Lendl: Chtěl bych zpátky české občanství | iSport.cz
3. listopadu 2010 • 12:58

Lendl: Chtěl bych zpátky české občanství

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
10
TOP VIDEA
Liga mění pravidla: Stačí odehrát polovina duelů, častější testy, sporné stopky za ŽK
Britský novinář: Fotbal je dnes v Liverpoolu vysvobozením. Co přestupová politika?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tenista Ivan Lendl si chce zjistit, zda by nemohl mít opět i české občanství. Již osmnáct let má americký pas, ale do vlasti jezdí poslední dobou stále častěji. Ostravský rodák to řekl dnes na tiskové konferenci v Prostějově."Jezdí se mi sem velice dobře, dřív jsem sem tolik nejezdil. Cítím se tady jako doma, ale s americkým pasem je to divné. Zamýšlím, zda se na to dá podívat, zda bych mohl mít dva pasy. Pro mě by to bylo fajn," řekl Lendl a vtipkoval, že Davisův pohár už si ale za Česko nezahraje. "Ten už hrát nemohu, nejde to fyzicky," usmál se.

Padesátiletý Lendl je momentálně v Česku kvůli páteční exhibici Advantage Tennis III. V ostravské ČEZ Areně se v duelu bývalých prvních hráčů světa střetne s legendárním Švédem Björnem Borgem.

Lendl svým přáním navazuje na Martinu Navrátilovou. Bývalá světová jednička měla americké občanství od roku 1981. Po sametové revoluci ale požádala o české občanství a dostala ho 9. ledna 2008.

Lendlův odchod do Ameriky se začal rodit po velké slávě. Lendl byl hrdinou, když v roce 1980 pomohl Československu vyhrát Davisův pohár. Stále více ale byl komunistickému režimu trnem v oku.

O Lendla byl mezi fanoušky velký zájem.
O Lendla byl mezi fanoušky velký zájem.


Zrádcem socialismu se stal v roce 1983. Tehdy hrál exhibici v jihoafrické Bophutatswaně a od ČSTV za to dostal pokutu 150 tisíc dolarů, byl vyřazen z Davis Cupu a na jeho jméno uvalili komunisté embargo v médiích.

Později se pohlaváři snažili tehdy světovou jedničku Lendla získat zpět slibem, že obdrží vystěhovalecký pas, pokud podepíše smlouvu o reprezentaci na deset let. Lendl kývl, ale pasu se nedočkal.

V USA žije Lendl od roku 1984, o tři roky později požádal o americké občanství, které chtěl dostat okamžitě kvůli olympiádě v Soulu. Americký kongres jeho žádosti nevyhověl, protože neměl od československých úřadů potvrzení o zřeknutí se občanství.

Lendl musel vydržet stanovených pět let, Američanem se stal 7. července 1992. O dva roky později s tenisem kvůli chronickým problémům se zády skončil.

"Musel jsem z Československa odejít. Kvůli lepším podmínkám na přípravu i proto, že jsem poznal, co to je komunismus. Celý život jsem v něm strávit nechtěl," řekl tehdy Lendl. V USA se v roce 1989 oženil se Samanthou Frankelovou a spolu vychovávají pět dcer.

Lendl během své kariéry vyhrál 94 turnajů včetně osmi grandslamů. V čele světového žebříčku strávil celkem 270 týdnů.

Témata:  sport, tenis, lendl, občanství
Vstoupit do diskuse
10

Tenis 2020

US Open (31. 8. - 13. 9. 2020, Flushing Meadows, New York)

French Open (27. 9. - 11. 10. 2020, Paříž)

Fed Cup (13. - 18. 4. 2021, Budapešť)
Program finále

Davis Cup (22. - 28. 11. 2021, Madrid)
Los finálového turnaje Postup do finále! Češi porazili Slovensko 3:2

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud