Sáblíkovou čeká boj o třetí medaili | iSport.cz
8. ledna 2009 • 13:07

Sáblíkovou čeká boj o třetí medaili

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Martina Sáblíková
TOP VIDEA
Síly jsem nabíral v karanténě, chci se trenérům ukázat, říká Souček
KARLOS SHOW: Vémola a legendy fotbalu. Klobása, limonáda a šlo se hrát
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková bude o víkendu v nizozemském Heerenveenu usilovat o třetí medaili z mistrovství Evropy ve víceboji za sebou.Nejlepší domácí sportovkyně za rok 2007 získala před dvěma lety na otevřené dráze v Collalbu zlato, před rokem byla v Kolomně třetí a na stupně vítězů by se ráda prosadila i letos.

"Určitě bych byla ráda, kdyby se mi to opět podařilo. Bude to ale hodně těžké. Kdyby medaile nedopadla, tak bych hlavně chtěla, aby odstup nebyl velký. To je důležité. Je to čtyřboj a stát se může všechno," řekla Sáblíková.

Hodně důležitá bude už úvodní disciplína - nejkratší trať 500 metrů. Česká reprezentantka nepatří mezi sprinterky a její silnější stránkou jsou delší tratě. Aby zůstala ve hře o umístění v popředí, nesmí moc ztratit.

"Pětistovka bude opět rozhodující. Najíždět na dalších tratích deset patnáct vteřin nejde," uvedla trojnásobná mistryně světa na dlouhých tratích.

Sáblíková absolvovala zatím poslední mezinárodní závod v listopadu v Moskvě, kde měla při Světovém poháru menší zdravotní problémy. Následky nachlazení již překonala, ale stoprocentně fit není ani v současnosti.

"Nachlazená nejsem, mám jen trochu rýmu, což je v tomhle počasí normální. Celkově jsem v pohodě, není to až tak špatné. V podobném stavu nebudu závodit poprvé," podotkla. Větší starosti jí dělá to, že si ještě plně nezvykla na podmínky v hale.

V závěru roku doma trénovala na rybníku a zpět do špičkového rychlobruslařského prostředí se vrátila minulý týden, kdy v jeho závěru začala trénovat v Berlíně. Od úterka se už připravuje přímo v dějišti šampionátu. "Srovnat se zpět na tenhle led z rybníku je docela těžké.

Technika dělá docela dost, ale snad se to do soboty ještě spraví. Není to ono, ale ještě máme čas," řekla jedenadvacetiletá Sáblíková, která se potřebuje umístit do osmého místa, aby se automaticky kvalifikovala na únorové mistrovství světa ve víceboji v Hamaru.

Tréninkové výkony Sáblíkové mají vzestupnou tendenci, což těší zejména kouče Petra Nováka. "Ještě do středu to vypadalo, že nebude ani do desítky. Ve středu už to ale bylo mnohem lepší a dnes na tréninku to potvrdila," oddechl si Novák. Náročný kouč je nyní přesvědčen, že jeho svěřenkyně se na trojce a pětce prosadí na stupně vítězů.

"A když dobře rozjede pětistovku a neztratí moc, tak věřím, že bude bojovat o medaile," řekl Novák. Vedle Sáblíkové se na ME představí i šestnáctiletá Karolína Erbanová, která bude zřejmě nejmladší účastnicí mistrovství, a Martin Sáblík.

Oba mají před sebou základní úkol umístit se do dvacátého místa, čímž by se jim podařilo vyjet pro příští rok účast pro dalšího zástupce České republiky. "K tomu ale musí jet na hranici svých osobních rekordů," dodal Novák.

Evropský šampionát v Heerenveenu bude zahájen v pátek, kdy ale do bojů o medaile vstoupí pouze muži. Ženy čeká první část čtyřboje v sobotu, kdy mají na programu závody na 500 a 3000 metrů, v neděli se Sáblíková a spol. představí na patnáctistovce a dvanáct nejlepších se kvalifikuje do závěrečného klání na 5000 metrů.

Program:

Pátek 9. ledna: 15:00 muži 500 a 5000 m.

Sobota 10. ledna: 13:00 ženy 500 a 3000 m, muži 1500 m.

Neděle 11. ledna: 13:00 ženy 1500 a 5000 m, muži 10.000 m.

Témata:  sport, víceboj, ME, Sáblíková
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud