Elitu jim vyvraždili Rudí Khmérové, teď slaví historickou výhru | iSport.cz
18. dubna 2012 • 09:35

Elitu jim vyvraždili Rudí Khmérové, teď slaví historickou výhru

Autor: pan
Vstoupit do diskuse
0
Kenny Bun se postaral o klíčové body
TOP VIDEA
iSport podcast: Byla penalta proti Slavii zářez, nebo sudí neměli jinou možnost?
Palát chce pohár přivézt do Čech. Jak prožíval bublinu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Porazili Singapur 3:0. Nic neříkající výsledek? Ne tak pro tenisty Kambodže, kteří se dočkali vůbec svého prvního vítězství v daviscupvé historii. V nejnižší čtvrté skupině v zóně Asie a Oceánie se v pondělí doslova přepisovaly dějiny.O historický úspěch válkou zdevastované země se postarala bratrská dvojice Panhara Mam, Vitu Mam, které doplňil Kenny Bun.

"Narodili jsme se a vyrůstali ve Spojených státech, ale je pro nás čest, že můžeme reprezentovat zemi, odkud pochází náš otec," řekl Panhara pro místní tisk.

"Je to naše první návštěva v Kambodži a jsme moc rádi, že můžeme ukázat lidem cestu a pomoci tenisu v zemi," říká Panhara. Oba sourozenci pocházejí z Oregonu a hrají za univerzitu v Portlandu.

Třetím do daviscupové party je Bun Kenny, který je ze smíšeného manželství kambodžského otce a francouzské matky. Většinu času vyrůstal ve Francii, v současné době se do domoviny svého otce vrací častěji.

Kambodža se dočkala díky bratrské dvojici historické výhryKambodža se dočkala díky bratrské dvojici historické výhryFoto INT

Tenisté ze Singapuru na nadšeného soupeře neuhráli ani set, o rozhodující dva body se postaral Panhara Mam a Kenny Bun.

Aby snad radosti nebylo málo, o den později porazili oba tenisté i své soupeře z Kataru, o jediný bod pak přišli ve čtyřhře bratři Mamovi.

Pokud byste hledali tato jména na žebříčku, najdete zde akorát Kenny Buna, kterému patří místo ve dvanácté stovce světového žebříčku.

Radost z úspěchů svých tenistů mám i člen tenisové federace a prezident kambodžského svazu Tep Rithivit. Ten ze země uprchl těsně před tím, než se vlády nad chudinkou zemí ujali neblaze proslulí  Rudí Khmérové, kterým je připisováno 1,7 milionů, podle některých údajů až tři miliony mrtvých civilistů.

Tep Rithivit našel útočiště ve Francii, odkud se později přestěhoval do Kanady. Jeho otec, Tep Khunnah, byl jedním z nejlepších tenistů země v šedesátých letech minulého století. Spolu s ním se teď znovu  chystají vrátit válkou zdevastované zemi svou tvář. I formou tenisu.

Brutální likvidaci civilního obyvatelstva Rudými Khméry zaplatili životem i někteří z předních tenistů Kambodže. Zapomenout na hrůzy občanské války se Kambodža snaží i za pomoci vlády a tenisové federace, která zemi finančně podporuje.

Abolutní triumf završili tenisté Kambodže včerejším jasným vítězstvím nad Myanmarem.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud