VIP Sport

25. ledna 2020 • 05:00

Protrhané plíce, zranění mozku, zlomené kosti: Tady na lyžaře číhá smrt!

Autor: ris
 • Legendární Kitzbühel a sjezdovka Streif. Nejslavnější trať v rámci Světového poháru je strašákem lyžařských velikánůLegendární Kitzbühel a sjezdovka Streif. Nejslavnější trať v rámci Světového poháru je strašákem lyžařských velikánůFOTO: Koláž VIPsport

  Na svých »dřívkách« předvádějí psí kusy a na ledových svazích neznají slovo strach… Skoro neznají. Je totiž místo, kde ještě ve startovní boudě mají i ti nejlepší sjezdaři světa sevřený žaludek – Kitzbühel! Slavný závod se jede v sobotu od 11.30.

  Nejúžasnější, nejúspěšnější, nejsledovanější, ale taky nejnebezpečnější, to je legendární Hahnenkamm. Desetitisíce fanoušků v cíli se zatajeným dechem sledují boj lyžařů s nevyzpytatelným Streifem. Kdo přežije, vyhraje. Všichni závodníci, kteří se úspěšně dostanou přes »Steilhang«, »Hausberg« i »Zielschuss« do cíle, zahrne aplaus narvaných tribun.

  Ale bohužel, ne všichni mají to štěstí. Těžké pády ve sjezdu sjezdů končí v tom lepším případě »jen« přetrhanými vazy a zlomenými kostmi.

  Připomeňte si nejbrutálnější nehody posledních let!  

 • 1987: Todd Brooker

  V roce 1983 slavil v Kitzbühelu senzační titul, o čtyři roky později ale legendární trať opouštěl s otřesem mozku, zlomeným nosem, dalšími středně těžkými poraněními v obličeji a se zničeným kolenem. Hahnenkamm mu ukončil kariéru, přestože cílovou bránu měl už nadohled.

 • 1989: Brian Stemmle

  Kanadský kovboj už byl na dohled nejklidnějšímu místo sjezdovky Streif, které se jmenuje »Alte Schneise«, jenže do roviny se nedostal a skončil v bariéře. I když to tak na první pohled nevypadalo, kolem Stemmleho kroužila zubatá. Na padrť měl pánev, tři měsíce strávil v nemocnici a dalších osmnáct měsíců potom rehabilitoval, aby se později na zákeřnou trať vrátil. Po dalším pádu v roce 1999 svoji kariéru ukončil

 • 1995: Pietro Vitalini

  Jeden z největších »klikařů«. Z jeho těžkého pádu všem přítomným vyrašila po těle husí kůže. Ledový dech Aleše Valenty byl proti italskému kaskadérovi čajíčkem. Na traverzu ztratil kontrolu nad lyžemi a v plné rychlosti rotoval do sítí, které přelétl, těsně minul sloup a zastavil se až po několika desítkách metrů v navátém sněhu, jenž mu zachránil život. Jako zázrakem zůstal Vitalini nezraněn a druhý den obsadil ve sjezdu páté místo!

 • 1996: Andreas Schifferer

  Mistr světa z roku 1998 se dva roky před svým životním triumfem rozsekal v Kitzbühelu takovým způsobem, že ležel tři dny v kómatu kvůli traumatickému zranění mozku.

  Andreas Schifferer, jedna z legend rakouského sjezdařkého sportu, málem zaplatil životem za start v Kitzbühelu v roce 1996Andreas Schifferer, jedna z legend rakouského sjezdařkého sportu, málem zaplatil životem za start v Kitzbühelu v roce 1996Foto Profimedia.cz

 • 1999: Patrick Ortlieb

  Olympijský šampion z roku 1992 a modla rakouského lyžování vyhrála sejzd na Streifu v roce 1995. Jenže... O čtyři roky později měl na slavné trati hororový pád, vážně si poranil koleno a kyčel, navrch si zlomil stehenní kost. Se závoděním byl šmytec!

  Patrick Ortlieb se dlouho vzpamatovával z drsné nehody v Kitzbühelu 1999Patrick Ortlieb se dlouho vzpamatovával z drsné nehody v Kitzbühelu 1999Foto Profimedia.cz

 • 2008: Scott Macartney

  Traumatické zranění mozku, umělý spánek a tři týdny v nemocnici, takový byl následek nechutného karambolu Američana Scotta Macartneyho v roce 2008. V listopadu téhož roku se do Světového poháru vrátil v Lake Louise.

 • 2009: Daniel Albrecht

  Cílový skok se stal černou můrou Daniela Albrechta. V roce 2009 ho hupánek vykopl na záda a Švýcar musel bojovat o život. Okamžitě ztratil vědomí, utrpěl těžké traumatické poškození mozku a rozdrtil si plíce. Z kómatu se probudil až měsíc po závodě. O rok později se vrátil, ale psychický stav mu již nedovoloval nadějnou kariéru rozvíjet. Skončil v roce 2013.

 • 2011: Hans Grugger

  Hned po startu nezvládl první kritické místo - myší díru. Po dalekém letu následoval nesmlouvavý pád, po němž mu lékaři diagnostikovali vážné zraněné hlavy, hrudníku, zlomené žebra a protržené plíce. Na sále strávil při urgentní operaci pět a půl hodiny. Kvůli následkůmpádu ukončil kariéru.

 • 2019: Alexander Köll

  Poslední oběť kitzbühelského brutálu. Švédovi vloni v závěru trati došly síly a následovala škaredá nehoda, po níž lékaři stabilizovali vztah lyžaře dlouhé minuty přímo před vyprodanými tribunami. Vstupní vyšetření v nemocnici neodhalilo žádné závažné problémy.

 • Fotogalerie

  Andreas Schifferer, jedna z legend rakouského sjezdařkého sportu, málem zaplatil životem za start v Kitzbühelu v roce 1996
  Andreas Schifferer, jedna z legend rakouského sjezdařkého sportu, málem zaplatil životem za start v Kitzbühelu v roce 1996

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud