský výbor k dramatickému kroku.Rozhodl se přezkoumat vzorky odebrané sportovcům při olympijských hrách v Pekingu. A čeká se, že počet šesti dopingových případů z Her naroste.

Rozhodnutí MOV přímo souvisí s dopingovými případy dvou předních světových cyklistů Stefana Schumachera a Leonarda Piepoliho, jejichž vzorky z letošní Tour de France rovněž při opakované analýze vykázaly užití CERA, třetí generace EPO.

Dosavadní testy byly neprůkazné, francouzská laboratoř v Chatenay-Malabry ale použila novou metodu, díky níž lze CERA objevit v krevních vzorcích lépe než v moči. „Je velmi dobrá. Pomůže nám odhalit podvodníky,“ pravil šéf Tour de France Christian Prudhomme.

Podle mluvčí MOV Emmanuelle Moreauové budou všechny krevní vzorky z Pekingu testovány v laboratořích v Lausanne. Během srpnové olympiády bylo přímo v Pekingu provedeno téměř 5000 testů, z toho bezmála tisícovka krevních.

Zatím není jasné, kolik a které vzorky budou podrobeny novým testům. „Bude záležet na mnoha parametrech. Zejména na informacích, které nám budou poskytnuty a také na zdravém rozumu,“ řekl šéf lékařské komise Patrick Schamasch, podle kterého zatím nebyl ani stanoven termín testů.

„Jakmile se rozhodne, čí a které vzorky překontrolujeme, bude celý proces otázkou velmi krátké doby,“ dodal.

MOV zatím potrestala kvůli dopingu prokázanému během olympijských her šest sportovců, případy dalších tří se dále vyšetřují.

CERA není na trhu příliš dlouho. Lék s obchodním názvem Micera se do distribuce v USA dostal teprve loni, v Evropě se prodává od začátku tohoto roku.

První informace hovořily o tom, že látku není možné nalézt v klasických vzorcích moči. Jenže antidopingová agentura WADA spolupracuje s výrobci léčiv potenciálně zneužitelných ve sportu a její odborníci mají možnost látky prozkoumat ještě před samotným uvedením na trh. Při vývoji CERA navázala WADA spolupráci s firmou Roche.

Někteří cyklisté na květnovém závodě Giro d´Italia podle odborníků již nový doping užívali. První ryba v sítích antidopingových komisařů ale uvázla až při Tour de France o dva měsíce později.

Elitní italský závodník Riccardo Ricco se nařčení z dopingu dlouho bránil, nakonec se ale přiznal a za svůj prohřešek obdržel dvouletý distanc. Další provinilce odhalilo nedávné opětovné testování vzorků odevzdaných během závodu.

Pozitivní testy měli Riccův krajan Leonardo Piepoli a také Stefan Schumacher, vítěz obou časovek na Tour. Tito tři vyhráli celkem 5 z 21 etap na Tour de France.

V příštích dnech mohou přibýt další odhalení. Podle šéfa Francouzské antidopingové agentury AFLD Pierra Bordryho testuje jeho laboratoř vzorky více než desítky cyklistů, u nichž komisaři dříve pojali vážné podezření, že obsahují CERA, ale ještě to nemohli dokázat.

K zopakování testů se MOV rozhodl také před šesti lety po zimních olympijských hrách v Salt Lake City. Tehdy byly nové testy provedeny kvůli dříve nezjistitelnému steroidu THG, jehož existence vyšla najevo při skandálu kolem sanfranciské laboratoře BALCO. Žádný z opakovaných testů tehdy nebyl pozitivní.

Témata:  sport, olympijské, doping

Sport 2020

Tour de France 2020: Vše o 107. ročníku
Trasa a etapy TdF 2020 Startovní listina a týmy na TdF 2020 Vítězové a historie Tour

US Open 2020
Pavouk Ženy Pavouk Muži Vše o US Open 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud