Chvíle hrůzy v Kitzbühelu! Sjezd přerušil ošklivý pád, lyžař se nehýbal | iSport.cz
25. ledna 2019 • 13:50

Chvíle hrůzy v Kitzbühelu! Sjezd přerušil ošklivý pád, lyžař se nehýbal

Autor: apr, ČTK
TOP VIDEA
TOP 5 extrémních sportů: sjezd aktivní sopky nebo skákání z útesu do moře
Co s ligou? LFA se bude řídit pokynem UEFA, aby se soutěže dohrály
VŠECHNA VIDEA ZDE

Světový pohár lyžařů v pátek pokračoval sjezdem na Hahnenkammu v rakouském Kitzbühelu. Legendární závod musel být na zhruba deset minut přerušen po pádu Švéda Alexandera Kölla. Ten po několikametrovém letu vzduchem tvrdě dopadl na zledovatělou sjezdovku, ze které byl po zásahu zdravotníků letecky transportován do nemocnice. Po restartu se z vítězství radoval Ital Dominik Paris, kterému se v Kitzbühelu podařilo vyhrát potřetí v kariéře.  Před ním vystartovalo 44 závodníků, ale do cíle jich dojelo pouze 38. Nepovedlo se to ani Alexanderu Köllovi. Ten v závěrečné části trati ztratil ve více než stokilometrové rychlosti stabilitu, několik metrů letěl vzduchem a následoval tvrdý dopad, po kterém zůstal ležet na zmrzlé sjezdovce.

Mezitím už byl na sjezdovce Američan Wiley Maple, kterého traťoví komisaři pomocí vlajek zastavili, stejně jako celý závod.

K švédskému závodníkovi se okamžitě seběhli zdravotníci a nakonec musel být letecky transportován do nemocnice. Zhruba po deseti minutách byl závod znovu odstartován. Vítězem se stal Ital Dominik Paris, který ovládl závod na Hahnenkammu potřetí v kariéře. 

Paris porazil o dvě desetiny sekundy vedoucího muže průběžného pořadí sjezdu v SP Švýcara Beata Feuze. Čest domácích Rakušanů zachránil až s číslem 27 startující Otmar Striedinger, který využil zlepšené viditelnosti a obsadil třetí místo.

Na obávané sjezdovce Streif se Paris na mezičasech přetahoval s Feuzem o vedení a lépe zvládnutou závěrečnou pasáží 3,3 kilometru dlouhé trati rozhodl o svém triumfu. "Jsem přešťastný. Cítil jsem se skvěle a nechal lyže zrychlovat. Je nutné riskovat tak akorát, ani málo a ani moc. V tom je Kitzbühel obtížný," řekl Ital, který si časem 1:56,82 minuty vydělal 74 tisíc eur, skoro dva miliony korun.

V 29 letech se Paris zařadil s třemi výhrami v Kitzbühelu třeba vedle Luca Alphanda z Francie či Švýcara Pirmina Zurbriggena. Rekordmanem je pětinásobný šampion Švýcar Didier Cuche, Rakušan Franz Klammer uspěl čtyřikrát.

Feuz skončil druhý stejně jako před týdnem ve Wengenu. Ve Švýcarsku vyhrál Rakušan Vincent Kriechmayr, který doufal v ceněný úspěch v obou slavných sjezdech, ale dvakrát málem skončil v ochranných sítích a jízdu nedokončil.

Do cíle nedojel ani jeho krajan Max Franz, který jízdu předčasně ukončil kvůli bolesti v noze. Vyšetření u vítěze dvou závodů SP v sezoně odhalilo zlomeninu paty, jež si vyžádá šest až osm týdnů pauzy. Devětadvacetiletý Rakušan tak přijde o únorové mistrovství světa v Aare, kde měl obhajovat bronz ve sjezdu z minulého šampionátu.

Sjezd v Kitzbühelu se jel kvůli špatné předpovědi na sobotu netradičně už v pátek. Slalom speciál byl přeložen z neděle na sobotu a superobří slalom, který se měl jet původně dnes, program závodů na Hahnenkammu v neděli uzavře.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - sjezd:

1. Paris (It.) 1:56,82, 2. Feuz (Švýc.) -0,20, 3. Striedinger (Rak.) -0,37, 4. Innerhofer (It.) -0,93, 5. Danklmaier (Rak.) -0,94, 6. Thomsen (Kan.) -1,06, 7. Ferstl (Něm.) -1,10, 8. Reichelt -1,11, 9. Mayer (oba Rak.) -1,17, 10. Marsaglia (It.) -1,18.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 9 závodů): 1. Feuz 420, 2. Paris 320, 3. Innerhofer 260, 4. Kriechmayr (Rak.) 249, 5. Kilde (Nor.) 228, 6. Franz (Rak.) 222.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 41 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1036, 2. Kristoffersen (Nor.) 621, 3. Pinturault (Fr.) 560, 4. Feuz 513, 5. Paris 490, 6. Kriechmayr a Kilde oba 465, ...140. Zabystřan (ČR) 4.

 
Články odjinud


Články odjinud