Vaidišová postoupila do čtvrtfinále

Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

AKTUALIZOVÁNO - Česká tenisová jednička Nicole Vaidišová chytila ve Wimbledonu formu a postoupila do čtvrtfinále.

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová dnes ve čtvrtém kole Wimbledonu vyřadila obhájkyni titulu Francouzku Amélii Mauresmovou a po výhře 7:6, 4:6 a 6:1 si poprvé v kariéře na londýnské trávě zahraje čtvrtfinále. V něm se utká s vítězkou duelu mezi Srbkou Anou Ivanovičovou a Naděždou Petrovovou z Ruska. Tento zápas je ve třetím setu přerušen kvůli dešti, Ivanovičová za stavu 5:4 podává na vítězství. Mauresmová tak i na třetím letošním grandslamovém turnaji skončila na raketě české tenistky, v Melbourne a Paříži ji vyřadila Lucie Šafářová. Vaidišová francouzskou hvězdu porazila potřetí za sebou, loni nad ní vyhrála v osmifinále Roland Garros a na podzimním halovém turnaji v Moskvě. Aktuálně desátá hráčka světa letos na všech grandslamech postoupila minimálně mezi nejlepší osmičku, na Australian Open byla dokonce v semifinále. Hned ve třetí hře Vaidišová získala podání soupeřky, ale pak Francouzka vyhrála tři gamy za sebou a dostala se do vedení 4:2. Potom vyhnal aktérky z kurtu na pár minut déšť, po němž si obě tenistky znovu prohrály servis a Mauresmová za stavu 5:3 podávala na vítězství v setu. Osmnáctiletá Češka kritickou situaci zvládla a vynutila si zkrácenou hru. V ní za stavu 3:6 čelila třem setbolům, ale získala pět míčků za sebou a celou sadu. Ve druhém setu měla česká fedcupová reprezentantka šanci dostat se do vedení 3:1, ale brejkbol nevyužila a vzápětí ztratila vlastní servis. Mauresmová tentokrát výhodu brejku udržela a sadu, kterou dvakrát přerušily další přeháňky, získala ve svůj prospěch. Vstup do rozhodujícího setu vyšel lépe Vaidišové, která se díky nátlakové hře od základní čáry dostala do vedení 3:0. Francouzská tenistka měla sice účinnější první servis, z něhož zaznamenala třináct es, ale trápila se s druhým podáním. Jen zřídka zvládla game bez dvojchyby, celkem jich nasbírala patnáct. Dvě za sebou přidala v šesté hře, i když ve druhém případě druhý servis podle opakovaného záznamu spadl na čáru. Francouzka však verdikt nereklamovala a Vaidišová díky tomu měla další brejkbol. Zužitkovala ho ve vedení 5:1 a v následující hře při vlastním podání potvrdila postup. Za dvě hodiny a dvacet minut proměnila hned první mečbol ve chvíli, kdy se nad hlavami diváků na Centrálním dvorci znovu začaly objevovat deštníky. Pořadatelé vzápětí dění na ostatních kurtech přerušili.

Vaidišová si už věří i na trávě Nevyzpytatelná tráva rozhodně není nejoblíbenějším povrchem české tenistky Nicole Vaidišové, ale i na ní už je schopna porazit kohokoliv. Sobě i fanouškům to dokázala dnešní výhrou nad loňskou wimbledonskou šampionkou Amélií Mauresmovou. Vítězství ve třech setech jí vyneslo postup do čtvrtfinále Wimbledonu, kde se rok od roku zlepšuje. Bývalou světovou jedničku porazila Vaidišová v předchozích dvou vzájemných utkáních, ale do dnešního duelu nastupovala s respektem. "Věděla jsem, že to na tomto povrchu budu mít těžší," řekla Českému rozhlasu Vaidišová, která nad Mauresmovou loni vyhrála na antuce na Roland Garros a v hale na koberci v Moskvě. I když Francouzku považovala za favoritku, nešla do zápasu odevzdaně. Sebedůvěra se jí vyplatila především v úvodu třetí sady, kdy se vyrovnaný zápas změnil v jasnou záležitost. "Jenom jsem se snažila po druhém setu zůstat pozitivní a hrát naplno. Myslím, že ji to trochu překvapilo," poznamenala semifinalistka loňského French Open a letošního Australian Open. Třetí set byl sice nejjednodušší, ale jeden nepovedený úder nepřežila raketa, kterou Vaidišová zlostně praštila o zem. "Je úplně na šrot. Ta to dostala, ale nevadí, ještě jich mám dost." V All England Clubu poprvé okusila atmosféru Centrálního dvorce, kam se hodně těšila. Při příchodu na kurt dýchá na tenisty tradice. "Ta cesta je taková pompézní. Ale když už to jdete popáté kvůli dešti, těch schodů nahoru, tak už vám to tolik nepřijde," narážela Vaidišová na rozmary počasí. Kvůli nim musely obě aktérky strávit celkem třikrát pár minut v šatně. "Ani mi nepřišlo, že by tak moc pršelo. Tady to navíc trvá, jak se zakrývají kurty a sundává síť. Když už to přišlo potřetí, bylo to zvláštní, ale je to pro obě stejné," komentovala osmnáctiletá Češka časté pauzy. Bezprostředně po zápase ještě neznala svou příští soupeřku, ale při výběru z dvojice Ana Ivanovičová - Naděžda Petrovová jí to bylo jedno. "Tenisově jsou si podobné, obě mají dobrý servis a dobrý forhend, ale trošku horší pohyb, tam je slabina," prohlásila Vaidišová, která se utká se Srbkou Ivanovičovou. Měly by hrát ve středu, pokud to počasí dovolí. Vaidišovou tak čeká náročný program tří utkání ve třech dnech, i když v pondělí to byla jenom dohrávka tří her duelu s Běloruskou Viktorií Azarenkovou. "Počasí to tak určilo a moje soupeřka hraje to samé, jsme na tom stejně. Prostě to takhle je, je to Wimbledon, je to grandslam, tak tomu člověk dá všechno," dodala Vaidišová, která by dnes ještě měla odehrát druhé kolo čtyřhry po boku Barbory Záhlavové-Strýcové.
Výsledek: Ženy - 4. kolo:
Vaidišová - Mauresmová 7:6, 4:6, 6:1.