Nominace přinese překvapení, slíbil Růžička | iSport.cz
29. prosince 2009 • 11:19

Nominace přinese překvapení, slíbil Růžička

Autor: ČTK
Reprezentační kouč Vladimír Růžička
TOP VIDEA
Teplice - Slavia: Premiéra jako hrom. Stanciu po pěti minutách na hřišti zvyšuje na 4:1! Teplice - Slavia: Premiéra jako hrom. Stanciu po pěti minutách na hřišti zvyšuje na 4:1!
Teplice - Slavia: Hušbauerova nádhera! Krásnou ranou o břevno dostal míč do sítě, 3:0 Teplice - Slavia: Hušbauerova nádhera! Krásnou ranou o břevno dostal míč do sítě, 3:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Trenér české hokejové reprezentace Vladimír Růžička zveřejní ve středu krátce po 13. hodině jména třiadvaceti hráčů, kteří budou ve druhé polovině února startovat na olympijských hrách ve Vancouveru. Již teď je jisté, že mezi nimi nebude chybět Jaromír Jágr a další elitní hráči ze zámořské NHL nebo extraligová hvězda Roman Červenka. Růžička však slibuje i překvapení.V médiích se o složení výběru, který se bude snažit navázat na zisk bronzové medaile z olympiády v Turíně, spekuluje již několik týdnů. Zkušený kouč však návrhy nekomentuje. "Vše se dozvíte 30. prosince," zopakoval Růžička několikrát.

Naznačil však, že jeho představy jsou trochu odlišné. "Myslím si, že vás alespoň jedním jménem překvapím," řekl například novinářům v Helsinkách po návratu z listopadového turnaje Karjala v Helsinkách. Zároveň však přiznal, že částečně odlišný názor, než má on, mají i jeho asistenti Josef Jandač a Ondřej Weissmann. "To je ale normální," pousmál se Růžička.

V nominaci by se podle původního plánu měli objevit tři brankáři, sedm obránců a třináct útočníků. Růžička později ale uvedl, že zvažuje i variantu s osmi beky a dvanácti útočníky.

I když to Růžička oficiálně neřekl, jistotu nominace by měli mít brankáři Tomáš Vokoun a Ondřej Pavelec, obránci Tomáš Kaberle, Pavel Kubina, Marek Židlický, Jaroslav Špaček plus útočníci Jaromír Jágr, Patrik Eliáš, Martin Havlát, Tomáš Plekanec, Václav Prospal a Roman Červenka. Chybět by neměli ani například Milan Michálek, Martin Erat, Milan Hejduk nebo Tomáš Fleischmann.

"V týmu musí být ofenzivní i defenzivní hráči. Počítám například s tím, že čtyři obránci budou útoční a tři defenzivní. A podobné to musí být i mezi útočníky. Někdo musí hrát i ve třetí a čtvrté formaci," řekl Růžička. Vzhledem k tomu by se mezi obránci mohl objevit například Jan Hejda nebo Roman Polák, jehož výkon patřil k největším překvapením na letošním mistrovství světa ve Švýcarsku.

V olympijském mužstvu budou mít převahu hráči z kanadsko-americké NHL, šanci však dostanou i hokejisté z Evropy i konkrétně z extraligy. Domácí nejvyšší soutěž bude vedle Červenky podle všeho zastupovat i třetí brankář, kterým by měl být Jakub Štěpánek nebo Marek Schwarz. "Evropu" bude reprezentovat Jágr a šanci mají i Petr Čajánek, Jiří Hudler, Karel Rachůnek, Miroslav Blaťák nebo Petr Čáslava.

Nedá se však vyloučit, že Růžička zařadí do týmu překvapivé jméno. Vybírat může z předběžného šedesátičlenného kádru, který zveřejnil v září. Kvůli zranění z něj vypadli zatím jen obránce Radek Martínek a útočník Aleš Hemský, jenž by jinak v olympijském týmu stoprocentně nechyběl.

Růžička zveřejní ve středu 23 jmen, ale teoreticky může dojít v nominaci ještě ke změnám, a to především v případě zdravotních problémů. Podle posledních informací však budou moci trenéři hráče měnit i s ohledem na "jiné závažné důvody", které nejsou smluvně blíže definované. A trenér ruské reprezentace Vjačeslav Bykov již naznačil, že hodlá tým upravit podle aktuální formy hráčů.

"To já ale dělat nebudu. Nominuji hráče, které chci, a jestli to někomu nepůjde čtyři nebo pět dní, to pro mě není podstatné. Vyberu hráče a těm budu věřit," řekl Růžička deníku Sport. Podle informací Mezinárodní hokejové federace jsou nominace, které jednotliví účastníci zveřejňují v čase od 23. prosince do 1. ledna provizorní, definitivní složení týmů pak musí být zaregistrováno 15. února na schůzce direktoriátu turnaje.

 
Články odjinud


Články odjinud