Liga mistrů - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Ajax : Liverpool - 21. října 2020   21:00

Ajax
Ajax
0:1
(0:1)
Liverpool
35' Tagliafico (vl.) (Mané)
Ajax
A. Onana – Mazraoui, Schuurs (84. Traoré), Lisandro Martínez, Tagliafico – Gravenberch, Klaassen (74. Ekkelenkamp), Blind (84. Huntelaar) – Neres (74. Labyad), Kudus (9. Promes), Tadić (C).
Brych – Borsch, Lupp (všichni GER)
Johan Cruijff Arena, Amsterdam
Liverpool
Adrián – Alexander-Arnold, Joe Gomez, Fabinho, Robertson – Milner (C) (90+2. Williams), Wijnaldum, Jones (46. J. Henderson) – M. Salah (60. Shaqiri), Firmino (60. Diogo Jota), Mané (60. Minamino).

To je z tohoto utkání vše, já Vám přeji hezký zbytek večera a u dalších přenosů se budu těšit na shledanou.
Utkání se z důvodu prevence proti koronaviru hrálo bez diváků.
Držení míče: 47 % : 53 %.
Střely na branku: 4:4. Střely mimo: 6:4. Rohy: 3:9. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 10:9.
Je dobojováno. Druhý poločas přinesl marnou snahu domácích o srovnání, hned v úvodu se o to mohl postarat Klaassen, jenže napálil tyč. V úplném závěru obranu anglického celku ještě poškádlil Ekkelenkamp, když z dobré pozice mířil nad a obrana Liverpoolu si tak mohla oddechnout až po finálním hvizdu Felixe Brycha. Ale i Liverpool měl své šance, další gól už ale nepadl a duel tak skončil výsledkem 0:1.
90+5'
90+5'
Po centru z levé strany přišel odražený míč k hranici šestnáctky, kde se do něj opřel Ekkelenkamp, mířil však nad břevno! Tohle byla slibná šance na srovnání skóre.
90+4'
Rhys Williams odkopl až k Onanovi, ten ihned dlouhým pasem vybízí spoluhráče k útoku.
90+3'
Karta i na straně Ajaxu, potrestán byl Quincy Promes.
90+3'
Lisandro Martínez zastavil rodící se brejk Liverpoolu, zvládl to čistým způsobem. Ajax jde do rychlého přechodu do útoku.
90+2'
Střídání v týmu Liverpool FC: ze hřiště odchází James Milner, přichází Rhys Williams.
90+1'
Domácí přečkali rohový kop, Liverpool pokračuje autovým vhazováním.
90'
Bude se nastavovat pět minut.
90'
Onana dvakrát dobře zakročil proti Minaminovi, nejprve srazil jeho sklepnutí u hranice vápna, poté i zakončení z úhlu po Shaqiriho přiklepnutí.
89'
Milner opět na trávníku a nyní u něj je dokonce týmový lékař.
88'
Ajax už sází vše na útok, pootevřená obrana tak přímo vybízí k výpadům hostů.
87'
Zase nehrajeme, nyní to je pro Milnerovy křeče.
86'
Adrián pokryl vysoký centr a po chvilce rozehrál na své volné spoluhráče.
85'
Jeho centr hosté odvrátili a sami se dostali do protiútoku. Následovala i střela ve skrumáži, tu hráči Ajaxu přežili bez úhony.
84'
Přímý kop pro Ajax, kousek za půlkou se k rozehrávce staví gólman Onana.
84'
Střídání v týmu AFC Ajax: ze hřiště odchází Perr Schuurs, přichází Lassina Traoré.
84'
Střídání v týmu AFC Ajax: ze hřiště odchází Daley Blind, přichází Klaas-Jan Huntelaar.
82'
Mazraoui určitě nesimuluje, za tohoto stavu by to bylo kontraproduktivní, má tak zřejmě problémy. Ale už vstává a ztěžka se zapojuje do hry.
81'
Jota v souboji lehce převálcoval Mazraouiho, ten leží na trávníku.
80'
Žlutou kartou byl potrestán hostující Trent Alexander-Arnold.
79'
Hra se nám přesunula zase na opačnou stranu, obrana Liverpoolu si ví rady a nepouští domácí ke střele.
77'
Mohlo to být 0:2, neboť Schuurs lehce podcenil práci u půlky, kdy na něj tlačil Jota a vše musel zachraňovat Onana výběhem desítky metrů od vápna. Sražený odkop už Schuurs pokryl.
76'
Ajax má mírný tlak, chce to zlepšit práci v koncovce.
74'
Střídání v týmu AFC Ajax: ze hřiště odchází David Neres, přichází Zakaria Labyad.
74'
Střídání v týmu AFC Ajax: ze hřiště odchází Davy Klaassen, přichází Jurgen Ekkelenkamp.
73'
Na centr od rohového praporku si v pokutovém území nejlépe naskočil Wijnaldum a jeho hlavička skončila na horní síti Onanovy branky!
73'
Jota si seběhl z levé strany na střed, obešel Schuurse a vystřelil. Tečovaný pokus skončil mimo a je tu roh pro Liverpool.
72'
Nad Amsterdamem se nám hustě rozpršelo, mokrý trávník a míč by mohl gólmanům dělat při střelách potíže. Navíc je tu i poměrně silný vítr.
71'
Z dálky to zkusil Schuurs, táhlá rána prolétla nad Adriánovým břevnem. Zasahovat tak nemusel.
70'
Z rohu nebezpečí nevzniklo, Ajax už pospíchá do protiútoku.
70'
Z levé strany vystřelil prudce čerstvý Minamimo, Onana se blýskl skokem ke své tyči a vyrazil míč na roh.
68'
Felix Brych využil pauzy k tomu, že si na videu nechal zkontrolovat předcházející akci, po které domácí reklamovali ruku Alexandera-Arnolda a tím pádem i pokutový kop. Po chviličce ale ukázal, že k porušení pravidel nedošlo.
67'
Hostující Henderson sedí na zemi. Na vině ale není zranění, ale nedostatek na jeho výstroji. Po chvilce ale bude moci bez potíží pokračovat.
65'
Alexander-Arnold si při zpracování míče na půlce pomohl rukou, byl si přestupku vědom, neprotestoval a už se poslušně vrací do obrany.
63'
Hra se nám teď přelévá ze strany na stranu, ale pro gólmany to nebezpečné není.
62'
Zleva se do akce zapojil Jota, centrem hledal Minamina, ten byl ale pokrytý obranou. Ze šance tak nebylo vůbec nic.
60'
Střídání v týmu Liverpool FC: ze hřiště odchází Sadio Mané, přichází Takumi Minamino.
60'
Střídání v týmu Liverpool FC: ze hřiště odchází Mohamed Salah, přichází Xherdan Shaqiri.
60'
Střídání v týmu Liverpool FC: ze hřiště odchází Roberto Firmino, přichází Diogo Jota.
59'
Na opačné straně potáhl akci Mazraoui, našel Promese a ten ihned zakončoval. Adrián musel vyrážet poměrně nebezpečnou střelu.
58'
Na centr si naběhl a naskočil Firmino, míč se mu ale po hlavě sklouzl a skončil o velký kus mimo.
57'
A vzápětí i ten třetí.
56'
Fabinhovu hlavičku zvládl Onana zablokovat a po teči obránce bude následovat druhý roh v řadě.
56'
No a střídání bude rovnou dvojnásobné. Nejprve ale Robertsonův roh.
55'
Na lavičce hostujícího celku se chystá střídání, do hry se za chvíli dostane Takumi Minamino.
54'
Liverpool na útočné polovině, snaží se o průnik pravým křídlem.
52'
Po akčním úvodu se nám hra uklidnila, oba celky si teď dávají velký pozor při obranné činnosti.
50'
Adrián včas vyběhl z branky, Fabinho mu navíc čistil prostor a tak mohl gólman Liverpoolu vytáhnout jistý zákrok proti pasu vzduchem.
48'
Na levé straně se do pokutového území probíjel Firmino, obcházel Schuurse a po lehkém doteku šel k zemi. Penalta se nepískala.
47'
Ajax pokračoval v tlaku rohovým kopem, ten už ale pro obranu Liverpoolu nebezpečný nebyl.
46'
Hned v úvodu druhé půle střílel zpoza šestnáctky Klaassen a jeho prudký pokus skončil na tyči! Adrián měl hodně štěstí.
46'
Střídání v týmu Liverpool FC: ze hřiště odchází Curtis Jones, přichází Jordan Henderson.
46'
Druhý poločas začne přibližně ve 22:03.
Je za námi první poločas, který byl hodně zajímavý. Oba celky předváděly aktivní hru a byly šance na obou stranách. Ajax byl dlouho akční, měl šance, ale Gravenberch mířil vedle, Promese vychytal Adrián a v závěru byl v šanci Tadić, který gólmana hostů i překonat, jenže Adriána zastoupil Fabinho. Liverpool se dlouho do příležitostí nedostával a zatím jediný gól si dokonce dal Ajax vlastní. Po Maného akci se nešťastně trefil Nicolás Tagliafico a prozatím je to tedy 0:1.
45+3'
45+2'
Neresův centr odvrátil hlavičkou Robertson, míč je mimo pokutové území Liverpoolu.
45'
Rozhodčí přidá dvě minuty.
45'
Z rohu nic nebylo, přesto hostující tým zůstává u pokutového území a snaží se o gól do šatny.
45'
Za Liverpool hrozil Mané, posílal pas k malému vápnu, kde míč srážel Schuurs a málem z toho byl dnes druhý vlastní gól!
44'
Chyběly jen centimetry, aby bylo srovnáno! Za obranu dostal pas Tadić, obloučkem přehodil Adriána, jenže Fabinho na poslední chvíli zvládl míč vykopnout!
43'
Akce na obou stranách. Nejprve mířil centr na Adriána, ten vyboxoval a o chvíli později musel rychle vybíhat Onana. Oba brankáři předvedli dobré čtení hry.
41'
Rázem je pryč aktivita Ajaxu, do převahy se pomalu začíná dostávat hostující celek.
40'
Liverpool se vydal do rychlého kontru, na pravou stranu dostal přihrávku Salah a hned mířil ke vzdálenější tyči. Jeho pokus byl sražen vracejícím se Mazraouim.
38'
Hostující James Milner zastavil rodící se akci Ajaxu faulem a byl za něj potrestán žlutou kartou.
37'
Další výpad hostů, u míče byl opět Mané, tentokrát však gólovou akci nevymyslel a byl zastaven na hranici vápna.
35'
Liverpool právě vstřelil branku!
Oj, to je pro Ajax ledová sprcha. Domácí mohli jít před chvílí do vedení, ale nakonec sami inkasovali. Po autovém vhazování se do vápna dostal Mané, střela mu sice vůbec nesedla, ale trefil NICOLÁSE TAGLIAFICA, který nešťastně srazil míč přesně do vlastní branky – 0:1.
33'
Ajax se vykombinoval až před Adriána, na malém vápně se zjevil Promes a gólman Liverpoolu musel vytáhnout pohotový zákrok nohou!
32'
Salah patičkou vysunoval Firmina a ten se málem dostal do zakončení. Jenže na poslední chvíli zakročil v pádu Blind a míč odkopl!
32'
Jenže Tadić si neporozuměl se svými spoluhráči a centr do vápna skončil přesně u Adriána.
31'
Na trávníku se po Maného stáhnutí ocitl Klaassen a je tu poměrně zajímavý přímý kop.
30'
Už se zase hrálo na opačné straně a Onana musel rychle na zem, aby lapil prudký pokus o jeho překvapení.
29'
Nizozemský celek zatím působí hodně aktivně. Zleva centroval Gravenberch a donutil Adriána vyběhnout a míč vyboxovat.
27'
Firmino prostrčil míč na Jonese, jenže ten přehnal důraz a úderem do obličeje fauloval Daleyho Blinda.
26'
Liverpool se usadil na útočné polovině a pomalu se přibližoval k šestnáctce domácích.
24'
Davy Klaassen zastavil akci hostů nedovoleným zákrokem, Liverpool bude rozehrávat do plně postavené obrany.
22'
Trenér Klopp už po této akce vyskočil z lavičky a docela rázně dal najevo svou nespokojenost s obrannou prací.
21'
Teď už to vypadalo nebezpečněji. Domácí potáhli akci po křídle a po přesunu na střed zakončoval po zemi Gravenberch. Mířil o kousek vedle pravé Adriánovy tyče.
19'
Na druhé straně spolupracovali Mané a Milner, i zde ovšem platilo, že ke střele nedošlo.
18'
Nizozemský celek začíná přidávat na tempu a před Adriánem je horko. Tagliafico se ale po prostrčení za obranu z úhlu neprosadil.
16'
Domácí tým zůstal na pravé straně a v tuto chvíli si vybojoval rohový kop. Po rozehrávce nakrátko a centru hlavičkoval na zadní tyči Lisandro Martínez a Adrián si připsal první zákrok na brankové čáře.
14'
Máme tu menší pokles tempa hry, Ajax pozvolna postupuje po pravém křídle.
12'
Na druhé straně střílel zpoza pokutového území Mané, jeho rána byla obranou zblokována.
11'
Ajax v šanci, ve vápně kličkoval Neres, přes Firmina ale nakonec neprošel a byl o míč obrán.
10'
Promes se už zapojil do útočné činnosti, Tadićův centr z pravé strany však k němu nedoputoval.
9'
Střídání v týmu AFC Ajax: ze hřiště odchází Mohammed Kudus, přichází Quincy Promes.
8'
A bude se střídat, je to jasné. Z lavičky hbitě vstal Quincy Promes a už dostává poslední pokyny od trenéra.
7'
Kudus je už u laviček, kde pokračuje ošetřování, domácí tak hrají zatím v deseti lidech.
6'
Možné potíže pro Ajax. Na trávníku sedí Mohammed Kudus, potřebuje ošetření pravé nohy a vstávat se mu zatím moc nechce...
5'
Liverpool je v úvodu aktivnější, kombinuje na útočné polovině, k Onanovi to ale stále mají kus cesty.
4'
Adrián vyběhl z brankové čáry, aby pomohl Gomezovi s rozehrou. Zvládli to, nicméně to v komunikaci lehce zaskřípalo, což by se nemuselo hostům v budoucnu vyplatit...
3'
Akce anglického celku skončila ještě před vápnem, Ajax už míří do protiakce.
2'
Opět u míče hostující tým, snaží se o akci z hloubi vlastní poloviny. Sledujeme dlouhý nákop na Maného.
1'
Hned v úvodu se na levé straně uvolňoval Milner a snažil se o centr po zemi. Ten obrana Ajaxu zvládla odkopnout.
1'

AFC Ajax: A. Onana – Mazraoui, Schuurs, Lisandro Martínez, Tagliafico – Gravenberch, Klaassen, Blind – Neres, Kudus, Tadić (C).
Náhradníci: Stekelenburg, Kotarski – E. Álvarez, Klaiber, Huntelaar, Promes, Ekkelenkamp, Labyad, Traoré.

Liverpool FC: Adrián – Alexander-Arnold, Joe Gomez, Fabinho, Robertson – Milner (C), Wijnaldum, Jones – M. Salah, Firmino, Mané.
Náhradníci: Kelleher, Jaroš – J. Henderson, Minamino, Diogo Jota, Shaqiri, Origi, N. Williams, Cain, Williams.

Rozhodčí: Brych – Borsch, Lupp (všichni GER).
Oba celky jsou již na hrací ploše, zápas za pár okamžiků začne.

Hlavním sudím tohoto utkání bude Felix Brych, kterému budou na pomezí asistovat Mark Borsch a Stefan Lupp. Čtvrtým rozhodčím byl nominován Daniel Siebert. Všichni pánové jsou z Německa.
Liverpool FC

Liverpool loni získal první mistrovský titul v Anglii po třiceti letech a premiérový v rámci Premier League, která funguje od roku 1992. Povedlo se mu to s neuvěřitelným přehledem, kdy druhý Manchester City za klubem z červené strany Liverpoolu zaostal o propastných osmnáct bodů.

V probíhající sezóně Premier League je odehráno neúplné páté kolo, Liverpool z pěti zápasů uhrál deset bodů, díky čemuž je aktuálně třetí se ztrátou tří bodů na vedoucí Everton. Právě s Evertonem se utkal v sobotním městském derby a velmi dramatický souboj skončil remízou 2:2, když Jordanu Hendersonovi v nastaveném času odvolal vítězný gól VAR kvůli milimetrovému ofsajdu.

Kádr Liverpoolu se oproti loňsku tolik neproměnil. Do Petrohradu odešel chorvatský obránce Lovren a smlouva skončila Adamu Lallanovi, výraznou posilou naopak je Thiago Alcantara, jenž loni s Bayernem vyhrál vše, co se dalo a sám na tom měl velkou zásluhu. Kromě něj do Liverpoolu přišli také křídlo Diogo Jota z Wolves a levý obránce Kostas Tsimikas z Olympiakosu Pireus.

Trenér Klopp ale musí řešit veliké problémy v defenzivě, neboť zraněni jsou oba klíčoví hráči zadních řad. Brankář Alisson i střední obránce Virgil van Dijk patří na svých postech k nejlepším na světě, oba ale jsou aktuálně mimo hru, nizozemský obránce pak dokonce až do konce sezóny.
AFC Ajax

Ajax se do Ligy mistrů kvalifikoval díky vedoucí pozici nedohraném loňském ročníku nizozemské Eredivisie, která po přerušení kvůli koronaviru byla předčasně ukončena.

V létě Ajax pořádně proměnil svůj kádr, když do Premier League odešli stěžejní hráči jako Hakim Ziyech, Donny van de Beek a Joel Veltman, talentovaný bek Sergińo Dest pak zamířil do Barcelony.

Nahradit je mají mladí fotbalisté jako Antony z brazilského Sao Paula či Mohammed Kudus z dánského Nordsjaellandu. S nimi do nizozemské metrople zamířili i matadoři Davy Klaasen a brankář Maarten Stekelenburg.

V novém ročníku nizozemské nejvyšší soutěže se Ajaxu daří celkem dobře, když z úvodních pěti kol zaznamenal čtyři vítězství, ovšem prohra 0:1 v Groningenu Ajax určitě velmi mrzí. Naposledy Ajax v neděli roznesl v domácím prostředí Heerenveen 5:1, když ke dvěma gólům Dušana Tadiće další tři přidaly zmíněné nové posily Kudus, Klaasen a Antony.
Hezký večer při sledování přenosu atraktivního utkání úvodního kola Ligy mistrů, Ajax Amsterdam přivítá předloňského vítěze soutěže Liverpool.

Pro základní skupiny evropských pohárů evropská federace sice povolila až 30% kapacity stadiónů, musí to však povolit místní hygienická stanice a vzhledem k špatné epidemiologické situaci v Nizozemsku se utkání uskuteční bez diváků.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.