Premier League - 29. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Arsenal : Leeds - 1. dubna 2023   16:00

Arsenal
35' Jesus  • 47' B. White (Martinelli) • 55' Jesus (Trossard) • 84' Xhaka (Ödegaard)
4:1
(1:0)
Leeds
76' Kristensen
Arsenal
Ramsdale – B. White, Holding, Magalhães, Zinčenko (86. Tierney) – Ödegaard (C) (86. Smith-Rowe), Partey (60. Jorginho), Xhaka (86. Vieira) – Trossard, Jesus (60. Saka), Martinelli.
Turner – Walters, Kiwior, Nelson.
England – Cook, Hopton
Emirates Stadium, Londýn
60 283 diváků
Leeds
Meslier – Ayling (C), Koch (74. Cooper), Struijk, Firpo – Harrison (85. Bamford), Kristensen, Roca – Sinisterra (65. Rodrigo), Aaronson (65. McKennie), Summerville (74. Rutter).
Robles – S. Greenwood, A. Gray, Gyabi.

Statistiky zápasu:
Držení míče: 67 % : 33 %.
Střely na branku: 6:5. Střely mimo: 2:1. Rohy: 4:3. Ofsajdy: 5:1. Fauly: 11:13.
Fotbalisté Arsenalu vítězí nad Leedsem 4:1 a zase se o něco přiblížili k vysněnému titulu. Udrželi si osmibodový náskok na druhý Manchester City, který dnes rovněž naplno bodoval.

Domácí přitom nezačali duel úplně ideálně a v první půlhodině byl nebezpečnější Leeds. Gunners však pomohla nešikovnost obránce Aylinga, který v pokutovém území sestřelil Gabriela Jesuse a sám postižený nařízenou penaltu s přehledem proměnil. Po změně stran už Arsenal dominoval. Hned ve 47. minutě zužitkoval výborný míč od Martinelliho na zadní tyč nabíhající obránce Ben White a poté se podruhé v zápase prosadil Gabriel Jesus. Leedsu se podařilo čtvrthodinu před koncem alespoň korigovat tečovanou střelou Rasmuse Kristensena, ale poslední slovo si vzal londýnský celek. V 84. minutě posadil Ödegaard míč na hlavu Granita Xhaky a ten zpečetil výsledek.
90+4'
90+4'
Po rohovém kopu fauloval Ben White brankáře Mesliera. Za malou chvíli už by měl následovat konec.
90+2'
Tu zahrával Viera, hosté odvrátili před Sakou na roh.
90+1'
Patrick Bamford ještě vyfasoval žlutou kartu. Domácí budou zahrávat standardku z levé strany hřiště.
88'
Další domácí akci zastavil praporek pozemního sudího. Ten mával ofsajd.
86'
Střídání v týmu Arsenal FC:
ze hřiště odchází Olexandr Zinčenko, přichází Kieran Tierney,
ze hřiště odchází Granit Xhaka, přichází Fábio Vieira,
ze hřiště odchází Martin Ödegaard, přichází Emile Smith-Rowe.
85'
Střídání v týmu Leeds United:
ze hřiště odchází Jack Harrison, přichází Patrick Bamford.
84'
Arsenal právě vstřelil branku!
Gunners navíc přidávají čtvrtý gól! Bukayo Saka udržel míč u pravé postranní čáry a předal ho Martinovi Ödegaardovi. Ten z hloubi pole vyslal přesný vzdušný pas na za obranu nabíhajícího GRANITA XHAKU, který balón trkl hlavou k pravé tyči z Meslierova pohledu – 4:1.
84'
Domácí drží míč na kopačkách a zatím kontrolují závěrečné minuty zápasu.
83'
Trossard je už na nohou a hra může pokračovat.
82'
Na hrací ploše zůstává ležet Leandro Trossard. Vypadá to, že schytal úder do zad, za která se drží.
81'
Ayling neustál souboj s Martinellim. Pískáno proti Arsenalu.
79'
Do koncovky se snažil dostat Martin Ödegaard. Míč mu ale sebral vybíhající Ilan Meslier.
78'
Rohový kop hostí. Na bližší tyči odvracel White.
76'
Leeds právě vstřelil branku!
Hosté se také dočkali gólu! Nahrávku Jacka Harrisona tečoval bránící Xhaka k RASMUSOVI KRISTENSENOVI. Ten zpoza šestnáctky vystřelil, balón se ještě otřel o obránce Zinčenka a zapadl k pravé tyči z pohledu marně se natahujícího Aarona Ramsdalea, který tak přišel o čisté konto – 3:1.
74'
ze hřiště odchází Robin Koch, přichází Liam Cooper,
ze hřiště odchází Crysencio Summerville, přichází Georginio Rutter.
74'
Trossard posílal z levé strany míč do ohně. Hosté odvracejí do autu.
73'
Teď se ale domácí zase nastěhovali do blízkosti šestnáctky soupeře, kterou obehrávají.
71'
Arsenal už trochu polevil a nyní tak aktivní jako v úvodu druhého poločasu. hráči Leedsu se tak ještě mohou pokusit alespoň korigovat.
70'
Rohový kop soupeře si obrana Arsenalu rovněž pohlídala.
69'
Přímý kop zahrával Marc Roca. Domácí odvrátili na roh.
68'
Harrison vysouval kolmicí Crysencia Summervilla. Za záchrannou brzdu zatáhl Ben White, který může být rád, že se to obešlo bez karty.
67'
Domácí uklidňují hru a drží míč na vlastní polovině.
65'
ze hřiště odchází Luis Sinisterra, přichází Rodrigo,
ze hřiště odchází Brenden Aaronson, přichází Weston McKennie.
65'
Rasmus Kristensen tentokrát sám zkusil střelecké štěstí po zpětné přihrávce Aaronsona. Z dobré pozice uvnitř šestnáctky ale vysoko přestřelil!
64'
Poprvé se ve druhém poločase předvedli také hosté! Sinisterra našel v šestnáctce Kristensena, který z prvního doteku uvolnil Brendena Aaronsona. Ten si to namířil přímo před Ramsdalea, který mu stačil snížit střelecký úhel a americký reprezentant v barvách Leedsu ho neprostřelil!
62'
Centr Leandra Trossarda od rohového praporku Meslier podskočil a míč propadl za něho! Nikdo z domácích ale nestačil dorazit balón z malého vápna do sítě.
62'
Jorgingo se uvedl na hřišti dlouhým pasem na Martinelliho. Ten sklepával hlavou na spoluhráče, hosté pak odehráli míč na roh.
61'
Arsenal po změně stran naprosto dominuje. Domácí hrají s chutí a není vyloučeno, že ještě přidají nějaké góly.
60'
ze hřiště odchází Gabriel Jesus, přichází Bukayo Saka,
ze hřiště odchází Thomas Partey, přichází Jorginho.
59'
Trossard tentokrát zahrával rohový kop. Na bližší tyči hlavičkoval Gabriel Martinelli a reflexivní zákrok předvedl Meslier!
56'
Krátká kontrola VAR potvrdila, že postavení Trossarda bylo v pořádku. O ofsajd se nejednalo a gól tedy platí.
55'
Domácí se druhým gólem uklidnili a teď už hrají fotbal, jaký jsme od nich čekali! Leandro Trossard přebral míč na hranici šestnáctky od Jesuse. Poté si pohrál s bránícím Kochem a zpětnou přihrávkou vrátil balón GABRIELOVI JESUSOVI, který ho dostal přesně proti noze a z nějakých 10 metrů rozvlnil síť za zády bezmocného Mesliera – 3:0.
53'
Leeds měl k dispozici standardní situaci. Z té ale vzešel pouze nepovedený centr Aaronsona.
52'
Martinelli se nechal v blízkosti domácí šestnáctky obrat o míč Sinisterrou. Podle rozhodčího to ale nakonec bylo s faulem hostujícího hráče.
51'
Ožili také fanoušci Arsenalu, kteří už mají mnohem lepší náladu než na konci úvodní půlhodinky duelu.
49'
Domácí jsou rázem blízko výhře, která by upevnila jejich postavení na čele tabulky. Leeds předvedl sympatický výkon v prvním poločase, ale tohle byl úder, který budou hosté těžko rozdýchávat.
47'
Skvělý vstup Kanonýrů do druhého poločasu! Olexandr Zinčenko předal na levém křídle míč Gabrielovi Martinellimu. Ten přehrál bránícího Aylinga a poslal krásný míč na zadní tyč, kam si seběhl BEN WHITE, který poslal balón odrazem o břevno za brankovou čáru – 2:0.
47'
V ofsajdu Gabriel Jesus. O přestávce ani jeden tým nesáhl k možnosti střídat.
46'
V prvním poločase nepředvedl lídr tabulky z Londýna nějaký oslnivý výkon, přesto odchází do šaten s vedením 1:0. Domácí sice častěji drželi míč na svých kopačkách, ovšem v ofenzivě byli dlouho nebezpečnější hosté. Ti měli dvě dobré příležitosti kolem 30. minuty duelu. Brankář Ramsdale nejprve kryl přízemní ránu Summervilla a poté si pohlídal také Harrisonovu střelu z úhlu. Krátce poté si však v šestnáctce počínal zbrkle kapitán Leedsu Ayling, který skluzem sestřelil Gabriela Jesuse, čímž daroval Gunners penaltu. A tu sám postižený s přehledem proměnil. Domácí pak mohli skórovat ještě jednou. Gólman hostí Meslier sice dobře přečetl hru, když odehrál míč před nabíhajícím Ödegaardem, našel ale jen Martinelliho, po jehož lobu musel odvracet balón na roh Ayling.
45+5'
45+4'
Luis Sinisterra předvedl dobré zpracování míče, ale následně celou akci Leedsu stopnul nepřesnou nahrávku na Marca Rocu. Do protiútoku se pak hnal Martinelli, ale ani on nevymyslel nic velkého.
45+3'
Summerville bojoval s Robem Holdingem. Stoper Arsenalu zvládl souboj dobře a vytlačil protihráče až za brankovou čáru.
45+2'
Už se hraje. Pokračovalo se standardní situací. Jesus sklepával míč Zinčenkovi v ofsajdové pozici.
45'
Robin Koch ostře zajel do Gabriela Martinelliho, který je ošetřován. Záložník hostí obdržel žlutou kartu.
44'
Martin Ödegaard se dopustil nedovoleného zákroku a ještě si u toho sám ublížil. Po ošetření by ale měl pokračovat v zápase.
42'
Rohový kop Ödegaarda hosté úspěšně přestáli.
41'
Skórovat mohli domácí! Gabriel Jesus hledal přihrávkou za obranu Martina Ödegaarda. Meslier dobře vyběhl až mimo svou šestnáctku a byl u míče dříve. Svým odkopem však našel pouze Gabriela Martinelliho, který se ho ze 40 metrů pokusil přelobovat. To by mu i vyšlo, ovšem za svým brankářem se ještě nacházel Luke Ayling. Ten balón netrefil ideálně a mohl být rád, že si nedal vlastní gól. Nakonec však zvládl odvrátit nebezpečí za cenu rohového kopu!
40'
Hosté se rozhodně nenechávají odradit od aktivní hry. Nalevo už zase pospíchal dopředu Crysencio Summerville, jehož zastavil faulem Ben White. Standardka pro Leeds.
38'
Velmi dobře zatím hraje Summerville. Hostující křídelník odstavil v šestnáctce od míče Whitea a nahrávkou pod sebe chtěl oslovit zřejmě Marca Rocu. Balón však sebral vracející se Thomas Partey.
37'
Granit Xhaka se ocitl v postavení mimo hru. Rozehrává Leeds.
36'
Pro hosty je to trochu kruté. Arsenal do ničeho nepouštěli, sami byli nebezpeční, ale pak přišel Aylingův zbrklý zákrok v šestnáctce a proměněná penalta Gabriela Jesuse.
35'
GABRIEL JESUS pokutový kop proměnil! Zkušeně si počkal na pohyb Mesliera, který si vybral pravou tyč a poslal balón do středu brány.
33'
Penalta pro Arsenal! Skvělou práci odvedl Gabriel Jesus, který nejprve krásně obešel Kristensena a poté do něho zajel skluzem Luke Ayling. Rozhodnutí sudího Englanda bylo rychlé a nekompromisní!
32'
Leeds je zatím rozhodně nebezpečnější! Hezkou spolupráci předvedli Crysencio Summerville a Jack Harrison. Prvně jmenovaný nahrál míč Harrisonovi na levou stranu šestnáctky. Ten střílel z úhlu do horní části brány, ovšem Ramsdale míč dokázal vyrazit!
30'
Teď domácím fanouškům muselo zatrnout! Crysencio Summerville vedl míč na levém křídle. U pokutového území nahrál Marcovi Rocovi a naběhl si do díry mezi obránci Arsenalu. Roca mu tam balón narazil a Summerville se ocitl v dobré pozici na levé straně pokutového území. Přízemní střelu na zadní tyč pokryl Ramsdale!
28'
Aaronson doběhl na levé straně nakopnutý míč. Počkal si na náběh Júniora Firpa a Leeds tak může rozvíjet kombinaci na polovině soupeře.
27'
Domácí kouč Mikel Arteta nechal na lavičce důležitého hráče Bukaya Saku. Nyní se už křídelník anglické reprezentace začal rozcvičovat.
26'
Držení míče – 67 % : 33 %
24'
Leeds zatím hraje na Emirates Stadium dobrou partii. Hosté soupeře nepouštějí až na jednu výjimku do šancí a sami naznačují, že by mohli být nebezpeční z protiútoků.
22'
Zajímavá akce hostí! Brenden Aaronson převzal míč na levém křídle, vběhl do šestnáctky a hledal Luise Sinisterru. Ten prudký míč nezpracoval, hrací předmět se ale odrazil před bránu, kde to zkoušel patičkou Crysencio Summerville. Ten trefil Ramstalea, jenž zasáhl v takovém hokejovém rozkleku. Případný gól by však uznán nebyl. Po zakončení byl Summervillovi odmáván ofsajd.
21'
Ben White obral o míč Summervilla a vzápětí byl faulován napadajícím Sinisterrou. Míč pro Arsenal.
20'
Nakonec přišel nákop Roba Holdinga, pro který si došel hostující brankář Ilan Meslier.
19'
Domácí hráči se snaží trpělivě kombinovat a momentálně se pohybují kolem středu hřiště.
18'
Centr Martina Ödegaarda nepřinesl domácím nic zásadního. Obrana Leedsu míč zkontrolovala za brankovou čáru.
17'
Gabriel Martinelli se nechal tak 30 metrů od hostující brány faulovat a získal pro kanonýry dobrou standardní situaci.
16'
Olexandr Zinčenko zahrál míč do autu o nohy Aylinga. Vhazují domácí.
15'
Whites v posledních desítkách sekund drží míč na svých kopačkách. Nějaký nápor Arsenalu se tedy momentálně nekoná.
14'
Luke Ayling házel aut až do pokutového území domácích. Defenziva Arsenalu byla pozorná.
13'
Brenden Aaronson zahrával standardní situaci. Jeho prudký centr přelétl nabíhající hráče a míč skončil v zámezí. Kope se od brány Aarona Ramsdalea.
11'
První velká šance domácích! Granit Xhaka odcentroval z levé strany na hlavu neobsazeného Gabriela Jesuse. Ten zamířil nad břevno!
10'
Také hosté nyní ukazují, že umějí kombinovat. Summerville s Aaronsonem drželi balón na levé straně. Poté zklidnili hru přihrávkou dozadu.
9'
Gunners se snaží hrát aktivně a tvořit hru. Hosté vyčkávají na protiútoky.
7'
Ben White sváděl na pravé straně neúspěšný souboj s obranou soupeře. Leeds bude vhazovat.
6'
Náznak brejku hostí. Crysencio Summerville se dostal k míči na levém křídle. Snažil se uvolnit více na střed, před pokutovým územím ale narazil na přesilu zadáků Arsenalu.
5'
Domácí se chopili míče a rozehrávají postupnou útočnou akci.
4'
Xhaka ale bude v pořádku. Hra může pokračovat.
3'
Ve vzdušném souboji dostal ránu Granit Xhaka. Domácí záložník je ošetřován.
1'
Ostrý začátek zápasu! Domácí brankář Aaron Ramsdale musel hned vyrážet dobrý pokus Rasmuse Kristensena! Na druhé straně sklepl Gabriel Jesus míč Gabrielovi Martinellimu, jehož zakončení zablokovala obrana Leedsu.
1'

Arsenal FC: Ramsdale – B. White, Holding, Magalhães, Zinčenko – Ödegaard (C), Partey, Xhaka – Trossard, Jesus, Martinelli.
Náhradníci: Turner – Vieira, Walters, Kiwior, Smith-Rowe, Saka, Tierney, Nelson, Jorginho.
Trenér: Mikel Arteta

Leeds United: Meslier – Ayling (C), Koch, Struijk, Firpo – Harrison, Kristensen, Roca – Sinisterra, Aaronson, Summerville.
Náhradníci: Robles – Cooper, S. Greenwood, A. Gray, McKennie, Rodrigo, Bamford, Rutter, Gyabi.
Trenér: Javi García

Rozhodčí: England – Cook, Hopton.
Arsenal vyhrál nad Leedsem posledních pět vzájemných zápasů. První v tomto ročníku na půdě Whites skončil výhrou Kanonýrů 1:0. O té rozhodl v první půli Bukayo Saka.
Arsenal FC (1. místo, 22 – 3 – 3, skóre 66:26, 69 bodů)
Fotbalisté Arsenalu mají letošní ročník Premier League fantasticky rozehraný. Tabulku vedou o osm bodů před Manchesterem City – byť obhájce prvenství má zápas k dobru. Poslední titul Gunners získali před dlouhými 19 lety. Londýnskému celku může pomoci i to, že už je ve hře jen na ligové frontě a může se tak soustředit na jediný cíl. Z Evropské ligy totiž vypadl už v osmifinále proti lisabonskému Sportingu. V lize Arsenal vyhrál posledních šest utkání. Hodně důležitý může v celkovém součtu být domácí souboj s Bournemouthem, který rozhodl gólem až v 7. minutě nastavení Reiss Nelson. Před reprezentační pauzou pak Kanonýři zvládli domácí derby s Crystal Palace, v němž zvítězili 4:1.

Posledních 5 zápasů Arsenalu:
Arsenal – Bournemouth 3:2
Sporting – Arsenal 2:2 (EL)
Fulham – Arsenal 0:3
Arsenal – Sporting 1:1 a 3:5 na pen. (EL)
Arsenal – Crystal Palace 4:1
Leeds United (14. místo, 6 – 8 – 13, skóre 35:44, 26 bodů)
Fotbalisté Leedsu se nacházejí ve skupině týmů, které bojují o záchranu. Na osmnáctý West Ham mají jen dvoubodový náskok. Whites už v tomto ročníku také měnili trenéry. Jesseho Marsche dočasně nahradil kouč rezervy Michael Skubala, ve druhé polovině února pak mužstvo převzal Španěl Javi Gracía. Pod jeho vedením Leeds odehrál čtyři ligové zápasy, z nichž ve dvou zvítězil, jednou remizoval a jednou prohrál. Před reprezentační přestávkou dokázali United vyhrát 4:2 na půdě Wolverhamptonu.

Posledních 5 zápasů Leedsu:
Leeds – Southampton 1:0
Fulham – Leeds 2:0 (FA Cup)
Chelsea – Leeds 1:0
Leeds – Brighton 2:2
Wolves – Leeds 2:4
Vítám tu všechny fotbalové příznivce! Po reprezentační pauze se vrací také anglická Premier League. Její lídr, londýnský Arsenal, hostí v sobotu odpoledne Leeds United. Ten se v tabulce nachází na čtrnáctém místě, bojuje o záchranu a o důležité body bude usilovat asi v jiných zápasech než na hřišti velkého favorita.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.