10. ledna 2022 • 14:39

Djokovič uspěl u soudu v Austrálii. Chce zůstat a hrát, na tahu je ministr

Autor: ČTK, jon
Vstoupit do diskuse
18
TOP VIDEA
30 gólů Adama Hložka! Podívejte se na všechny ligové trefy sparťanského klenotu
KARLOS SHOW a hubnutí: Vinná dieta a roztrhnutý pytlík. Ve hře bylo švihadlo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Srbský tenista Novak Djokovič uspěl u soudu s odvoláním proti deportaci, kterou mu nařídily australské úřady po zrušení jeho víz kvůli zpochybnění schválené výjimky z očkování proti koronaviru. Soudce Anthony Kelly víza světové jedničky obnovil. Djokovič dostal zpátky pas a mohl definitivně opustit detenční hotel, kde byl od čtvrtka uzavřen. Víza mu ještě může odebrat ministr pro imigraci Alex Hawke a zabránit mu tím v obhajobě titulu na Australian Open, které začne za týden.Po dnech mlčení také nejlepší tenista světa prolomil mlčení. „Jsem vděčný, že soud přehodnotil zrušení mého víza. Navzdory všemu, co se stao, chci zůstat v Austrálii a soutěžit na Australian Open. Zůstávám soustředěný. Letěl jsem sem, abych hrál na jedné z nejvýznamnějších soutěží,“ napsal Novak Djokovič na Twitteru.

V některých evropských médiích se objevily informace, že Djokoviče podle jeho rodiny po úspěšném odvolání zatkla policie, ale podle listu The Age se tyto zprávy nezakládaly na pravdě. Ministerstvo pro imigraci však stále zvažuje, zda Djokovičovi zruší víza znovu.

Soudce Kelly rovněž nařídil, aby vláda zaplatila Djokovičovi náklady na právní zastoupení. Soudce kritizoval postup úředníků při jednání s Djokovičem a rušení jeho víza. Tenista se o tom, že to hrozí, dozvěděl ve čtvrtek krátce před čtvrtou hodinou ranní, kdy už trávil několik hodin na letišti. Úředník ho vyzval, aby předložil argumenty, proč by to australská strana neměla udělat.

V místopřísežném prohlášení, které bylo po procesu zveřejněno, Djokovič uvedl, že byl unavený, naštvaný a zmatený. „Byl jsem přesvědčený, že jsem splnil všechna nařízení pro vstup do Austrálie. Nerozuměl jsem tomu, co se děje. Nechápal jsem, proč zvažuje zrušení mého víza. Bylo kolem čtvrté ráno a potřeboval jsem nějakou pomoc. To jsem mu řekl,“ uvedl v dokumentu, který zveřejnil list The Age.

Djokovičův otec Srdjan na tiskové konferenci v Bělehradě
Djokovičův otec Srdjan na tiskové konferenci v Bělehradě

Devítinásobný vítěz Australian Open žádal, aby úřady počkaly do rána, než se spojí s právníky a australským tenisovým svazem. Opakovaně byl ujištěn, že má čas do půl deváté. Úřady mu ale vízum zrušily v 7:42, což mu nedalo šanci adekvátně zareagovat. Deportaci se vzepřel a skončil v detenčním hotelu. Při soudním jednání tam nepobýval. Podle listu The Guardian sledoval přenos ze soudu se svými právníky.

Postup úřadů byl jedním z důvodů, proč soud rozhodl v Djokovičův prospěch. Soudce také zdůraznil, že kontroverzní výjimku Djokovič obdržel po důkladném posouzení. „Byla udělena nezávislou odbornou komisí specialistů, kterou ustanovila vláda státu Victoria,“ řekl. Při žádosti o výjimku se Djokovič opíral o to, že před Vánoci koronavirus prodělal. Pozitivní test měl údajně 16. prosince. Na sociálních sítích jsou ale ze 17. prosince fotografie, jak předává ceny mladým tenistům.

Vítězstvím u soudu ale Djokovičova anabáze neskončila. Zástupce australského státu Christopher Tran podle televizní stanice ABC upozornil soud, že ministr pro imigraci Hawke může využít právo na zrušení Djokovičových víz bez ohledu na soudní verdikt. Musí to ale mít podloženo například tím, že Djokovič při žádosti o vízum lhal.

„Imigrační zákon je komplikovaný a je v něm několik možností pro zrušení (víz) v rukou vlády, imigračního oddělení. Jedna z nich se týká žádostí, které obsahují falešné informace. Tato pravomoc ministru (Alexi Hawkemu) stále zůstává otevřená, pokud by se zjistilo, že pan Djokovič poskytl nepravdivé informace,“ řekl ABC News imigrační právník John Findley. Pokud by se tak stalo, čtyřiatřicetiletý tenista by nesměl do Austrálie tři roky.

Žije jako zvíře v lidské zoo

Pondělní virtuální slyšení začalo po menších technických obtížích ohajobou hráčových právníků, poté dostal prostor státní zástupce. Soudce Kelly během slyšení přerušil právní zástupce tenisty, aby si ujasnil kroky, které Djokovič před příletem do Austrálie podnikl. „Co dalšího měl vůbec udělat?“ uvedl soudce na adresu tenisty.

Ačkoliv bylo jednání virtuální kvůli rychlému šíření varianty omikron v Austrálii, před budovou soudu se sešlo několik desítek fanoušků tenisové jedničky. Někteří z fanoušků mávali srbskými vlajkami. „Žije jako zvíře v lidské zoo. ... To, co se tu děje, je neaustralské. Je to politika a rozhodně rasismus,“ uvedl jeden z podporovatelů. Po vynesení příznivého verdiktu se příznivci nejlepšího tenisty světa radovali.

Další Djokovičovi zastánci se v neděli setkali před budovou parlamentu v Bělehradě. Promluvil k nim tenistův otec, který rovněž australské úřady obvinil z toho, že se k jeho synovi - a všem Srbům - chovají jako ke zvířatům.

Sympatie většiny Australanů se však kloní na stranu úřadů, píše agentura Reuters. V zemi je plně naočkováno na 90 procent dospělé populace a proti tenistovi vystupují zejména obyvatelé Melbourne, kteří si během pandemie covidu-19 zažili nejdelší uzávěru na světě. Mnozí tenistovi vyčítají, že má jiná práva než obyčejní lidé.

Do podobných problémů jako Djokovič se v Austrálii dostala i česká tenistka Renata Voráčová, které úřady zrušily vízum po týdenním pobytu v zemi. Také ona měla zdravotní výjimku z očkování díky nedávnému prodělání nemoci. Na rozdíl od Djokoviče se Voráčová neodvolala a v sobotu odletěla, takže na Australian Open startovat nebude.

ONLINE PŘENOS - Koronavirus ve sportu ...
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Česko Česko Fotbal Fotbal Hokej Hokej Novak Djokovič Novak Djokovič Svět Svět
Obnovit
Zprávy ze dne 19. 1. 2022
17:56
Včera
Svět

Na mistrovství Evropy házenkářů měli pozitivní test na koronavirus další tři němečtí hráči a jeden funkcionář. Počet nakažených hráčů v týmu před čtvrtečním utkáním proti Španělsku v Bratislavě se tak zvýšil na dvanáct. Vedení svazu nevylučuje stažení mužstva z turnaje.

Zprávy ze dne 19. 1. 2022
17:47
Včera
Svět

Podle německého tenisty Alexandera Zvereva má na Australian Open koronavirus více hráčů, ale protože nejsou testovaní, tak se to zatím nezjistilo. Pozitivní test měl dnes Francouz Ugo Humbert a musel do týdenní izolace. Všichni účastníci úvodního grandslamového turnaje roku musejí být plně očkovaní. „Můžeme chodit ven na jídlo, můžeme dělat, co chceme, takže je normální, že se koronavirem nakazí více lidí,“ řekl třetí nasazený Zverev po hladké výhře nad domácím Johnem Millmanem. „Myslím, že řada hráčů ho měla už při příletu, další to mají teď. Netestují nás, kdyby ano, nejspíše by bylo více pozitivních případů,“ dodal olympijský vítěz z Tokia.

Alexander Zverev
Zprávy ze dne 19. 1. 2022
14:14
Včera
Fotbal

Hvězdný fotbalista Paris St. Germain Lionel Messi se po prodělaném koronaviru vrátil k tréninku s týmem. Pařížský velkoklub o tom informoval na sociálních sítích.

Zprávy ze dne 19. 1. 2022
8:59
Včera
Česko

Tradiční zkoušení olympijské kolekce při jejím přebírání už sportovci před cestou do Pekingu nezažijí. V pražské Chuchli výbavu jen převezmou venku připravenou v tašce. Opatření Českého olympijského výboru (ČOV) je reakcí na rychle se šířící variantu koronaviru omikron. Olympijský výbor konzultoval postup s hygieniky a dalšími odborníky. „Je škoda, že jim nemůžeme plně dopřát předolympijskou atmosféru, ke které přebírání kolekce patří, ale náš cíl je jasný, ochránit sportovce a minimalizovat nebezpečí nákazy. Vedle toho je ale nutné, aby se všichni členové výpravy vyhýbali jakýmkoliv rizikovým kontaktům a dbali na sebeizolaci. Nejdůležitější je, aby se olympionici i členové doprovodu dostali v pořádku do dějiště her,“ uvedl šéf českého týmu Martin Doktor v tiskové zprávě.

Zprávy ze dne 19. 1. 2022
8:30
Včera
Hokej

NHL přestane po únorovém Utkání hvězd s testováním hráčů a dalších členů týmů, kteří nemají žádné příznaky onemocnění koronavirem a jsou plně očkovaní. Kontrolu budou muset podstoupit jen v případě, že to budou vyžadovat opatření při cestování přes kanadsko-americkou hranici.

Zprávy ze dne 18. 1. 2022
16:59
18. 1. 2022
Svět

V týmu norských skokanů na lyžích se dva týdny před začátkem olympijských her v Pekingu objevil koronavirus. Pozitivní testy měli Daniel-Andre Tande a Fredrik Villumstad, do karantény musel preventivně zamířit i vítěz posledních dvou individuálních závodů Světového poháru Marius Lindvik.

Zprávy ze dne 18. 1. 2022
16:33
18. 1. 2022
Svět

Počet házenkářů nakažených koronavirem v německém týmu na mistrovství Evropy dnes stoupl na devět. Tři hodiny před zápasem s Polskem v Bratislavě měli pozitivní testy na COVIC-19 další dva hráči. Německé reprezentaci, která už má postup ze základní skupiny D stejně jako Polsko jistý, tak zbylo k dispozici 14 hráčů. Do Bratislavy už dnes podle informací agentury SID dorazila skupina pěti náhradníků, kterou německý svaz povolal ze širšího výběru. Pokud absolvují s negativním výsledkem PCR test, mohou se připojit k týmu. Donominovaný devětatřicetiletý brankář Johannes Bitter je navíc po výpadku Wolffa a Klimpkeho momentálně jediným gólmanem, jehož má trenér k dispozici.

Zprávy ze dne 18. 1. 2022
14:24
18. 1. 2022
Hokej

Z patnácti extraligových týmů jich je (zatím) už šest v karanténě. Podle informací Sportu je v ohrožení i hradecký Mountfield, Vítkovice jdou kvůli podezření ve středu na PCR testy a prozatím odkládají páteční zápas.

1. Třinec

2. Mountfield HK

3. Pardubice - V KARANTÉNĚ

4. Plzeň

5. Vítkovice - ČEKAJÍ NA TESTY

6. České Budějovice - V KARANTÉNĚ

7. Kometa Brno

8. Liberec

9. Mladá Boleslav - V KARANTÉNĚ

10. Sparta - V KARANTÉNĚ

11. Litvínov - V KARANTÉNĚ

12. Olomouc

13. Karlovy Vary

14. Kladno

15. Zlín - V KARANTÉNĚ

Zprávy ze dne 18. 1. 2022
13:05
18. 1. 2022
Hokej

A do třetice extraliga, karanténu hlásí i Pardubice, čímž z dnešních zápasů 43. kola zbývá už jen jeden jediný, a to Kometa Brno - Liberec.

Zprávy ze dne 18. 1. 2022
12:51
18. 1. 2022
Hokej

Další extraligový tým v karanténě! Zápasy musí odložit i Litvínov, zatím se odsouvají duely s Hradcem, Olomoucí a Vary.

Zprávy ze dne 18. 1. 2022
11:21
18. 1. 2022
Fotbal

Fotbal je na špičkách. Panují reálné obavy, aby s přechodem na vládou nařízený režim pravidelných testů nepadala mužstva do karantén, což by mělo negativní dopad na přípravu před startem jarní části ligy. Nakažlivý omikron straší. „Věřím, že přípravy týmů to naruší co nejméně, zejména v kombinaci s tím, že je drtivá většina hráčů plně očkovaných,“ modlí se Dušan Svoboda, předseda LFA. Jedna dobrá zpráva? Snad definitivně je odvráceno další snížení počtu diváků na stadionech. Více čtěte ZDE>>>

 

Zprávy ze dne 18. 1. 2022
10:29
18. 1. 2022
Hokej

Hokejová Sparta odkládá (zatím) nejbližší dva zápasy kvůli pozitivním výsledkům testů.

Zprávy ze dne 18. 1. 2022
7:52
18. 1. 2022
Česko

České hráčky curlingu připravil koronavirus o možnost bojovat o účast na letošním mistrovství světa. Místo kvalifikačního turnaje, do kterého měl vstoupit dnes, skončil reprezentační výběr po dvou pozitivních testech v dějišti ve finském městě Lohja na pět dnů v karanténě. Informoval o tom na svém webu Český svaz curlingu. „Dva pozitivní testy a karanténa zbývajících hráček automaticky znamená, že tým do soutěže nezasáhne. Tím končí naděje českých žen na účast na mistrovství světa 2022,“ uvedl svaz.

Zprávy ze dne 17. 1. 2022
20:46
17. 1. 2022
Svět

Němečtí házenkáři mají na mistrovství Evropy v Maďarsku a na Slovensku už sedm hráčů s pozitivním testem na koronavirus. K již dříve nakaženým Juliusu Kühnovi a Hendriku Wagnerovi dnes přibylo dalších pět. Všichni museli do izolace a nebudou k dispozici pro úterní poslední zápas o vítězství ve skupině s Polskem. Postup do další fáze už mají Němci zajištěný.

Zprávy ze dne 17. 1. 2022
16:29
17. 1. 2022
Česko

Proč tenistka Barbora Krejčíková změnila názor na očkování proti koronaviru? I o tom mluvila po postupu z 1. kola Australian Open: „Na očkování má každý svůj vlastní názor, je těžké někoho nutit do toho, aby se očkoval. Není to úplně správné. Ale v době, ve které jsme, očkování k něčemu je, když všichni říkají, že se máme naočkovat. Když je pravidlo, že na turnajích člověk musí být očkovaný, mělo by se to dodržovat. Pravidla se mají dodržovat.“ Celý rozhovor čtěte ZDE>>>

Barbora Krejčíková vstoupila do Australian Open Suverénně

Vstoupit do diskuse
18
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud