Bauer: Učení? Dám si rok pauzu | iSport.cz
1. června 2009 • 11:38

Bauer: Učení? Dám si rok pauzu

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Lukáš Bauer
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Pardubice mohou obrat i Baník. Vyplatí se vsadit na střelce Sparty
Liberec - Pardubice: Zacharčukův nedůraz dokázal potrestat Gríger, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po úspěšných státnicích bakalářského studia teď současný nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer na rok odloží cestu za inženýrským titulem. Chce si zdokonalit angličtinu, začít s němčinou a oprášit také ruštinu, kterou měl na základní škole."Orientovat se i na ruštinu nikdy neškodí s ohledem na to, co jednou člověk může dělat," uvažoval Bauer v pátek po vyhlášení ankety Král bílé stopy v Praze.

Na myšlenku vylepšit své znalosti ruského jazyka ho přivedly zkušenosti z běhu. "Přijde mi vnitřně divný, když se s ruskými běžci bavím anglicky, dám čtyři slovíčka v ruštině a pak doplním anglická.

A podobné to je v Otepää, kde mají po Novém Městě nejlepší atmosféru, a já odpovídám novinářům anglicky," dodal. Anglicky se prý domluví celkem v pohodě.

"A němčina je zatím nulová," řekl Bauer, jehož kamarádem i tréninkovým partnerem na Božím Daru je za hranicemi René Sommerfeldt. Navíc synové obou běžců spolu chodí do německé školky, takže i němčinu Bauer užije.

Nyní ale má relativní studijní klid, protože minulý čtvrtek zvládl státnice. "Bakalářská fáze je dostudována," hlásil už uvolněný na Žofíně. Před zkouškou totiž prožíval muka jako každý student.

"Pohyboval jsem se od stavu nervozity až po stav, že to nemohu udělat, že nic neumím. Navíc jsem si říkal, ježišmarjá, co když to neudělám, všichni řeknou, no jo, sportovec hloupý," honilo se mu hlavou.

Státnice ze základů podnikatelské činnosti, legislativy životního prostředí a managementu a informačních systémů ale zvládl. "Je super, že nejsem jenom schopen běhat na lyžích," řekl s tím, že udělal první krok k vytčenému cíli - inženýrskému titulu.

Ke skriptům se ale vrátí opět až po olympiádě ve Vancouveru. "Dám si teď rok pauzu."Před necelým měsícem podstoupil stříbrný medailista z mistrovství světa v Liberci operaci nosní přepážky. Náročnou část letní přípravy má teprve před sebou, ale už první pocity ho nadchly.

"Je to nová dimenze. Můžu běžet a při normálním tempu to udýchám nosem, zatímco předtím jsem nevyšel schody, aniž bych nedýchal pusou," řekl Bauer. Neznamená to ale, že v zimě bude o minutu rychlejší. "Když běžíte rychle, tak musíte dýchat pusou, nos jen pomáhá," podotkl.

V přípravě pojede s reprezentačním týmem na kempy do Itálie nebo Oberstdorfu a letos asi odmítne pozvánku na exhibiční závody na sněhu koncem června v Norsku.

"Lákali mě tam, ale doktoři mi doporučili tři týdny u moře kvůli astmatu," neříkal úplně nadšeně, že by měl jet k moři. Válení na pláži totiž není jeho oblíbenou činností. "Pro mě to je trápení. Tři dny dobrý, ale pak už to je strašná nuda.

"Částečně opět opráší spolupráci s kamarádem Sommerfeldtem. Už jen proto, že i on přesvědčil vítěze Světového poháru z roku 2004, aby si ještě o rok prodloužil kariéru.

"Chci pomoci jemu i sobě, abych většinu tréninků doma neabsolvoval sám," podotkl Bauer.Možnost, že by stoprocentně spolupracoval s německým týmem, ovšem zavrhl. "To by byla rána pod pás trenérovi Mírovi Petráskovi i fungování českého týmu. Plán se jednoznačně řídí podle Míry," ujistil Bauer.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud