8. ledna 2010 • 08:00

REPORTÁŽ: Jak vypadá test pro vrcholové sportovce

Autor: Vít Valenta
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Česká jízda v Evropě! Liga je silná jako nikdy, ‘S’ i Plzeň kupují dobré cizince, říká Podaný
Pastrňák na vrcholu sil? Záhada Bartošák: Proč ještě v Hradci neskončil
VŠECHNA VIDEA ZDE

Trénujete, ale výsledky se nedostavují? Chybí vám potřebná vůle? Nezoufejte, nechte si udělat zátěžový test, kterým procházejí sportovci na nejvyšší výkonnostní úrovni. Nejen, že se o sobě dozvíte zajímavé informace, ale navíc vám doktor připraví tréninkový plán ušitý na míru. Redaktor Deniksport.cz tento test podstoupil.Jak takový test probíhá? Změří vám výšku, váhu, procento tělesného tuku, odeberou vám několikrát vzorek krve, změří krevní tlak a nakonec se podrobíte spirometrickému vyšetření. Pokud nejste aktivní sportovec, nejspíše budete z výsledků v šoku! “V lepším případě budete tlustý, v tom horším obézní“.

Na deseti místech vám lékař pomocí kalipera určí množství podkožního tuku. Pokud uslyšíte jednociferné hodnoty, tak klobouk dolů, protože na těchto cifrách se pohybují atleti, lyžaři a další špičkoví sportovci. V případě, že jste ale běžný smrtelník, tak pro vás budou ideální hodnoty mezi 15 – 18%. Pokud patříte k většině populace, tak se přehoupnete přes 25% a to už pro vás může mít následky v podobě fyziologických problémů (vazy, klouby). Nejproblematičtějšími partiemi u lidí jsou jednoznačně břicho a boky.

Hlavní částí vyšetření je běh na běhátku. Dostanete na ruku sporttester, který zaznamenává tepovou frekvenci. Po krátkém zahřátí se nastaví rychlost pásu na 6-7km/h a po čtyřminutovém běhu a minutové pauze se pravidelně posunuje zátěžová hladina o jeden rychlostní stupeň výše.

Běhátko, na kterém probíhá zátěžový test.Foto Valenta Vít


O každé přestávce vám bude z prstu u ruky odebrána krev, kterou sportovní lékař okamžitě zpracuje a vyhodnotí. Provádí tak na základě biochemických parametrů – laktátu. Hodnocení na základě koncentrace kyseliny mléčné v krvi je jednou z nejrozšířenějších metod ve vrcholovém sportu. Za klidové hodnoty se považují čísla v rozmezí 0,5 – 2 mmol/l. Se stoupajícím zatížením roste obsah laktátu v krvi.

Z těchto naměřených dat se následně rozpozná, jak jste trénovaní. Na základě zjištěné tepové frekvence a údajů o množství laktátu v krvi vám bude stanovena intenzita zatížení například při běhu, plavání, jízdě na kole či běhu na lyžích.

To, zda dodržujete nastavené tréninkové dávky se velmi lehce zjistí. Takže žádné ulívání vám nehrozí, všechno je zaznamenáno! Vaše výkony (měřené dle tepové frekvence) jsou uloženy do paměti hodinek a později se data vyhodnotí pomocí speciálního počítačového softwaru.

Na základě výsledků je vám v různých časových intervalech (14 dní až měsíc) upravován trénink.

Poslední fází testu je spirometrické vyšetření, které odhalí efektivitu dýchání a maximální klidový objem plic.

Redaktor Deniksport.cz si prošel testem u špičkového sportovního biochemika a specialisty na běhy na lyžích Mgr. Jiřího Novotného, který tyto vyšetření provádí u našich profesionálních sportovců.

Sportovní biochemik Mgr. Jiří Novotný ve své kanceláři v Praze Sportovní biochemik Mgr. Jiří Novotný ve své kanceláři v PrazeFoto Valenta Vít


Vzhledem k tomu, že náš redaktor aktivně sportuje, tak nedopadl úplně nejhůře, přesto mu při pohledu na data profesionálního silničního cyklisty Ondřeje Sosenky velmi rychle spadla čelist. Ve všech směrech na tom byl samozřejmě o desítky procent hůře. Pojmy lenost a tloušťka byly i v jeho případě na pořadu dne.

Cena zátěžového testu se všeobecně pohybuje v cenovém rozmezí 1500 až 3000 korun.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud