Peerová nedostala víza. V Dubaji si nezahraje

Izraelská tenistka Šahar Peerová nemůže hrát na turnaji v Dubaji, protože úřady ve SAE jí odmítly udělit víza. Vítězka Prague Open 2006 se měla utkat v prvním kole s patnáctou nasazenou Ruskou Annou Čakvetadzeovou.
V soutěži dotované dvěma miliony dolarů ji nahradí Japonka Ajumi Moritaová.
Peerová loni prolomila tabu, když jako první izraelská hráčka absolvovala turnaji v katarském Dauhá. Většina arabských států neudržuje diplomatické styky s Izraelem a jeho občany pouští na své území jen výjimečně.
Jednadvacetiletá rodačka z Jeruzaléma zažádala podle svého bratra o víza s velkým předstihem a organizátoři ji prý ujistili, že je získá. Do Dubaje měla odletět po sobotní semifinálové porážce v thajské Pattayi, místo toho zamířila domů.
Postoj Spojených arabských emirátů odsoudilo vedení ženské tenisové asociace. "Jsme tím hluboce zklamáni. Slečna Peerová měla právo v tom turnaji hrát a je politováníhodné, že jí v tom SAE zabránily," uvedl v prohlášení šéf WTA Larry Scott.
Dubajský turnaj dnes začal podle plánu, ale představitelé ženského okruhu budou kvůli této události jednat o jeho budoucnosti. "Dalo hodně práce, aby sem ostatní hráčky přijely, takže by nebylo správné dneska turnaj rušit. Ale příště by se asi mělo něco udělat, vedení okruhu to určitě nějak vyřeší," řekla ruská tenistka Světlana Kuzněcovová agentuře Reuters.
"Myslím, že organizátoři by tady Šahar rádi měli, kdyby to mohli ovlivnit. My všechny stojíme za ní," uvedla americká hvězda Venus Williamsová na adresu Peerové, která se v lednu stala terčem protestů během turnaje v novozélandském Aucklandu kvůli izraelskému bombardování pásma Gazy.