Urbánek si chtěl vzít život, míní jeho blízcí | iSport.cz
Jiří Punčochář
30. května 2011 • 19:30

Urbánek si chtěl vzít život, míní jeho blízcí

Vstoupit do diskuse
9
TOP VIDEA
Liga mění pravidla: Stačí odehrát polovina duelů, častější testy, sporné stopky za ŽK
Britský novinář: Fotbal je dnes v Liverpoolu vysvobozením. Co přestupová politika?
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍBĚH TENISTY - Šok, který si nikdo zatím neumí vysvětlit – tak reagují kamarádi a blízcí Radima Urbánka (20) na to, že se nadějný tenista v pátek večer nechal srazit vlakem na trati z Prostějova. Proč se taková tragédie vůbec stala, o tom přemýšlejí všichni. Verze, která je nejčastější, nahání husí kůži: Urbánek se podle nich rozhodl vzít si dobrovolně život.Proč si to blízcí myslí? Na místě, kde ho vlak přejel, totiž nemohl mít v bouřce a večerní mlze nic obvyklého na práci. Cesta kolem trati mezi křovinami a náspem nedaleko tenisového klubu nevede nikam.

„On věděl, že tam vlak jezdí, nemohl tam sedět náhodou. Prý měl u sebe klíče a mobil. Asi to takhle plánoval a možná o tom přemýšlel už delší dobu,“ myslí si Adam Pavlásek, prostějovský tenista, který s Urbánkem obýval jeden z pokojů domečku na kurtech.Od sobotního rána v jejich pokoji téměř nebyl, padají tam na něho deprese, nechce tam už spát.

To on mluvil s vyšetřovateli, on viděl rodiče dvacetiletého mládence, když přijeli pro věci. „I oni se mě ptali, jestli nevím, proč to udělal. Jestli nechal dopis. Řekl jsem jim, že nenechal. Nikdo neví, proč se to stalo. Já to taky nevím,“ říká Pavlásek.

Tenista, který byl v letech 2005 a 2008 vyhlášený Talentem roku a nakoukl i do Davis Cupu, je nadále udržovaný v umělém spánku v olomoucké nemocnici. Má vážná zranění hlavy a hrudníku a lékaři mluví o tom, že jeho naděje na přežití je třicet procent.

Tragédie je o to méně pochopitelná, že Urbánek měl naplánovaný na víkend program. Chystal se na přijímací zkoušky na jednu z floridských univerzit, skládat je měl v Ostravě. Učil se ještě v pátek dopoledne. Odpoledne šel hrát tréninkový zápas, pak ještě pracoval na kondici v posilovně a byl na běhátku.

Urbánek je ve vážném stavu v nemocnici
Urbánek je ve vážném stavu v nemocnici


O půl sedmé ho kamarádi viděli odcházet z tenisu. O půl deváté ho porazil vlak.

„Co dělal tyto dvě hodiny nikdo neví. Ale přes den měl dobrou náladu, v týdnu taky nic nenapovídalo tomu, že by měl problémy. Bohužel asi problémy v sobě držel,“ tuší Dušan Lojda, jeden z prostějovských tenistů.

To, že Urbánek neměl dobrý sportovní rok, a že jeho kariéra jednoho z největších talentů českého tenisu postupně vadla, je jedním z témat nekonečných hovorů. Mladík se prý rozhodl pro studium a v Americe chtěl tenis hrát jenom jako další program k vysoké škole.

„Na druhou stranu, dopoledne se bál, že neumí dost na to, aby zkoušku udělal. A zápas odpoledne prohrál 0:6 a 1:6 s mladším klukem,“ popisuje Pavlásek.

V pátek večer se přátelé Urbánka ptali, jestli s nimi půjde ven, ale odmítl. Na domečku ho čekala přítelkyně, taky tenistka. Odpověděl, že jde na pokoj. To, že nepřišel domů, vysvětluje Pavlásek jednoduše: sám si myslel, že kamarád spí u děvčete, a ona naopak čekala, že oba kamarádi tráví čas spolu. Proto se po něm ani jeden z nich nepídil.Dopoledne v sobotu už volali vyšetřovatelé. Měli s sebou i fotografie kvůli identifikaci a informace o tom, jak nehoda proběhla. Strojvedoucí osudového vlaku prý vypověděl, že Urbánka viděl na kolejích, jak sedí. Nohy měl přehozené mimo koleje. Sám brzdil, dělal, co mohl, ale vlak nezastavil. Sluchátka prý tenista na uších nakonec neměl.

Šokující zpráva se začala šířit hned na začátku víkendu a podle všeho zasáhla i dění v Paříži, kde se hraje French Open. „Nevěřím, že by Veselý měl tak špatnou formu, že by vypadl v 1. kole juniorky. A Petra Kvitová to měla taky v hlavě, byla zdrcená. Když mi to pan doktor (Černošek) volal, nemohl jsem promluvit,“ řekl nehrající kapitán daviscupového týmu Jaroslav Navrátil.

Jako osmnáctiletého vzal Urbánka do přípravy na důležitý zápas proti Francii, levou rukou imitoval hru soupeře. Mluví o něm s respektem jako o chytrém člověku, který měl v hlavě srovnaný život.

„Rozhodně nedával nic nejevo. Problémy ale mít musel, když se stalo tohle. Jen nikdo netušíme jaké,“ ptá se sám sebe Pavlásek. „Radim nepil, nehrál, nebyl problémový,“ říká.

Policisté se zajímali i o to, jestli Urbánka neopustila krátce před neštěstím přítelkyně. Ta to ale prý vyloučila. Chodili spolu zhruba rok a rozchod prý nehrozil.

Tenisový život v Prostějově sice po tragédii běží dál, hraje se tam challenger UniCredit Czech Open, ale kurty obepíná mizerná nálada. O tom, proč jejich mladého kamaráda srazil v pátek vlak, se baví všichni.

„Když jdete hrát, je to ještě docela dobré. Ale pak jdete na kávu, na masáž nebo na rehabilitaci a všude se mluví o Radimovi. Jsou to hrozné dny,“ popisuje atmosféru Lojda. Zápas 1. kola ho čeká v úterý. Ale bude se na něj vůbec schopen soustředit? „Budu bojovat. Ale padají na nás chmury na všechny. Radima známe denně deset let,“ říká.

Kamarádovi teď všichni drží palce. Moc by si přáli, aby se mezi ně Urbánek v pořádku vrátil.

Vstoupit do diskuse
9

Tenis 2020

US Open (31. 8. - 13. 9. 2020, Flushing Meadows, New York)

French Open (27. 9. - 11. 10. 2020, Paříž)

Fed Cup (13. - 18. 4. 2021, Budapešť)
Program finále

Davis Cup (22. - 28. 11. 2021, Madrid)
Los finálového turnaje Postup do finále! Češi porazili Slovensko 3:2

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud