Zrádné olympijské vlny | iSport.cz
4. srpna 2016 • 14:00

Zrádné olympijské vlny

Autor: red
TOP VIDEA
Brankářské změny jsou ve Spartě krok k lepšímu, říká Heča
Plekanec končí v Kometě. Budoucnost? Momentálně nad hraním nepřemýšlí, říká agent
VŠECHNA VIDEA ZDE

Budou nečitelné a budou se měnit. A nejen to. Mořské vlny na olympiádě v Riu budou jachtařům předhazovat i další překážky. Vedle odpadků a zápachu se dokonce v částech zálivu Guanabara našly tzv. superbakterie odolné proti antibiotikům. stane se boj o medaile kvůli neustálému vypouštění kanalizačních splašků do moře i bojem o zdraví?Když portugalský mořeplavec Gaspar de Lemo 1. ledna 1502 ten záliv objevil, nazval tamější místo u říčky, která do něj tekla, „lednovou řekou“ – Rio de Janeiro. Stovky dalších let pak na tomto pobřeží žili delfíni a různá mořská fauna. Až do počátku třetího tisíciletí, kdy se vše rapidně zhoršilo kvůli nekontrolovatelnému vypouštění odpadů a kanalizačních splašků z města.

Špína, ale i výzva

K neštěstí všech jachtařů a windsurfařů, kteří se v příštích dnech budou z těchto vod snažit vytáhnout medaile. „Ty podmínky jsou tam po jachtařské stránce dost složité. Je tam silný proud a hodně se mění. Navíc voda není opravdu moc čistá, občas tam byl cítit benzín, plave zde spousta odpadků a když to člověk chytne na kormidlo, musí se s tím vypořádat. Je to ale zajímavý jachtařský revír,“ vypráví český závodník Viktor Teplý.

Nebezpečné superbakterie

Navzdory tomu, že se organizátoři snažili zátoku od nánosů vyčistit, nevyšlo to. A co hůř, ve vodě se postupem času našly i tzv. superbakterie, které jsou odolné proti antibiotikům a v polovině případů mohou způsobit smrt. Údajně se sem dostaly z nemocnic, protože odtoky zdravotnických zařízení se vlévají do společné kanalizace a odtud pak do moře.

Zkušená česká závodnice Veronika Kozelská proto bude mít láhev s pitím místo na lodi raději jen u trenéra a všichni se budou chtít před případnými komplikacemi různě chránit. „Vím, že nějací jachtaři z toho měli nějaké infekce a někdo musel brát antibiotika, ale člověk proti tomu nic neudělá. Když fouká vítr, jsou vlny a my jsme ve vodě, tak i když v ní neplaveme, máte ji všude a klidně si loknete. Tomu se zkrátka předejít nedá. Tyto potíže se sice staly malému procentu lidí, ale je fakt, že se tam může něco stát,“ dodal Teplý.

JACHTING v RIU

Termín závodů: 8.–18. srpna 2016 Místo:

Marina de Gloria – Guanabara Bay

Kategorie:

Muži – RS:X (Karel Lavický),

Laser (Viktor Teplý),

Finn, 470, 49er.

Ženy – RS:X, Laser Radial

(Veronika Kozelská-Fenclová),

470, 49erFX.

Dvojice – Nacra 17.

Témata:  Rio, olympiáda, jachting

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud